Domů » Pro řidiče » Kontrola vozidla před jízdou v autoškole

Kontrola vozidla před jízdou v autoškole

0

Autoškolou musí projít každý, kdo chce řídil automobil nebo jiné motorové vozidlo. Pokud patříte mezi zájemce o řidičské oprávnění, tak ani vám se tato skutečnost nevyhne. 

Kontrola vozidla před jízdou v autoškole

Každá autoškola končí teoretickou i praktickou zkouškou. Na tu teoretickou se můžete připravit pomocí online testů. Ta praktická samozřejmě znamená řízení, ale patří k tomu i kontrola vozu před jízdou. Mnozí ji podceňují, ale jedná se o důležitou část zkoušky, která může rozhodnout o výsledku.

Kontrola vozidla před jízdou

Důležitá je kontrola povinné výbavy automobilu. Dále je třeba zkontrolovat motorový prostor, provozní kapaliny, pneumatiky, osvětlení vozidla, ale také i správné a pohodlné posezení ve vozidle a také nastavení zrcátek. 

Tohle je ale jen náhled do kontroly. Musíte vědět i detailnější informace, například jak zjistit hladinu oleje a dalších kapalin nebo například jaký je dezén letních či zimních pneumatik. Vše najdete postupně v našem článku nebo v přiloženém videu.

Ideálně když s kontrolou začnete od spodu a budete směřovat nahoru.

Pod vozidlem

Podívejte se na silnici, zdali vám z vozidla nevytéká nějaká provozní kapalina.

Pneumatiky 

Základní kontrola pneumatik je pouze vizuální, to znamená, jestli nejsou pneumatiky nějak poškozené (trhlinka, boule nebo není zaražený nějaký předmět). Dále je třeba zkontrolovat, zdali není pneumatika nerovnoměrně sjetá

Výška dezénu u letních pneumatik je předepsána minimální hloubka 1,6 mm.

Výška dezénu u zimních pneumatik je předepsána minimální hloubka 4 mm.

Dále je třeba zkontrolovat tlak v pneumatikách je předepsán výrobcem. Správné hodnoty jsou uvedeny v manuálu vozidla nebo na vnitřní straně víčka palivové nádrže. Kontrolu tlaku provádíme pomocí tlakoměru. 

Registrační značka

Zkontrolujeme upevnění registrační značky a taky to, aby byla čistá a čitelná. Dále je nutné zkontrolovat technickou způsobilosti vozidla, to znamená její platnost

Červený štítek má zobrazen měsíc a rok příští technické kontroly. Například označení čísla 2 znamená měsíc únor, a označení 21 je rok 2021. To znamená, že příští technická kontrola připadne na únor roku 2021.

Osvětlení vozidla 

Zkontrolujeme čistotu osvětlení. Dále je třeba zkontrolovat funkčnost všech světel ve vozidle. Zapneme zapalování a poté můžeme postupně zkontrolovat všechna světla:

  • obrysová světla 
  • potkávací světla 
  • mlhová světla
  • dálková světla 
  • výstražná světla
  • světla denního svícení
  • směrová světla (blinkry)
  • couvací světlo
  • brzdová světla
  • osvětlení registrační značky

Ostré hrany

V další části zkontrolujte své celé vozidlo a zdali není poškozené nebo nabourané.

Skla, zrcátka, stěrače

Zkontrolujte čistotu zrcátek. Dále zdali jsou stěrače funkční a gumičky drží součástí. Výměna gumiček u stěračů se doporučuje vyměnit jednou za rok. 

Kontrola povinné výbavy vozidla

  • autolékárnička
  • výstražná vesta (doporučujeme pro každého účastníka člena posádky)
  • výstražný trojúhelník 
  • rezervní kolo včetně zvedáku a klíče na matice nebo sada pro opravu pneumatiky

Rezervní kolo není povinností pro vozidla s tzv. dojezdovými pneumatikami, které lze opravit bez demontáže. 

Provozní kapaliny

Motorový prostor otevřeme speciální páčkou, která je u většiny vozů umístěna pod palubní deskou. Odjištěné dveře kapoty zvedneme a zajistíme. 

Množství kapaliny do ostřikovačů můžete doplnit do plna. V zimním období používáme nemrznoucí směs. 

Množství motorového oleje je třeba kontrolovat na rovině. Motor je nutné mít vychladnutý poté je možná kontrola. Hladina oleje musí být mezi dolní a horní hranicí, které je vyznačena na měrce. Je třeba zkontrolovat jak množství oleje i barvu. Starý olej je tmavý, až černý, naopak nový je čistý a světlý. Výměna oleje u benzínových motorů je třeba po roce nebo po 15 000 ujetých kilometrů. Naopak u dieselových motorů výměnu provádíme po 10 000 km nebo po roce jízdy.

Množství brzdové kapaliny udává horní a dolní hranice rysek. Ideálně pokud je mezi těmito hranicemi.

Množství chladící kapaliny udává horní a dolní hranice rysek. Ideálně pokud je mezi těmito hranicemi.

Kontrola množství provozních kapalin v autě

Akumulátor

U autobaterie je nutné zkontrolovat čistotu, zdali nikde nic nevytéká nebo nekoroduje. Autobaterie musí být také řádně upevněná ve vozidle. 

Nastavení sedadla a zrcátek 

V poslední řadě nastavte sedadlo tak, aby se vám pohodlně sedělo. Dále nastavte zrcátka, abyste viděli všechno okolí. Nezapomeňte na bezpečnostní pás a můžete směle vyrazit!

Nejčastější dotazy

Co zkontrolovat před jízdou v autoškole?

Ideálně když s kontrolou začnete od spodu a budete směřovat nahoru. Podívejte se na silnici, zdali vám z vozidla nevytéká nějaká provozní kapalina. Dále zkontrolujte pneumatiky, registrační značku, osvětlení vozidla, provozní kapaliny a povinou výbavu vozidla

Jaké provozní kapaliny je nutné zkontrolovat?

V motorovém prostoru musíme zkontrolovat množství kapaliny do ostřikovačů, množství motorového oleje, množství brzdové kapaliny a množství chladící kapaliny. Dále zkontrolujte upevnění autobaterie a upevnění klínového řemenu.

Co zkontrolovat když usednu do vozidla?

Nastavte sedadlo tak, aby se vám pohodlně sedělo. Dále nastavte zrcátka, abyste viděli všechno okolí vedle auta a za autem. Nezapomeňte na bezpečnostní pás a můžete směle vyrazit!

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články