Domů » Zajímavosti » Darovací smlouva na auto: Na co si u ní dát pozor?

Darovací smlouva na auto: Na co si u ní dát pozor?

0

Změna vlastníka vozidla většinou probíhá po podepsání kupní smlouvy na auto, kterou je stvrzena změna majitele vozidla. Po podepsání smlouvy tedy následuje přepis vozu na nového majitele, který si za určitý obnos peněz koupil nového plechového mazlíčka. Co když ale za vůz neplatil a automobil mu byl darován? Osobní automobil je samozřejmě možné darovat na základě darovací smlouvy na auto, kterou je možné poměrně snadno vypracovat. Pro všechny případy jsme pro vás připravili několik rad, abyste se vyhnuli možným nepříjemnostem.

Darovací smlouva na auto: Na co si u ní dát pozor?
Darovací smlouva na auto

Co musí obsahovat darovací smlouva na automobil?

Již jste se možná setkali z názorem, že darovací smlouvu je možné uzavřít ústně. To je samozřejmě pravda, ale pro přepis vozidla budete potřebovat smlouvu v písemné podobě. Ušetřte si teda zbytečné problémy a písemnou darovací smlouvu si rovnou přichystejte. Darovací smlouva na auto musí obsahovat stejné náležitosti, jako každá jiná smlouva. Musí tedy být uveden předmět smlouvy a mohou také být doplněny podmínky, za kterých nový majitel vozidlo může nebo nemůže provozovat. Ptáte se, co to vlastně znamená?

Nezapomeňte na důležité detaily

V darovací smlouvě tedy může být uvedeno, kdy vůz smí nebo nesmí být provozován. Bývá tomu tak poměrně často u historických vozidel, kdy dárce nechce, aby byl veterán provozován v zimě. Pokud obdarovaný podmínky upřesněné ve smlouvě poruší, tak může dárce od darovací smlouvy odstoupit.

Platí se u darovací smlouvy na auto „darovací daň“?

Tady vše stojí na tom, kdo komu automobil vlastně daruje. Ze zákonů totiž víme, že od darovací daně jsou oproštěny příbuzné osoby v přímé linii. Těmi jsou tedy děti, vnoučata, rodiče a prarodiče. Jenže darovací daň se nemusí vztahovat ani v nepřímé linii, do které patří sourozenci, tety a podobně. A tím výčet ještě nekončí. Od daně je oproštěna také osoba, která s obdarovaným člověkem žila ve společné domácnosti déle než rok. Pokud se vás žádný z těchto případů netýká, tak musíte platit darovací daň.

Výše případné „darovací daně“

V případě, že je hodnota vozidla vyšší než 15 000 Kč, tak fyzické osoby platí 15% daň. Právnické osoby za stejných podmínek platí daň 19%. Výše daně se určuje z hodnoty darovaného vozu. Ta může být uvedena v darovací smlouvě. Pokud ale není, tak je nutné určit hodnotu vozidla znaleckým posudkem. V tomto případě ale počítejte s tím, že ho budete muset zaplatit a tím se celé darování vozidla prodraží.

Jak odstoupit od darovací smlouvy?

„Darovanému koni na zuby nehleď“ a „co je doma, to se počítá“, ale mohou nastat problémy, kvůli kterým by se obdarovaný chtěl darovaného vozu zbavit. Do tří let od podpisu darovací smlouvy je možné v případě objevení vad darovanou věc vrátit. Stejné to může být v případě, kdy obdarovanému dojde, že darovací smlouva byla uzavřena za nevýhodných podmínek, nebo se ocitl v tísni. K posledním dvěma případům se ale vyjádřil také Ústavní soud, který ovšem zpochybnil, že někdo může být obdarován za nevýhodných podmínek.

Často se ale stává, že od darovací smlouvy chce odstoupit dárce. To se stává mnohem častěji. Nejčastějšími důvody bývá nevhodné chování obdarovaného, které je možné ze zákona označit jako nevděk. Tento důvod bývá nejčastější. V každém případě má dárce rok na to, aby smlouvu zrušil. Onen rok se začne odpočítávat ve chvíli, kdy se o nevděku dozví.

Co když obdarovaný darované auto prodá?

Pokud se stane, že dárce od darovací smlouvy odstoupí a obdarovaný auto stihl prodat, tak dárci musí být vrácena plná hodnota vozu, která byla vyčíslena při podpisu darovací smlouvy. Přesně proto považujeme uvedení hodnoty darovaného vozidla do darovací smlouva za ta důležité.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články