Jaké je nejrychlejší auto světa?

0
6529

Kdo zvítězí v drsné bitvě?

Již od dob prvních automobilů spolu výrobci vedou neustále bitvu, čí auto pojede rychleji než všechna ostatní. Pokořování této mety je obzvláště sledované od roku 2005, kdy se nejrychlejším produkčním automobilem světa stalo revoluční Bugatti Veyron. Který vůz drží tento rekord nyní?

 

Již zmíněné Bugatti Veyron v roce 2005 pokořilo hranici 407 km/h. Po několika letech se rozhořela bitva o titul nejrychlejšího auta světa mezi Bugatti, Koenigseggem, SSC a Hennessey.

 

Rychlík z Molsheimu

Aktuálně je za nejrychlejší sériové auto světa opět považován vůz ze stáje francouzsko-německé automobilky. Model Chiron je přímým nástupcem slavného Veyronu. Ve svých útrobách ukrývá masivní osmilitrový šestnáctiválcový motor se čtveřicí turbodmychadel. Stejný motor byl umístěn i ve zmíněném Veyronu. Pro Chiron byl tento motor ale značně upraven a jeho výkon byl díky tomu navýšen z 1 000 na rovných
1 500 koňských sil.
Tato síla je pomocí automatické převodovky přerozdělována na všechna čtyři kola. Díky tomu dokáže vůz zrychlovat z 0 na 100 km/h za méně než 3 sekundy. Nás ale nyní zajímá především jeho maximální rychlost. Ta je elektronicky omezena na 420 km/h. Nyní můžete namítat, že například takový SSC Tautara dokáže jet až 444 km/h a Koenigsegg One:1 dokonce až 450 km/h, čímž oba stroje Chiron překonají. Nesmíme ale zapomínat na skutečnost, že Bugatti dokáže na přání zákazníka a za dodržení určitých bezpečnostních podmínek při pohybu na uzavřené trati odstranit elektronický omezovač rychlosti. V tu chvíli je Chiron schopen se rozjet rychlostí až 464 km/h.

 

 

Kolik stojí nejrychlejší vůz světa?

Každého jistě napadne otázka, kolik asi zákazník za nejrychlejší vůz světa zaplatí. Základní cena vozu se pohybuje kolem 64 milionů korun. Je ovšem nutno pamatovat na další možné příplatky, kterými se rádi majitelé podobných vozů rádi odlišují od ostatních majitelů supersportů.

 

Jak se vyrábí Bugatti Chiron?

 

Foto: Bugatti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno