Víte, jak se měří rychlost v Česku? Setkáte se tu se stacionárními radary, mobilními rady a úsekovým měřením rychlosti. V článku se podíváme i na to, jaké technologie se v terénu používají a co vás čeká, když se dopustíte přestupku.
Jak se měří rychlost na českých silnicích?
- Stacionární radary. Měří rychlost vozidla na jednom konkrétním místě.
- Mobilní radary. Např. laserová pistole, ale i radary zabudované ve vozidle.
- Úsekové měření rychlosti. Měří se ze začátku a konce úseku – vypočítává se průměr.
Je používání antiradaru zakázáno? Tzv. rušiček ano. Ale jestli si pořídíte pasivní antiradar, který pracuje na stejné frekvenci jako ty policejní a pouze vás upozorňuje na měření rychlosti, tak takové zařízení používat můžete.
Kromě pasivního antiradaru vás na měření dovede upozornit také kamera do auta s funkcí detekce rychlostních radarů.
Mikrovlnka
Pod lehce humorným názvem se ukrývá mobilní silniční měřící blok. Nejčastěji se jedná o model Ramer10 T. Co všechno pod svým pláštěm mikrovlnka ukrývá? Radarovou hlavu, digitální kameru s režimy, které si poradí s různými světelnými podmínkami a rozmary počasí, GPS modul a počítač.
Mikrovlnka nepatří mezi nejefektivnější přístroje. Dosah má jen nějakých 60 metrů, na druhou stranu její ovládání je komfortní. Policista může sedět v autě s tabletem v ruce a na dálku ji ovládat skrze bezdrátový signál.
Druhou alternativou je Ramer10 P. Připomíná ptačí budku na kuří nožce. Stojí osamělý podél vozovek a monitoruje dění. Jakmile někdo překročí rychlost, data se dostanou k povolaným hlavám a vy obdržíte pokutu za rychlost.