Jízda bez dálniční známky vás vyjde draho!

0
5655

Ani v roce 2018 se na vybraných komunikacích nevyhneme povinnosti mít platnou dálniční známku. Jedná se hlavně o určité úseky dálnic a některé silnice pro motorová vozidla. Jako dálniční známky rozumíme samolepící štítek, který máme povinnost nalepit viditelně na přední okno. Čekají nás v roce 2018 nějaké výrazné změny?

Potřebuje mé auto dálniční známku?

Obecně se dá říct, že každý vůz s hmotností do 3,5 tuny má povinnost být označen dálniční známkou. Nic na tom nemění připojený přívěs. Vždy se vše odvíjí od hmotnosti samotného vozidla. Pokud přemýšlíte, jestli vozidla nad 3,5 tuny mít známku nemusí, tak máte pravdu. Tato kategorie totiž podléhá povinnosti placení elektronického mýta. Příslušné místo, kam známku nalepit, je vždy označené na podkladu dálniční známky. Kontrolní kupón i dálniční známka musí disponovat číslem registrační značky, které musí být napsáno fixem nebo propiskou. Nesmí být možné tyto údaje smazat a přepsat. Dálniční známku tak není možné sundat a použít na jiné auto.

Na jak dlouho si známku můžete koupit

Prodávají se tři druhy dálničních známek. Jejich vzhled se každým rokem mění, aby šly snadno rozeznat. Můžeme si tak koupit známu na deset dní, měsíc nebo rok. Podle druhu se liší jejich ceny. Na deset dní vás známka vyjde na 310 korun, měsíční stojí 440 korun a dálniční známka na celý rok vás vyjde na 1500 Kč. O jejich platnosti rozhoduje proštípnutí štítku známky. Při koupi známky můžete chtít odložit její platnost. To se hodí ve chvílích, kdy víte, že známku budete potřebovat až za pár dní.

Kde ji potřebujete

Poznat zpoplatněnou část silnice je snadné poznat. Bývají označeny značkou IZ 1a nebo IZ 2a. To platí pro dálnice i silnice pro motorová vozidla. Pod touto značkou může být i tabulka E11, na které je symbol dálniční známky. Může se vám hodit seznam placených úseků.

Při jízdě bez známky vás pokuta nemine

Na takto označených silnicích bez dálniční známky vás může do problémů dostat Police ČR nebo Celní správa. Ti mají pravomoc vaši dálniční známku kontrolovat, a případně vám mohou udělit blokovou pokutu 5 000 Kč, která se ve správním řízení může proměnit ve 100 000 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno