
Občas v autě narazíme na věci, kterým prostě nerozumíme, či je neznáme. Výjimkou nebývají kontrolky v autě, zkratky, či jiné symboly. Některé jsou přitom velice důležité a jejich neznalost může skončit nehodou nebo jiným problémem. Hodně vám toho vysvětlí návody k obsluze, ale někdy se v nich dá těžce vyznat. Podívejme se tedy na to, co vlastně znamená zkratka ASR.
Co tedy znamená zkratka ASR?
Vznikla z německého slova Antriebsschlupfregelung. Znalci německého jazyka z ní možná dostali všechny potřebné informace, ale pro ostatní ji samozřejmě přeložíme. Jedná se o protiskluzový systém hnací síly od motoru na povrch vozovky. Pokud se tedy rozjíždíte na klouzavém povrchu, tak tento systém zajistí, že se rozjedete bez zbytečného prokluzování. To by totiž mohlo skončit nehodou či jiným problémem a systém ASR za tímto účelem sníží točivý moment motoru.
Usnadňuje rozjezdy na kluzké vozovce
Zvyšuje tak bezpečnost jízdy na kluzkém povrchu se špatnou adhezí. Kooperuje se systémem EDS (elektronická uzávěrka diferenciálu) a též s řídící jednotkou vozu. Nezasahuje pouze během rozjezdů, ale i během zatáčení, kde funguje jako regulace prokluzu, která by jinak dopadla nedotáčivostí. Že se systém ASR zapojuje do řízení, tak to poznáte podle blikající kontrolky na přístrojové desce. To byste měli brát jako upozornění, že jízdní podmínky nejsou ideální a je potřeba uzpůsobit styl jízdy.
Jak systém ASR funguje?
Vše funguje na základě porovnávání otáček hnané a nehnané nápravy. Snímače otáček kol informace posílají informace do řídící jednotky, která je zpracovává. Pokud vyjde najevo, že hnaná náprava nekontrolovaně prokluzuje, tak okamžitě ono kolo přibrzdí. Při rychlé jízdě funguje ještě trošku jinak. Kvůli zachování bezpečnosti omezí výkon a točivý moment motoru, nebo si vynuceně ubere plyn.
Systém ASR je možné vypnout
Vypnout systém ASR je vhodné například při jízdě se sněhovými řetězy. Prokluzování ve zdravých mezích je zde nevyhnutelné a systém by vám mohl ubrat tolik potřebný točivý moment. Automobilky pro tento systém používají nejrůznější označení a až na malé rozdíly fungují všechny stejně. Setkat se tedy můžete se zkratkou ASR, ASC, ETC, ETS, DTC, TCS či TC.