Domů » Pro řidiče » Speed Marathon: Co to je a kdy v roce 2022 bude?

Speed Marathon: Co to je a kdy v roce 2022 bude?

0

Speed Marathon je 24hodinová akce, která se pořádá každý rok. O co vlastně jde a na co byste se měli připravit? Kromě ČR na něj narazíte i v dalších unijních státech. Navíc, pokud máte v okolí místo, kde vás neukázněnost řidičů rozčiluje, můžete se i vy zapojit do hlasování o tom, kde kontroly proběhnou.

Speed Marathon: Co to je a kdy v roce 2022 bude?

Co je to Speed Marathon

Speed Marathon je celoevropská akce, během které policisté hromadně vyráží do terénu a po celý den měří rychlost. Vybírají si hlavně frekventovaná místa, kde se často nedodržuje předepsaná rychlost, což může vést k nejhoršímu. Cíl je jasný, prevence, snížení dopravních nehod a lepší plynulost provozu. Mimo pokuty za překročení rychlosti tak jde o další prostředek, pomocí kterého se ukázňují bezohlední řidiči.

Kde a kdy bude Speed Marathon probíhat

Každoročně se měří na stovce míst po celé republice (minulý rok byli policisté na 800 místech) – na dálnicích, silnicích první třídy, ve městech. Místa, kde bude policie monitorovat, zmiňují před začátkem akce média.

Kdy bude Speed Marathon probíhat v roce 2022? Přesné datum zatím není stanoveno. Tak jako do všeho poslední roky, i do této záležitosti zasahuje koronavirus. Minulý rok se kvůli němu původní datum konání posunulo z jara na léto. Podle informací od ROADPOL (evropská síť pro silniční policisty) se termín zatím odhaduje na konec března, pokud se situace opět nezblázní. Pro bližší informace doporučujeme sledovat web Policie.cz.

Kdo všechno vás bude kontrolovat

Kromě policistů u stacionárních radarů počítejte i se zapojením maskovaných aut. Neoznačená policejní auta dokážou měřit i při jízdě a na chytání neukázněných řidičů jsou jako dělaná. Většinou si jich totiž nevšimnete až do chvíle, kdy se spustí majáčky. Kromě policejních Superbů lze na silnicích potkat i policejní BMW. Mimo automobilů na silnicích budou hlídkovat a měřit také motocykly s radary.

Speed marathon jako prevence

Význam prevence

Každoročně se do této akce zapojí okolo 600 policistů. Během ní rozdávají tvrdé, ale i symbolické pokuty. Bodový systém se samozřejmě dodržuje. Minulý rok zastavili na 6 tisíc řidičů, přičemž 2747 z nich dostalo pokutu. Povolenou rychlost překročila třetina kontrolovaných. Největší rekord si utrhla žena na Mladoboleslavsku, která v obci, kde se má jet padesátkou, jela 112 km/h.

Vzhledem k tomu, že je akce zmedializovaná a ví o ní každý, preventivní význam je trochu oslabený a je otázkou, zda se neukáznění řidiči nebudou chovat slušně jen během Speed Marathonu. Ovšem jak vidíte, jsou i tací, a není jich málo, které tato akce nijak nevzrušuje. Což mě vede k druhé úvaze. Dalo by se totiž diskutovat i o tom, zda Speed Marathon někoho skutečně polepší. Některým zkrátka není pomoci, a i nadále se budou chovat bezohledně. Za účelem sběru dat je ale akce určitě zajímavá.

Pro zamyšlení doporučuji dokument 13 minut od Víta Klusáka. Sesbíral výpovědi lidí, kteří způsobili, nebo se jinak účastnili dopravních nehod. Při některých opravdu tuhne krev v žilách. Takto bezprostřední kontakt s realitou skrze dokumentární snímek určitě spoustě řidičů prospěje a stejně jako Speed Marathon a pokuty je upozorní na to, že dělají něco špatně.

Ač Speed Marathon trvá jen 24 hodin jednou za rok, na silnicích bychom se měli chovat slušně a zodpovědně každý den. Jde nejen o bezpečí vaše, ale i vašich blízkých a lidí okolo vás.    

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články