Domů » Pro řidiče » Časté mýty o dopravních předpisech v zahraničí

Časté mýty o dopravních předpisech v zahraničí

0

Běžnému řidiči mohou připadat složité i české silniční zákony, které sestávají mnohdy horlivě diskutovanými. Co teprve, pokud začnou čeští motoristé debatovat (ideálně po několikátém pivu) co a co není povolené a zakázané na silnicích za našimi hranicemi. Proto jsme si pro vás díky ÚAMK připravili seznam šesti mýtů o zahraničních dopravních zákonech.

Časté mýty o dopravních předpisech v zahraničí

 

1) Nouzový pruh není povinné vytvářet, pokud za mnou není vůz s modrým majákem

Opak je ale pravdou. Nouzový pruh jste povinen vytvářet vždy při zastavení v koloně. Pokud tak nevykonáte, bude vám například v Rakousku pokuta až 2 180 Eur.

 

2) Pokud je mi v zahraničí zakázáno řízení, nesmím řídit ani v České Republice.

Chyba lávky. Nasbíral jste-li v zahraničí plný počet trestných bodů, nebo vám zde byl udělen zákaz řízení, platí pro vás toto omezení na danou dobu pouze v té zemi. V ostatních zemích můžete řídit bez jakéhokoli omezení. Pozor si ovšem dejte na řízení vozidla v zemi, kde vám byl onen zákaz udělen. V tom případě riskujete opravdu vysokou pokutu, odejmutí řidičského oprávnění ve své domovině a dokonce odejmutí svobody.

 

3) V zahraničí si mohu před jízdou dát bez obav skleničku.

Pozor, ne všude. I v zemích kde je povoleno řídit vozidlo s hodnotou 0,3 promile alkoholu v krvi vám může zakázat řízení. To pokud policista z vašeho chování pozná, na první pohled, že jste požil alkohol, ačkoli jeho hodnota ve vaší krvi nepřekročí hodnotu 0,3 promile.  V mnoha zemích dostanete navíc i mnohem vyšší pokutu, pokud způsobíte dopravní nehodu s alkoholem v krvi, a to i pokud je jeho hodnota pod povolenou hranicí.

 

4) Při nájezdu na dálnici mám přednost, díky využití pravidla ZIP.

Rozhodně ne. Při najíždění na dálnici jste vždy povinen dát přednost vozidlům jedoucí po dálnici. Toto pravidlo platí v celé Evropě.

 

5) V odstavném pruhu mohu jet, pokud na příštím sjezdu sjíždím.

Nesmíte. Odstavný prhu, jak již jeho název naznačuje, je určen jen pro odstavení nepojízdného vozidla. Jeho využití pro jízdu je pokutováno a to jak v České republice, tak v zahraničí. Kupříkladu v sousedním Německu je jízda v odstavném pruhu „odměněna“ pokutou 75 Eur.

 

6) V Německu mohu jezdit celý rok s letními pneumatikami.

Lež jako věž. V Německu sice neexistuje pevně daná doba, od kdy do kdy je třeba obouvat zimní pneumatiky, ovšem o to přísněji policisté kontrolují jejich využívání. To je povinné vždy, při zhoršených klimatických podmínkách. Znamená to tedy, že policisté mohou udělit pokutu 80 Eur a jeden trestný bod i v dubnu, pokud začne sněžit.

 

Foto: Pexels.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Řidičské oprávnění

Řidičský průkaz – Velký přehled: od autoškoly až k psychotestům

0
Nejspíš se zrovna chystáte do autoškoly, nebo plánujete rozšíření svého řidičského oprávnění. V České republice máme hned několik skupin řidičského oprávnění, které určují, jakou...