Domů » Zajímavosti » Jetta z původního Rychle a zběsile míří do aukce

Jetta z původního Rychle a zběsile míří do aukce

0
Jetta z původního Rychle a zběsile míří do aukce

Nudný sedan devadesátých let

Volkswagen Jetta třetí generace (v Evropě prodávána pod názvem Vento) nepatří mezi nejúchvatnější automobily dvacátého století. Jak již její podoba napovídá, je postavena na základě Volkswagenu Golf mk3. Třetí generace Jetty byla dlouho vyvíjena týmem Herberta Schafera. Ten si jako svůj cíl vytyčil postavit vůz, který bude aerodynamičtější, než předchozí generace Jetty. Což upřímně řečeno, nebyl příliš ambiciózní cíl. Lepší aerodynamické vlastnosti než předchozí Jetta vykazuje totiž i krabice od banánů.

Nicméně Jetta mk3 se na světovém trhu objevila v roce 1993. Obrovským hitem se vůz stal hlavně v USA, kde se za první rok produkce prodalo téměř 44 000 vozů.

Tento prodejní úspěch ale není hlavním důvodem, proč si tento vůz připomínáme. Jádrem tohoto článku je totiž informace, že jedna Jetta třetí generace, v nebývalé zachovalém stavu míří do aukce.

Nejedná se ale o jen tak obyčejnou Jettu

Jde o bílou Jettu, která hrála jednu z hlavních rolí v první dílu slavné filmové ságy, Rychle a zběsile. Ač dnes jsou filmy z této série plné zbraní, drog a tanků, dříve se jednalo o filmy pro pravověrné „petrolheady“. A přesně tak se tváří i tento vůz.

Bohužel nějak se tvářit a něčím být jsou dvě zcela jiné věci. Pod karoserií, která by jistě na každém tuningovém srazu lákala pozornost jako minisukně na chodbě ČVUT, se bohužel nenachází žádný nabušený véčkový motor. Namísto něj zde nalezneme obyčejný přeplňovaný čtyřválec, který je k tomu všemu spárován se pouhou čtyřstupňovou manuální převodovkou.

I přesto, že se nejedná o žádný technický výkřik, je jisté, že bude vůz vydražen za nekřesťanskou částku. Za prvé jde o filmovou hvězdu a za druhé, je zadní křídlo této bílé Jetty podepsán, dnes již zesnulým, Paule Walkerem.

Zdroj: Barrett-Jackson

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...