Lékařské prohlídky řidičů

0
7312
Psychotesty pro řidiče
Psychotesty pro řidiče

Povinnost lékařské prohlídky u řidičů

Zhoršený zdravotní stav řidičů zaviní ročně tisíce zbytečných nehod. Abychom mohli těmto mnohdy tragickým nehodám zabránit, je zapotřebí pravidelně docházet k preventivním lékařským prohlídkám. Komu zákon tyto prohlídky přímo nařizuje a jak často je třeba k lékaři chodit, se dozvíte v následujících řádcích.

 

Zákon rozděluje řidiče z pohledu povinných lékařských návštěv na dvě velké skupinyprofesionální řidič a neprofesionální řidič.

 

Profesionální řidič

Pokud jste profesionálním řidiče nebo učitelem autoškoly, je vaší povinností navštívit lékaře, který vytaví odborný posudek o vašem zdravotním stavu. Před zahájením činnosti a následně každé dva roky do dosažení věku 50 let. Poté máte povinnost navštívit lékaře každý rok.

 

Neprofesionální řidič

Ostatní řidiči tak tvrdé kontrole zdravotního stavu nejsou. Běžný řidič má povinnost navštívit lékaře pro vystavení potvrzení o způsobilosti k řízení motorového vozidla teprve před dovršením šedesátého roku života. Konkrétně by měl lékaře navštívit nejdříve půl roku před dovršením tohoto životního jubilea, nejpozději však v den 60. narozenin. Tuto prohlídku je nutné opět absolvovat před dovršením 65 a 68 let. Po šedesátém osmém roce je řidič povinen podrobit lékařská prohlídka řidičů seniorů navštěvovat každé dva roky, pokud lékař s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu nerozhodne o nutnosti častějších prohlídek.

 

Co když potvrzení o zdravotní způsobilosti k řízení vozu nemám?

Pokud jste ve věku, ve kterém vám zákon ukládá povinnost absolvovat zdravotní prohlídku, a vy se tuto nutnost rozhodnete ignorovat, jste považován za osobu nezpůsobilou k řízení vozidla. Pokud tedy budete dále řídit i bez potřebného potvrzení, hrozí vám pokuta až v rozmezí 5 až 10 tisíc korun a zákaz řízení na 6 – 12 měsíců. Při způsobení nehody se navíc můžete setkat s odmítnutím uhrazení vzniklé škody ze strany pojišťovny. Posudek by měl navíc řidič při řízení nosit u sebe. Pokud tak nečiní a při silniční kontrole se nemůže tímto dokladem prokázat, hrozí mu pokuta 1500 až 2000 Kč.

 

Velký test zimních pneumatik, která je ta nejlepší?

 

Foto: Reference.com

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno