Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Přepis motocyklu + vzor plné moci k přepisu

Přepis motocyklu + vzor plné moci k přepisu

0

Koupili jste si nový motocykl a chcete ho přepsat? Ze zákona to musíte udělat co nejdříve. Poradíme, kam se vydat, co všechno si přichystat a kolik vás to bude stát. Zvládněte přepis motorky v klidu a bez stresu.

Přepis motocyklu + vzor plné moci k přepisu

Přepis motorky se dělá obdobně jako přepis auta na nového majitele. Je potřeba si dát do pořádku dokumentaci, a potom se vydat na úřad. Úkon bohužel není možné provést elektronicky. Takže si na to raději vyhraďte dostatek času, víte, jak to na úřadech chodí. Abyste tam nemuseli dvakrát nebo třikrát a měli vše připravené na první pokus, sepsali jsme pro vás detailní článek, jak na to.

Přepis motorky, do kdy je potřeba ho zařídit?

Přepis motocyklu se podle zákona musí provést do deseti dnů. Tato úprava zákona, která proběhla před nějakými 7 lety, reagovala na to, že existovalo statisíce motorek (i aut) ve stavu polopřevodu. Tedy ve stavu, kdy je vůz odhlášený ze starého na nového majitele, ovšem nový majitelé se nehrnuli do toho registraci dokončit.

Zákonodárci se za těmito praktikami rozhodli udělat tlustou čáru a stanovili desetidenní lhůtu. Když ji nedodržíte, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč.

Kdo vyřizuje přepis motocyklu

Z právního hlediska musí s úkonem souhlasit obě strany, tedy bývalý i nový vlastník. Můžete se dohodnout a na úřad vyrazit oba společně. Nebo se s prodávajícím domluvte, ať vám připraví plnou moc.

Plná moc na přepis motorky – VZOR ke stažení

Nezapomeňte, že u plné moc je potřeba ověřit podpis toho, kdo vám ji vydal. Tedy prodejce motocyklu. Podpis vám ověří na poště, kde je CzechPoint, dále na úřadě nebo u notáře. Ověření podpisu na poště stojí 30 Kč, u notářů to bývá dražší.  

přepis motocyklu plná moc

Kam se vydat?

Kde se vyřizuje přepis motocyklu? Na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, který umožňuje změny v registru vozidel, a to kdekoliv v České republice. Tedy tam, kde je dopravní inspektorát. Nemusíte jet do místa bydliště prodejce, jak se to dělávalo dřív. Podívejte se na seznam registrů a najděte si nejbližší vašemu domovu.

Co před registrací zařídit?

Jestli motorka není čerstvě po technické kontrole (protokol nesmí být starší víc než 30 dnů), budete se muset vydat na stanici technické kontroly, aby vám udělali evidenční kontrolu. Ta vás vyjde na zhruba 300 až 500 Kč podle toho, jaká STK ji provádí. Většinou trvá maximálně půl hodiny.

Další věc, kterou musíte vyřídit předem, je pojištění. Sjednejte si povinné ručení, dostanete zelenou kartu a tu s sebou vezmete na úřad. Jestli jste na tuhle záležitost zapomněli a na přepis se chystáte třeba hned druhý den, tak nepanikařte. Zelená karta se dá získat hned do e-mailu, když si povinné ručení sjednáte online.

Co vzít s sebou na úřad k přepisu motocyklu

  • Protokol o evidenční kontrole nebo o technické kontrole (ne starší než 30 dnů),
  • zelenou kartu,
  • kupní smlouvu,
  • občanský průkaz a jestli registrujete na IČO vezměte výpis u živnostenského nebo obchodního rejstříku,
  • doklady k motorce (technický průkaz a osvědčení o registraci),
  • plnou moc od protistrany (když jdete na úřad sami),
  • žádost o zápis změn (k dostání i na úřadě).

Přepis motocyklu – cena

Přepis motocyklu stojí standardně 500 Kč. To se týká všech motocyklů a skútrů s obsahem nad 50 ccm. Jestli je váš stroj pod 50 ccm, zaplatíte míň, a to 300 Kč. A jak je to s SPZ? Automaticky dostanete stejnou jako měl původní majitel, a to i tehdy, když se přihlásíte v jiném kraji.

Chcete jinou SPZ? Zaplaťte si výměnu za 250 Kč. Chcete se odlišit a být originální? Tak si zažádejte o SPZ na přání.   

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Dopravní předpisy Litva

Dopravní předpisy a pravidla v Litvě

0
Chystáte se autem do Litvy na dovolenou nebo na jinou dobrodružnou poznávací cestu? Tak v tom případě si důkladně nastudujte dopravní předpisy a pravidla,...