Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Kontrolky v autě – Velký přehled všech kontrolek » Co znamená kontrolka ASR? V zimě se s ní setkáte často

Co znamená kontrolka ASR? V zimě se s ní setkáte často

0

Občas v autě narazíme na věci, kterým prostě nerozumíme, či je neznáme. Výjimkou nebývají kontrolky v autě, zkratky, či jiné symboly. Některé jsou přitom velice důležité a jejich neznalost může skončit nehodou nebo jiným problémem. Hodně vám toho vysvětlí návody k obsluze, ale někdy se v nich dá těžce vyznat. Podívejme se tedy na to, co vlastně znamená zkratka ASR.

Co znamená kontrolka ASR? V zimě se s ní setkáte často

Co tedy znamená zkratka ASR?

Zkratka ASR pochází z anglického výrazu Anti-Slip Regulation, nebo neměckého Antriebsschlupfregelung. Jedná se o systém regulace prokluzu kol neboli protiskluzový systém hnací síly od motoru na povrch vozovky. Pokud se tedy rozjíždíte na klouzavém povrchu, tak tento systém zajistí, že se rozjedete bez zbytečného prokluzování. To by totiž mohlo skončit nehodou či jiným problémem a systém ASR za tímto účelem sníží točivý moment motoru.

Jedná se o bezpečnostní prvek, který je součástí elektronického stabilizačního programu ESP.

Systém ASR:

  • zabraňuje protáčení hnacích kol,
  • aktivní ASR zasahuje do snížení výkonu – buď přibrzděním kola nebo snížením výkonu motoru,
  • funguje na vše rychlostech.

Pokud je systém ASR aktivní, tak oranžová kontrolka zasvítí na přístrojové desce.

Při startování by se měla tato kontrolka na krátkou chvíli rozsvítit a poté zhasnout. Pokud kontrolka i nadále svítí, je systém ASR nefunkční, a značí to závadu.

Když kontrolka oranžově trvale svítí, informuje o závadě stabilizačních systémů ESC nebo ASR. V tomto případě je nutné napojit své vozidlo na diagnostiku.

Usnadňuje rozjezdy na kluzké vozovce

Zvyšuje tak bezpečnost jízdy na kluzkém povrchu se špatnou adhezí. Kooperuje se systémem EDS (elektronická uzávěrka diferenciálu) a též s řídící jednotkou vozu. Nezasahuje pouze během rozjezdů, ale i během zatáčení, kde funguje jako regulace prokluzu, která by jinak dopadla nedotáčivostí. Že se systém ASR zapojuje do řízení, tak to poznáte podle blikající kontrolky na přístrojové desce. To byste měli brát jako upozornění, že jízdní podmínky nejsou ideální a je potřeba uzpůsobit styl jízdy.

Jak systém ASR funguje?

Vše funguje na základě porovnávání otáček hnané a nehnané nápravy. Snímače otáček kol informace posílají informace do řídící jednotky, která je zpracovává. Pokud vyjde najevo, že hnaná náprava nekontrolovaně prokluzuje, tak okamžitě ono kolo přibrzdí. Při rychlé jízdě funguje ještě trošku jinak. Kvůli zachování bezpečnosti omezí výkon a točivý moment motoru, nebo si vynuceně ubere plyn.

Kontrolka ASR

Systém ASR je možné vypnout

Vypnout systém ASR je vhodné například při jízdě se sněhovými řetězy. Prokluzování ve zdravých mezích je zde nevyhnutelné a systém by vám mohl ubrat tolik potřebný točivý moment. Automobilky pro tento systém používají nejrůznější označení a až na malé rozdíly fungují všechny stejně. Setkat se tedy můžete se zkratkou ASR, ASC, ETC, ETS, DTC, TCS či TC.

Nejčastější otázky a odpovědi

Co je to ASR?

Zkratka ASR pochází z anglického výrazu Anti-Slip Regulation, nebo neměckého Antriebsschlupfregelung. Jedná se o systém regulace prokluzu kol neboli protiskluzový systém hnací síly od motoru na povrch vozovky. Pokud se tedy rozjíždíte na klouzavém povrchu, tak tento systém zajistí, že se rozjedete bez zbytečného prokluzování.

Co dělat pokud kontrolka ASR svítí?

Pokud je systém ASR aktivní, tak oranžová kontrolka zasvítí na přístrojové desce. Při startování by se měla tato kontrolka na krátkou chvíli rozsvítit a poté zhasnout. Pokud kontrolka i nadále svítí, je systém ASR nefunkční, a značí to závadu. Pravděpodobně se jedná o vypnutí prostřednictvím tlačítka ESP) a řidič se na něj tedy nemůže spolehnout.

Je možné ASR vypnout?

Vypnout systém ASR je vhodné například při jízdě se sněhovými řetězy. Prokluzování ve zdravých mezích je zde nevyhnutelné a systém by vám mohl ubrat tolik potřebný točivý moment.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články