Domů » Pro řidiče » Pokuta za jízdu bez dálniční známky

Pokuta za jízdu bez dálniční známky

0

Jestli se rozhodnete vjet na dálnici bez zaplaceného poplatku a chytí vás strážník nebo celní správa, hrozí vám postih. Jakou pokutu za jízdu bez dálniční známky můžete dostat? A jak se to celé kontroluje? Na vše se podíváme v dnešním článku.

Pokuta za jízdu bez dálniční známky

Elektronická dálniční známka

Místo kupónové známky už máme elektronickou dálniční známku. Díky tomu odpadly starosti s nákupem a vylepováním známky na sklo. Někteří řidiči si myslí, že systém kontroly díky elektronické verzi získal díry a policisté mají těžší práci. Přestupků ale rozhodně nijak neubylo, tendence je spíš opačná. Navíc, do budoucna bude kontrola probíhat plošně pomocí kamer na mýtných branách. A takovému systému neunikne ani myška.

Jestli vás čeká neplánovaná cesta přes dálnici, není nic snazšího než si známku pořídit online. Třeba klidně z mobilního telefonu. Využijte k tomu například portál edalnice.cz. Stačí zvolit druh známky, zadat své SPZ a zaplatit. Na e-mail vám přijde potvrzení. Ihned po zaplacení se objevíte v databázi a policisté budou vědět, že máte kupon předplacený.

Jestli ale preferujete platbu v hotovosti, koupíte ji na pobočkách České pošty nebo EuroOil. Další variantou jsou samoobslužné kiosky, na které narazíte hlavně u hranic. Elektronickou známku lze zakoupit i dopředu s odloženou platností až na tři měsíce. Varianta, kterou ocení každý, kdo se rád připravuje dopředu s velkým předstihem.  

Jaká je pokuta za jízdu bez dálniční známky

Pokuta za dálniční známku je na místě až 5000 Kč. Jde o jeden z případů, kdy se vyplatí sankční poplatek uhradit okamžitě a nezkoušet mu uniknout. Kdybyste se totiž z věci chtěli „vykroutit“, nejspíš se vám to nepodaří. Přeci jen je poměrně snadné dokázat, že jste známku vůbec neměli nebo že byla neplatná.

Pokuta za jízdu bez dálniční známky navíc ve správním řízení několikanásobně vzroste. A to až na 20 000 Kč. To nakonec platí u všech přestupků, například i při pokutách za překročení rychlosti. Stejné sazby, 5000 Kč na místě a 20 000 Kč ve správním řízení, platí i pro firemní vozidla.

Dříve existovala pokuta za starou dálniční známku. Jestli jste ji neodstranili a policista vás s neplatným kuponem přistihl, mohl vám dát pokutu nejen za jízdu bez zaplacení, ale i za to, že jste měli neplatnou dálniční známku. Od roku 2021 však lze koupit jen dálniční známku v elektronické podobě.

Jak se kontroluje dálniční známka

Pokuty za dálniční známky uděluje dopravní policie a celní správa. Podle SPZ poznají, jestli máte elektronickou dálniční známku platnou, případně jestli podléháte osvobození a poplatky se vás netýkají.

Kontroly provádějí hlídková vozidla s kamerovým systémem, který dokáže rozpoznat SPZ. Policisté jsou zároveň napojení na kamerový systém u mýtných bran, takže kontrolují i tímto způsobem. V databázi si snadno zjistí, jestli máte nebo nemáte zaplaceno. Už tedy nemusí pomocí dalekohledu luštit datum napsané na papírku.

A co když máte známku prošlou? Policista nebo celní správa se vás bude snažit zastavit a pokutu za jízdu bez dálniční známky vám udělí rovnou na místě. Jestli máte pocit, že jste v právu, samozřejmě můžete věc řešit ve správním řízení. Ale jak už jsme říkali, s nejvyšší pravděpodobností moc neušetříte, spíš naopak.

pokuta dálniční známka

Kdo je osvobozený od zpoplatnění

Existují situace, kdy je řidič od dálničních poplatků osvobozený. Všechny konkrétní případy najdete na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury. Koho se to týká?

  • Řidičů, kteří přepravují osobu s průkazem ZTP či ZTP/P, ale majitelem vozidla musí být postižená osoba nebo osoba jí blízká.
  • Dálniční poplatky se nevztahují na řidiče, kteří přepravují dítě s nádorovým onemocněním.
  • Provozovatelů domovů pro zdravotně postižené, které je přepravují ve svém vozidle.

Existují další výjimečné situace, kdy jste od poplatků zproštění. Například když kvůli uzavírce musíte použít zpoplatněnou komunikaci, jelikož není jiná možná cesta.

Osvobození se nesmí zneužívat. Jestli policisté zjistí, že jsou vaše nároky falešné a systém zneužíváte, pokuta se může vyšplhat až do výše 100 000 Kč. A to se týká jak fyzických, tak právnických osob.

Elektromobily platit nemusí

Elektromobily, ale i auta na vodík nebo s hybridním pohonem, která mají hodnotu emisí CO2 do 50 g/km a mají speciální SPZ s písmeny EL na začátku, jsou od poplatků osvobozená automaticky.

Dopravní značky na zpoplatněné dálnici

Nejčastější dotazy

Jaká je pokuta za jízdu bez dálniční známky?

Pokuta za jízdu bez dálniční známky je až 5 000 Kč na místě. Pokud se věc řeší ve správním řízení, může pokuta vzrůst až na 20 000 Kč.

Jak se kontroluje platnost dálniční známky?

Kontrolu platnosti dálniční známky provádí dopravní policie a celní správa pomocí hlídkových vozidel s kamerovým systémem, který rozpozná SPZ, a kamerového systému u mýtných bran. Díky databázi snadno zjistí, zda řidič má nebo nemá zaplaceno.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články