Domů » Aktuality » Route 66 už nebude nikdy jako dříve

Route 66 už nebude nikdy jako dříve

0

Kdo by neznal slavnou americkou silnici, táhnoucí se z Chicaga do Los Angeles, napříč osmi státy na území Spojených států amerických. Velice brzy se může stát, že se Route 66 dostane do podvědomí veřejnost ne pro svou oblíbenost, především u motorkářů, ale pro jedinečný technický projekt.

Route 66 už nebude nikdy jako dříve

 

Ministerstvo dopravy státu Missouri schválilo použití grantu, který umožní otestovat v reálném provozu novou, revoluční technologii. Jedná se o položení  speciálních dlaždic na povrch vozovky, které fungují stejně jako solární panely. Vygenerovanou elektřinu dokáží odesílat do elektrické sítě stejně, jako běžné solární panely.

 

Právě část silnice Route 66 se má stát první silnicí ve Spojených státech amerických, kde bude tato technologie nainstalována.

 

 

Solární dálnice? Budoucnost motorismu i výroby energie

Tuto technologii vyvinuli Scott a Julie Brusaw, díky crowdfundingové iniciativě. Jejich společnost nese název Solar Roadways. V roce 2014 si vynálezci nechali patentovat panely, tvořené speciálním tvrzeným sklem s funkcí solárního panelu. Jak samotní tvůrci i mnozí ostatní věří, dokáže tato technologie jednou zcela nahradit běžný asfalt a beton, který se dnes používá ke stavbě silnic a dálnic.

 

Bezpečnostní přínos i úleva krajině

Panely navíc mohou představovat i bezpečnostní přínos pro pohyb na silnicích. V panelech jsou integrovány LED diody. Ty mohou cela nahradit dopravní značení na silnici a zároveň mohou řidiče včas varovat před hrozícím nebezpečí. Další velkou výhodou panelů je jejich vyhřívání. To znamená, že v zimě by řidiče již nemusela trápit námraza a sníh na komunikacích. Hlavním přínosem panelů je ale tvorba elektrické energie. V dnešní době roste jedna solární farma vedle druhé. Ty přitom výrazně narušují tvář krajiny. Nyní se ale nabízí možnost využít silnice, které člověk jednoduše potřebuje k dalšímu účelu a zabít tak dvě mouchy jednou ranou.

 

První panely by se na Route 66 měli dočkat zkušebního provozu již na sklonku letošního roku.

 

Foto: Solar Roadways

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...