Domů » Pro řidiče » Pokuty » Pokuta za tažné zařízení pro řidiče, kteří tažné zařízení nepoužívají

Pokuta za tažné zařízení pro řidiče, kteří tažné zařízení nepoužívají

Tažné zařízení, známé také jako „koule“, patří mezi oblíbené doplňky u českých řidičů. Jejich využití není omezeno pouze na připojení přívěsného vozíku, můžete na něj připevnit i držák na kola nebo karavan. Při používání tažného zařízení je však důležité dbát na několik pravidel, aby nedošlo k poškození vozidla či hrozícím pokutám, které jsou aktuálně velmi na silnicích velmi časté. Stejně tak je třeba pamatovat na správné zacházení s tažným zařízením i v situacích, kdy ho aktuálně nevyužíváte.

Pokuta za tažné zařízení pro řidiče, kteří tažné zařízení nepoužívají

Co je to tažné zařízení?

Tažné zařízení je součást vozidla, které umožňuje připojení a tažení přívěsného vozíku, karavanu nebo jiného přípojného zařízení. Běžně se nazývá „koule“ a je umístěno na zadní části vozidla. Existují různé typy tažných zařízení, které se liší svou konstrukcí a způsobem použití. Jeho správné použití je důležité z hlediska bezpečnosti na silnici a dodržování předpisů provozu.

Základní rozdělení tažných zařízení

Tažná zařízení se rozdělují do tří základních skupin:

  • pevné (je napevno namontované),
  • odnímatelné (lze demontovat ručně, přičemž tažné zařízení se dává do auta),
  • sklopné (lze pomocí ovladače uvolnit, sklopit a schovat tak pod zadní nárazník). 

Každý typ má své výhody a specifika, která je třeba vzít v úvahu právě při jejich používání.

Tažné zařízení přestupek

Zákon č. 341/2014 Sb.

Nicméně se naskýtá otázka, zda je povoleno užívat tažné zařízení i v případech, kdy není připojeno žádné další přípojné zařízení. Tento problém je upraven ve vyhlášce č. 341/2014 Sb. – Vyhláška o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která stanovuje podmínky pro schvalování technické způsobilosti vozidel a jejich provozu na pozemních komunikacích.

Zákon č. 341/2014 Sb., v příloze č. 3, v bodu 8 uvádí:

Spojovací zařízení třídy A50-X namontované na vozidle nesmí zakrývat místo pro zadní registrační tabulku nebo zhoršovat čitelnost zadní registrační tabulky nebo zakrývat předepsané osvětlení vozidla. Jestliže tomu tak není, musí být část se spojovací koulí odmontovatelná bez použití nářadí, případně s nářadím umístěným povinně ve vozidle. Vozidlo vybavené tažným zařízením schváleným s odnímatelnou spojovací koulí bez použití nářadí, musí mít tuto kouli odejmutou, pokud není využívána ke spojení s přípojným vozidlem nebo s jiným zařízením.

Problém vzniká, když řidič nechává tažné zařízení připojené za svým vozidlem i v situacích, kdy ho nepotřebuje. Tímto jednáním porušuje platný zákon. Pokud je tažné zařízení konstruováno tak, aby bylo snadno a jednoduše odejmutelné bez nutnosti použití nářadí, je nezbytné jej vždy odejmout z vozidla. V opačném případě, kdy není tažné zařízení snadno demontovatelné, zákon umožňuje ponechat ho na vozidle.

Pozor na pokuty a pojištění

V případě, že je řidič přistižen s nevyužívaným tažným zařízením na vozidle, které je možné snadno bez nářadí odebrat, hrozí mu pokuta až ve výši 2 500 Kč

Dále je důležité zdůraznit, že pokud řidič neodstraní tažné zařízení, které je snadno odnímatelné, mohou pojišťovny odmítnout poskytnout pojistné plnění i v situacích, kdy je škoda způsobena jiným vozidlem.

Zakrývání SPZ na tažném zařízení: Dražší, než si myslíte!

Každé tažné zařízení musí být zapsáno v technickém průkazu vozidla a nesmí zakrývat registrační značku ani světlomety. Přestupek spojený s nepřípustným zakrýváním SPZ například z důvodu držáku na kola, vás pak může vyjít velmi draho. Přestupek není možné řešit na místě, a proto se automaticky posílá do správního řízení. Řidič v tomto případě dostane pokutu 5 000 až 10 000 Kč a se zákazem řízení na 6 až 12 měsíců

Od ledna 2016 je možné SPZku na tažné zařízení vyřídit jednoduše na kterékoliv registru vozidel. Stačí mít se sebou malý a velký technický průkaz, občanský průkaz, žádost o vyřízení dodatečné registrační značky. Tuto žádost je pak nutné zaplatit. Správní poplatek stojí 650 Kč. Dále je nutné počítat s tím, že úřad má na vyřízení registrační značky až 30 pracovních dní. 

Pokuta za tažné zařízení

Výběr tažného zařízení, montáž a homologace

Před nákupem tažného zařízení je třeba zvážit, zda preferujete pevnou, odnímatelnou nebo sklopnou variantu. Každá má své specifické vlastnosti a je vhodná pro různé typy použití. Pokud chcete tažné zařízení namontovat, zkontrolujte si ve velkém technickém průkazu nejvyšší možnou hmotnost přípojného vozidla.

Při montáži tažného zařízení je důležité zajistit, aby byla provedena v autorizovaném servisu s následným vydáním certifikátu o montáži. Dále je nutné zajistit homologaci tažného zařízení, která garantuje jeho bezpečnost a vhodnost pro použití na daném vozidle.

Nejčastější otázky a odpovědi

Mohu dostat za tažné zřízení pokutu?

Ano, za tažné zařízení je možné dostat pokutu. Problém vzniká, když řidič nechává tažné zařízení připojené za svým vozidlem i v situacích, kdy ho nepotřebuje. Tímto jednáním porušuje platný zákon. Pokud je tažné zařízení konstruováno tak, aby bylo snadno a jednoduše odejmutelné bez nutnosti použití nářadí, je nezbytné jej vždy odejmout z vozidla.

Kdy nedostanu pokutu za tažné zařízení?

Pokud není tažné zařízení snadno demontovatelné je tzv. na pevno, zákon umožňuje ponechat ho na vozidle.

Jakou mohu dostat pokutu v případě, že neodstraním tažné zařízení?

V případě, že je řidič přistižen s nevyužívaným tažným zařízením na vozidle, které je možné snadno bez nářadí odebrat, hrozí mu pokuta až ve výši 2 500 Kč. 

Pokud zakrývám tažným zařízením registrační značku, jakou mohu dostat pokutu?

Přestupek spojený s nepřípustným zakrýváním SPZ například z důvodu držáku na kola, vás pak může vyjít velmi draho. Řidič v tomto případě dostane pokutu 5 000 až 10 000 Kč a se zákazem řízení na 6 až 12 měsíců. 

Zdroj: zakonyprolidi.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články