Domů » Pro řidiče » Měření rychlosti – jak se měří rychlost v Česku?

Měření rychlosti – jak se měří rychlost v Česku?

0

Víte, jak se měří rychlost v Česku? Setkáte se tu se stacionárními radary, mobilními rady a úsekovým měřením rychlosti. V článku se podíváme i na to, jaké technologie se v terénu používají a co vás čeká, když se dopustíte přestupku.

Měření rychlosti – jak se měří rychlost v Česku?

Jak se měří rychlost na českých silnicích?

  • Stacionární radary. Měří rychlost vozidla na jednom konkrétním místě.
  • Mobilní radary. Např. laserová pistole, ale i radary zabudované ve vozidle.
  • Úsekové měření rychlosti. Měří se ze začátku a konce úseku – vypočítává se průměr.

Je používání antiradaru zakázáno? Tzv. rušiček ano. Ale jestli si pořídíte pasivní antiradar, který pracuje na stejné frekvenci jako ty policejní a pouze vás upozorňuje na měření rychlosti, tak takové zařízení používat můžete.

Kromě pasivního antiradaru vás na měření dovede upozornit také kamera do auta s funkcí detekce rychlostních radarů.

Mikrovlnka

Pod lehce humorným názvem se ukrývá mobilní silniční měřící blok. Nejčastěji se jedná o model Ramer10 T. Co všechno pod svým pláštěm mikrovlnka ukrývá? Radarovou hlavu, digitální kameru s režimy, které si poradí s různými světelnými podmínkami a rozmary počasí, GPS modul a počítač.

Mikrovlnka nepatří mezi nejefektivnější přístroje. Dosah má jen nějakých 60 metrů, na druhou stranu její ovládání je komfortní. Policista může sedět v autě s tabletem v ruce a na dálku ji ovládat skrze bezdrátový signál.

Druhou alternativou je Ramer10 P. Připomíná ptačí budku na kuří nožce. Stojí osamělý podél vozovek a monitoruje dění. Jakmile někdo překročí rychlost, data se dostanou k povolaným hlavám a vy obdržíte pokutu za rychlost

Laserová pistole

Laserová pistole je celkem přesný nástroj pro statické měření na vzdálenost zhruba 300 metrů. Rychlost spočítá jak přijíždějícím, tak odjíždějícím autům. Policisté používají dva druhy tohoto přístroje, LaserCam a TrueCam.

Laserová pistole připomíná hodně velkou pistoli ze sci-fi filmu. Uvnitř má zabudovanou digitální kameru, GPS modul a laserový měřič. Informace se zobrazují na displeji. Přístroj umí přibližovat, vyzoomovat měřené vozidlo, a poradí si s různými podmínkami a počasím. Rychlost se měří na základě vzdálenosti objektu, na který se střílí laser z pistole.  

Zvládne snímat rychlost jak venku, tak přes sklo. Nejčastěji se s ní kontroluje rychlost na trojnožce, nebo ji má policista opřenou o dveře či volant. Když se postaví na trojnožku a nikdo u ní nestojí, neznamená to, že kontrola je u konce. Naopak. Laserová pistole ovládá i automatický režim, kdy sbírá data, která se později vyhodnotí.

Policejní vozy pro dohled

Další způsob, jak se měří rychlost v česku na silnicích, představují policejní vozy. Jak už asi víte, ne všechny kusy z policejní flotily jsou rozpoznatelné na první dobrou. Kdybyste se o tom chtěli dozvědět víc, napsali jsme pro vás článek Jak poznat neoznačená policejní auta. Protože právě mezi těmi, co nejsou označená, existují ti nejlepší „strážci“ rychlosti.

Policejní auta, která jsou určena na monitorování rychlosti, mají uvnitř zabudovaný komplexní systém. Sestává z měřiče vzdálenosti, radarové hlavy, GPS modulu, kamery, blesku, náhradní baterie, počítačového centra. Policista má do systému přístup z tabletu.

Policejní auto s tímto systémem dokáže měřit nejenom, když stojí, ale i za jízdy. A to dokonce do protisměru, dále přes více jízdních pruhů atd. Ale vždy jen směrem dopředu.

Potom je tu druhý měřící způsob, čelní. Provádí se pomocí kamery, která je spojená s tachometrem. Tyto měřiče jsou GESIG, TRAVIMO a POLCAM. Měření vypadá v akci celkem zajímavě.

Aby policie zjistila, jaká je vaše rychlost, musí se na vás „pověsit“ a udržet s vámi dostatečně dlouhou dobu tempo. Počítač během sledování zjistí vaši rychlost na základě rychlosti policejního auta, které provádí měření. Tento typ měření není tolik průkazný.

Asi nejpřesnější variantu měření představuje technika Soitron MOSY m*SpeedDetV. Auta vybavená tímto systémem budou mít kamery s full-HD rozlišením vepředu i vzadu. Takže budou moct měřit z obou směrů. Tento systém patří, stejně jako ten předešlý, do úsekového měření, kdy se porovnávají dva snímky. Vychytanější kamery ale zajistí přesnější důkazy. Navíc si na ně nepřijde antiradar.

kdo měří rychlost

Kdo měří rychlost

Dříve bylo poměrně běžnou praxí, že si obce najímaly externí soukromé společnosti, které provozovaly stacionární radary. Data provinilců z nich předávaly obecním úřadům. V roce 2008 se ale proti této praxi postavil Nejvyšší správní soud. Od té doby rychlost soukromá osoba neměří.

Rychlost vozidel měří Policie ČR. Obecní a městská policie rovněž měřit může, ale nikoliv bez omezení. Například smí měřit jen na místech, která jim určí Policie ČR. A jak je to s celní správou? Celní správa měřit rychlost nemůže.

Jaké jsou pokuty a body za rychlost

Víte, jakou můžete dostat pokutu za rychlost a kolik trestných bodů vám za tento prohřešek policisté udělí? Podívejte se na náš článek Pokuta za řekročení rychlosti – kompletní přehled.

Jak zaplatit pokutu za rychlost z úsekového měření

Může se stát, že vám přijde dopis od úřadu nebo magistrátu – „Výzva k uhrazení určené částky“. Když částku zaplatíte do 15 dnů, šetření přestupku bude přerušeno a ani vám neudělí trestné body.

Částku uhraďte na uvedený účet, nezapomeňte uvést variabilní symbol, který se generuje pro každou výzvu zvlášť. Jestli nechcete platit z účtu, můžete zaplatit poštovní poukázkou. Vyplňte na poště. Případně se vydejte zaplatit částku osobně na pokladnu úřadu/magistrátu.

Nejčastější dopravní značky spojené s rychlostí

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články