Domů » Pro řidiče » Přívěsný vozík za auto: 5 kritérií výběru

Přívěsný vozík za auto: 5 kritérií výběru

0

Přívěsný vozík za auto je skvělý pomocník, pokud potřebujete přemisťovat velký a těžký náklad. Užijete ho třeba, pokud stavíte dům, nebo už máte dům se zahradou a potřebujete si domů vozit materiál či převážet zahradní nebo jinou techniku. Existují i speciální vozíky třeba na motorku, loď nebo koně.

Přívěsný vozík za auto: 5 kritérií výběru

1.    Náklad na přívěsném vozíku

Prvním krokem, k tomu, abyste vybrali správný přívěsný vozík, je určit si, co na něm budete vozit.

Univerzální přívěsný vozík

Univerzálním řešením je valníkový přívěs, též přezdívaný štráfka, plaťák či platoňák. Používá se k přepravě odolného nebo dobře zabaleného zboží. Ložná plocha má rovnou podlahu. Zadní čelo bývá výklopné a odnímatelné. Celý vozík můžete překrýt plachtou, což ale nezajistí kompletní ochranu před vnějšími vlivy, protože voda může pronikat spodem od kol.

Přeprava písku, hlíny a sypkých materiálů

Přepravu sypkých materiálů usnadní sklopný přívěsný vozík. Po příjezdu na místo určení, otevřete zadní čelo a sklopíte vozík, takže materiál vysypete a ušetříte si práci s jeho vykládáním.

Skříňové přívěsné vozíky

Jsou plně uzavřené, takže poskytují ochranu před vnějšími vlivy. Hodí se pro přepravu potravin a náchylného zboží.

Jednoúčelové přívěsné vozíky

Dále existují speciální přívěsné vozíky uzpůsobené na přepravu nadrozměrného nákladu jako jsou lodě, bazény, čtyřkolky a koně. Dokonce si můžete objednat přívěsný vozík na míru, který bude přesně odpovídat vašim potřebám.

Přívěsný vozík na koně

2.    Jak často budete náklad převážet

Od toho, jak intenzivně budete vozík využívat, se odvíjí, jak kvalitní materiály a provedení budete potřebovat.

Hobby přívěsný vozík

Pro občasný výlet do zahradnictví, pro kamínky, pro dřevo nebo pro vánoční stromeček si vystačíte s obyčejným vozíkem z kategorie hobby. Sami výrobci toto označení používají. Jsou z lehčích materiálů, takže vám nechávají více váhy pro náklad, než se dostanete do limitu 750 kg. Na druhou stranu cena komponent odpovídá nižší kvalitě.

I v této kategorii se raději dívejte po známých výrobcích a nekupujte první vozík, který uvidíte v hobby marketu, abyste pak neměli problém shánět náhradní díly nebo zbytečně neutráceli za servis.

Střední třída vozíků

Jsou vyrobené z kvalitnějších materiálů, takže déle vydrží. Navíc se dají se servisovat i po částech. Jestli stavíte dům, o nižší třídě vozíku ani neuvažujte.

Profi přívěsný vozík

Profesionální vozíky jsou konstruované na každodenní využití na dálkové cesty a jsou vybavené i celním příslušenstvím. Pro využití v rámci jedné země se nevyplatí.

3.    Řidičský průkaz na přívěsný vozík

Při výběru přívěsného vozíku zvažte rozměry vozíku. S větším vozíkem se vám bude hůř manipulovat, ale zase toho více uveze. Také si spočítejte, jak těžký náklad budete tahat. Pokud by měla souprava vozu i vozíku překročit 3 500 kg, budete potřebovat speciální řidičské oprávnění. Dobrá zpráva je, že na klasický vozík do 750 kg vám bude stačit řidičské oprávnění skupiny B.

Řidičský průkaz skupiny B

  • Osobní auto do 3 500 kg a vlek do celkové hmotnosti 750 kg.
  • Osobní auto a vlek nad 750 kg, které mají v součtu maximálně 3 500 kg.

Skupina B s harmonizačním kódem 96

  • Osobní auto a vlek nad 750 kg, které mají v součtu 3 500 – 4 250 kg.

Skupina B+E

Osobní auto a vlek s hmotností nad 750 kg, souprava v součtu 4 250 – 7 000 kg.

Vozíky do 750 kg bývají většinou nebrzděné, takže se zpomalují pouze přenosem brzdných sil z tažného auta přes tažné zařízení.. Těžší vozíky bývají brzděné. Mají tedy samostatný systém mechanických brzd, za jejichž lanka při zpomalování tahá mechanická oj. Ty jsou náročnější na údržbu. Naštěstí ovládání brzděných vozíků je jednodušší než dříve, protože už není potřeba brzdný systém při couvání vypojovat ručně, ale udělá to za vás couvací mechanika.

4.    Auto a tažné zařízení

Jak těžký vozík a náklad budete moct vozit, záleží také na tom, jaké auto budete používat jako tažné. Řiďte se jednoduchou logikou. Čím větší a silnější auto, tím těžší náklad může táhnout. Např. Škoda Octavia s motorem 1,0 TSI 81 kW může táhnout vozík 1300 kg brzděný nebo 650 kg nebrzděný. Jeden z nejlepších poměrů cena výkon nabízí Škoda Kodiaq. Utáhne 2 500 kg, dobře se ovládá, má silný motor i převodovku, asistenty pro tahání přívěsů a stojí do 1 milionu korun.

Pro posouzení, jaký řidičský průkaz musíte mít pro řízení soupravy, se berou maximální povolené hmotnosti auta i vozíku. Ale nenechte se touto logikou zmást u výběru vozíku podle maximální hmotnosti vašeho tažného zařízení. Pokud chcete připojit tažné zařízení např. za Škodu Fabia s maximální hmotností na tažném zařízení 450 kg, můžete připojit vozík s maximální hmotností 750 kg, pokud aktuální hmotnost i s nákladem (při kontrolním vážení) nepřesáhne oněch 450 kg.

5.    Provoz vozíku

Jestli jste už vybrali ten správný přívěsný vozík pro vás, ujistěte se ještě, že ho budete mít, kde uskladnit a že se s ním třeba na dvoře vytočíte.

Než vyrazíte na první společnou jízdu, budete muset zaplatit povinné ručení pro vozík. Pokud pojedete na dálnici, tak při hmotnosti do 3 500 kg vám stačí klasická dálniční známka pro osobní automobily. Jestli jedete s vozíkem nebo bez něj tedy nehraje roli. Dokonce existují vozíky homologované na maximální rychlost 130 km/h.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články