Domů » Pro řidiče » Autoškola » Bezpečná jízda » 10 tipů, jak neusnout za volantem při delší cestách

10 tipů, jak neusnout za volantem při delší cestách

0

Vědecké studie ukazují, že velkým nepřítelem každého řidiče je spánek a mikrospánek. Podle dostupných statistik totiž tyto dva problémy stojí za několika tisíci nehod ročně. Pokud má řidič spánku málo, negativně to dopadá na celkovou reakční dobu, úsudek i schopnost se soustředit. V tomto článku se ale seznámíme s tipy, jak během jízdy neusnout.

10 tipů, jak neusnout za volantem při delší cestách

Řízení na dlouhých trasách může být pro každého řidiče velmi náročné. Třeba cesty do Chorvatska v době největších veder a zaplněných silnic se mohou proměnit i v peklo. Proto je potřeba myslet mimo jiné na to, jak se za volantem nedostat do problémů a neusnout. Podle odborníků totiž existuje několik tipů a triků, které by každý řidič měl zkusit a v případě pozitivních výsledků i dodržovat.

Pořádně se vyspěte

Nejlepší řidič je vyspalý řidič. Pokud víte, že vás čeká dlouhá cesta, určitě před jízdou nezanedbejte spánek, a to ideálně několik dnů po sobě. Spát méně než sedm hodin za noc rozhodně není dobré a v takovém případě vás únava jednoduše dostihne. Odborníci doporučují, že ideální délka spánku se pohybuje mezi sedmi až osmi hodinami. Před dlouhou jízdou ale můžete spát i o hodinu déle.

Nezapomeňte na přestávky

Pokud se vydáváte na opravdu dlouhou cestu, nezapomeňte během ní na pravidelné přestávky. Měli byste si je naplánovat už před samotným vyjetím. Mrkněte na mapu, naplánujte si konkrétní trasu i čerpací stanice, na kterých si odpočinete. Spojit to můžete i s vaším oblíbeným občerstvením, kávou nebo jiným nápojem.

Odborníci doporučují, že odpočinout od řízení by si řidič měl alespoň každé 2-3 hodiny. Zastavíte na čerpací stanici, doplníte chybějící pohonné hmoty, pořádně se protáhnete a zregenerujete. Přestávku můžete spojit i s příjemným občerstvením a díky tomu následně snáze udržíte vaší pozornost při řízení.

Pitný režim

Zvlášť v perných letních dnech by žádný řidič neměl zapomenout na pitný režim. Dostatečný příjem tekutin je totiž klíčový. Jinak hrozí, že dehydratace organismu navodí pocit ospalosti a zhorší i vaší celkovou koncentraci. I za volantem tedy pořádně pijte. Mějte u sebe dostatek vody, tu si dopřávejte včas a pravidelně. 

Správná jídla také pomohou

Než na cestu vyrazíte, dopřejte si pořádně vyváženou stravu. Vyvarujte se těžkému a tučnému jídlu, které může při trávení navodit pocit ospalosti. Samozřejmě se vyhněte alkoholu a ani příliš velké množství kofeinu nemusí být tou správnou volbou. V některých případech totiž může mít na řidiče i opačný efekt, přispět k celkové nervozitě i rozrušení. Podobně je to i cigaret, a to i u těch elektronických. Jejich používání tedy pořádně zvažte. 

Pokud ale ze svých zkušeností víte, že káva či cigareta před i během jízdy vám pomůže, určitě se jí nebraňte. Každé tělo reaguje na různé látky jinak.

Během jízdy si pak dopřejte rovněž takzvané hydratační potraviny. Nabízí se třeba nakrájená zelenina nebo ovoce. Ideální jsou třeba citróny, do kterých si občas kousnete a spát se vám rozhodně chtít nebude.

Přenocování na cestě

Statistiky ukazují, že nejvíce rizikovým okamžikem pro řízení je doba mezi půlnocí a časným ránem. V tuto chvíli totiž lidské chtělo chce ulehnout nejvíce. I proto odborníci doporučují, aby se řidiči jízdě v noci vyhnuli, pokud je to alespoň trochu možné. Zkuste si cestu rozdělit na dvě části a ubytujte se na noc v hotelu. Riziko nehody tím snížíte opravdu dramaticky.

Pokud cestujete třeba na dovolenou do turisticky oblíbeného Chorvatska, zastavte se na jeden den do Slovinska. Spojte příjemně strávenou noc ve slovinském hotelu s tamními přírodními krásami.

Pokud nechcete utrácet za hotel, nabízí se také možnost si zdřímnout v autě, využívejte k tomu určená parkoviště. U každé země si před vyjetím zjistěte, jaké jsou tam dopravní pravidla a předpisy.

Během jízdy se střídejte

Ideální je, pokud se můžete po cestě vystřídat se spolujezdcem. Doporučuje se střídat po 3-5 hodinách jízdy. Každému řidiči vyhovují jiné pauzy. Během pauzy si můžete odpočinout a případně i zdřímnout.

S pasažéry pravidelně komunikujte

Nejlepší je, když má řidič kolem sebe další pasažéry. Můžete si spolu dlouhé hodiny povídat nebo třeba hrát hry, kterými se udržíte bdělí a ve střehu.

Mít spolujezdce, který vás může držet ve střehu, je tedy výborným způsobem, jak můžete zvýšit svou bezpečnost na silnici. Pasažéři vás mohou navigovat, bavit se s vámi a pomáhat tak udržovat vaši pozornost.

Správná teplota v autě

Vysoké i příliš nízké teploty ve voze jsou velkým strašákem každého řidiče. Pokud máte možnost, určitě během jízdy používejte klimatizaci nebo topení. Kvůli vyšší spotřebě paliva se sice cesta nejspíš mírně prodraží, je to však lepší, než se třást zimou nebo se nadmíru potit.

Poslouchejte hudbu

Skvělým pomocníkem pro řízení je i hudba. Stále oblíbenější variantou jsou také podcasty. Dejte ale pozor, ať se i při poslouchání vaší oblíbené muziky či jiných tvůrců stále plně soustředíte na jízdu.

Hlasité hudbě či telefonování se ale vyhněte. Tyto aktivity totiž řidiče odvádí od řízení a dávají jim jakýsi falešný pocit bezpečí. 

Často větrejte

Myslete také na to, že čerstvý vzduch vás během jízdy dokáže příjemně osvěžit. Proto nezapomínejte pořádně větrat a prohnat váš vůz velkou dávkou kyslíku zvenku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články