Domů » Pro řidiče » Převoz psa v autě. Co potřebujete vědět?

Převoz psa v autě. Co potřebujete vědět?

0
Převoz psa v autě. Co potřebujete vědět?

Chystáte se na výlet či dovolenou? Nebo třeba jen na houby. Při cestě do přírody je přece škoda nechávat svého chlupatého mazlíka doma a zaměstnávat s ním babičku nebo souseda. Rozhodně bude šťastnější, když bude moct za dobrodružstvím s vámi. Převážet psa v autě ale není jen tak. Nejdůležitější je stále bezpečnost. Pojďme se tedy podívat na způsoby a pravidla převozu psa v autě.

Kam ho umístit?

Obecně můžeme pro psa použít dva prostory. Prvním a nejrozšířenějším je rozhodně zavazadlový prostor. Pes tam má dostatek místa (záleží na velikosti psa a zavazadlového prostoru). Navíc ho můžete v zadních prostorách spolehlivě zabezpečit. Druhou možností je převoz na zadních sedačkách. Tam už bývá situace složitější, ale stále je zvládnutelná. Neustále se musíme řídit zákonem o transportu živých zvířat.

Znění zákonu

Situace je popsána takto: „Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikací.“ Tak si to pojďme přeložit do praxe.

Co to znamená v praxi?

Nikde tedy není psáno, že pes musí být vybaven postrojem, být připoután na vodítku, oddělen mříží, nebo být umístěn v kleci. Zabezpečení si ale nakonec některé z těchto situací vyžádá. Jestli je zabezpečení psa v autě dostatečné, tak to posoudí policista na místě. Pokud není, tak můžete na místě dostat pokutu až 2000 Kč. Ve správním řízení se může dostat až na 2500 Kč. To je u nás. V zahraničí bude tento postih samozřejmě dražší. Dávejte si tedy pozor, když se rozhodnete vycestovat se psem do zahraničí. Vždy se musíte řídit podmínkami a zákony jednotlivých států.

Pes na volno je extrémně nebezpečný

Při převozu psa je tedy vždy bezpečí základní prioritou. Pes na volno se může vydat na výlet a tím rozptýlit řidiče od řízení. Jeho poskakování po sedačkách tedy nepřipadá v úvahu. Jen si představte, co by se stalo v případě nehody. Pes by se změnil ve volně letící objekt. Byl by tak smrtelně nebezpečný sobě i zbytku posádky. Prokázaly to i crash-testy pojišťovny Allianz. Při nehodě ve 40 km/h se hmotnost psa v důsledku přetížení zvýší až 40krát. Středně rostlý pes se tak ve chvíli promění v 1 400 kg těžkou dělovou kouli.

Stejná situace jako u dětí

To stejné platí, pokud převážíte psa vepředu na vodítku. Může klidně ležet pod nohama (samozřejmě ne u řidiče) nebo na klíně, ale situace se v případě nehody velice rychle změní. Zde platí to stejné, co při cestování s malými dětmi mimo dětskou bezpečnostní sedačku. V případě nárazu ho rozhodně neudržíte. Navíc ho mohou zranit airbagy.

Jak na převoz psa v autě? Bezpečně a s rozmyslem

Různé umístění psa vyžaduje různé potřeby. Vyberte si tak ideální výbavu podle toho, kam se chystáte psa uložit. Myslete na to, že i s nejlepším upevněním psa musíte vždy přizpůsobit styl jízdy. Klidná jízda znamená klidný pes a předchází nevolnosti.

Převoz v kufru

Nejoblíbenější řešení majitelů kombíků, MPV a SUV. Bohužel to obvykle nedomyslí do konce. Pravdou je, že kufr je doopravdy výborné místo pro psa. Má tam dostatek místa, je bezpečně oddělen od posádky, špína a chlupy zůstanou v kufru. K dokonalosti to dotáhne oddělovací síť nebo mříž. Ta se umístí na pomezí sedaček a kufru. Ta bezpečně zamezí psovi pohybu mimo kufr. Při výběru nešetřete a důkladně ji nainstalujte.

Na zadní sedačce

Pokud je málo místa v kufru nebo příliš velký pes, tak ho umístíme na zadní sedačky. V tom případě je ideální kombinací postroj a autodeka. Ona autodeka se umisťuje mezi zadní a přední sedačky. Má dva úkoly. Chrání sedačky a zabraňuje zapadnutí psa do prostoru mezi sedačkami. Funkce postroje je nejspíš jasná. Velikost si vyberete podle psa a připojíte ho k bezpečnostním pásům. Pes je tak připoutá stejně jako posádka. Na trhu jsou i speciální plátěné boxy pro převoz psa, kde je upevněn postrojem.

Plastové boxy dobrým řešením nejsou

Plátěné boxy jsou vhodné tedy spíše pro psy malých plemen. Přeprava malých psů v přepravkách a klecích příliš bezpečná není. Klasický bezpečnostní pás nedokáže box perfektně zajistit a při nehodě se může dát do pohybu

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

cesta do chorvatska autem

Cesta do Chorvatska autem – Kudy jet a za kolik?

43
Každý rok jezdí na dovolenou do Chorvatska k moři milion českých turistů. Někteří mají svoje neměnné trasy, někteří se přizpůsobují aktuální situaci na silnicích a...