Koroze autobaterie způsobuje problémy se startováním. Navíc může zabránit dobíjení v průběhu jízdy.
Jak zkontrolovat korozi na autobaterii
Nechte vozidlo alespoň 30 minut vychladnout předtím, než začnete baterii prohlížet nebo s ní manipulovat.
Chraňte se . Při manipulaci s baterií a čistícími prostředky používejte nejen gumové rukavice, ale raději i ochranné brýle.
Podívejte se na autobaterii, konkrétně na svorky, konce kabelů, póly a raději zkontrolujte i její okolí pro případ únik kyseliny.
Koroze vypadá jako povlak , který může mít odstíny bílé, ale i zelené nebo modré.
Akumulátoru nesvědčí, když má části „obalené“ tímto povlakem. Naštěstí koroze není nic nevratného a dá se celkem jednoduše odstranit. Vaše autobaterie vám poděkuje. Prodloužíte tím její životnost a udržíte kapacitu a napětí ve správných hodnotách.
Co si na čištění koroze autobaterie připravit?
Jestli chcete odstranit korozi z autobaterie, pomůže vám následující:
Měkký drátěný kartáč, smirkový papír či drátěnku, dále měkký hadřík. Někdo preferuje starý zubní kartáče.
Izopropylalkoholem IPA, případně nějaký speciální přípravek přímo na čistění kontaktů.
Někdo naopak preferuje čištění jedlou sodou a horkou vodu. V takovém případě si dejte pozor na to, abyste ji z povrchu opravdu důkladně odstranili. Zároveň doporučujeme práškovou jedlou sodu, nikoliv krystalickou. Intenzivní otěr může poškodit materiál a ohrozit správný průtok elektrické energie.
Na odpojení a připojení kabelů budete potřebovat klíč . Po čištění počkejte, až autobaterie perfektně oschne. S tím pomůže například starý ručník nebo hadr . Po oschnutí následuje nanesení ochranných prostředků – těm se budeme věnovat v závěrečné kapitole.
Jak vyčistit autobaterii od koroze
Auto jste nechali dostatečnou dobu po jízdě odpočívat, prohlídli jste baterii a zjistili, že je na ní koroze. Co teď s tím? Je na čase ji odstranit.
Odpojte autobaterii
Jak odpojit autobaterii jsme probrali v samostatném článku.
Ve zkratce – začnete tím, že najdete a odpojíte záporný pól. Ten bývá označený znamínkem „−“ a také černou plastovou krytkou. Pokračujte odpojením kladného pólu. Ten má na sobě znaménko „+“ a značí se červeně.
Zkontrolujte autobaterii
Hledejte nejen známky koroze, ale i poškození . Praskliny a únik kyseliny, promáčknutí nebo podezřelé vyboulení, to všechno ukazuje na to, že je na čase pořídit novou autobaterii . Pokud je to i váš případ, podívejte se, jak vyměnit autobaterii v 6 krocích .
Poškozené nakonec mohou být i kabely. Kromě koroze si všímejte vysušení, prasklin, roztřepení atd. Jestli je něco z toho přítomné, kabely vyměňte.
Jestli je ale vaše autobaterie kromě koroze v pořádku, postačí ji jen vyčistit.
Odstraňte korozi z autobaterie
Máme tu dva způsoby, jak na to. Buď čistícím prostředkem, nebo s jedlou sodou.
Jak vyčistit autobaterii pomocí čistícího prostředku : Naneste čistič na postižená místa. Nechte působit. Potom vydrhněte – ať už speciálním kartáčkem, kartáčkem na zuby nebo čímkoliv jiným, co jste si vzali k ruce.
Jak odstranit korozi autobaterie jedlou sodou : Smíchejte lžíci jedlé sody v šálku vroucí vody. Do roztoku namáčejte kartáček a vydrhněte postižená místa. Pokud je koroze odolná, naneste jedlou sodu přímo na místě, nechte působit, a potom dodatečně vydrhněte roztokem. Očistěte a osušte očištěné místo. Zbytky sody odstraňte třeba kuchyňskou houbičkou a v tomhle kroku buďte důkladní, ať tam žádná nezůstane.
Opět akumulátor zapojte
Než autobaterii začnete zapojovat, musí být suchá . Jestli jste čistili pomocí jedlé sody a trochy vody, dejte si na to pozor.
Vraťte autobaterii na své místo a zapojte kabely ,tentokrát v opačném pořadí , než jste je odpojovali. Takže nejdřív kladný pól , potom záporný pól.
Zásady bezpečnosti
S baterií pracujte v dobře větrané místnosti.
V blízkosti nemějte žádné kovové nářadí a jiné kovové předměty, jinak by mohlo dojít ke zkratu.
Jakmile skončíte s čištěním koroze, umyjte si ruce pečlivě vodou s mýdlem.
V případě, že jste kyselinu z akumulátoru vyšplíchli mimo, neutralizujte ji jedlou sodou.
Kdyby došlo ke kontaktu s kůží , oplachujte místo po dobu 30 minut čistou, vlažnou vodu a raději si potom zajděte k lékaři.
Nezapomínejte na prevenci
Pravidelně kontrolujte napětí autobaterie a nepřebíjejte ji.
Minimalizujte chování a prostředí, které snižuje její životnost. Více v článku Totálně vybitá autobaterie – Proč a co ji vybíjí? Stará baterie má ke korozi větší sklony.
Používejte antikorozní přípravky. Po očištění baterie naneste mastný přípravek, který zamezí oxidaci povrchu. Např. vazelína ve spreji nebo měděné mazivo.
Nejčastější dotazy
Jak vyčistit korozi z autobaterie? Izopropylalkoholem IPA, případně nějaký speciální přípravek přímo na čistění kontaktů. Další možností je sáhnout po jedlé sodě.
Jak vypadá koroze autobaterie? Koroze vypadá jako bílý nebo nazelenalý povlak, právě na zmíněných místech. Ohrožené jsou hlavně konce kabelů, póly autobaterie a svorky.
Dá se korozi akumulátoru předcházet? Používejte antikorozní přípravky. Dále se chovejte tak, abyste zbytečně nesnižovali životnost baterie a mějte ji vždy nabitou. Nepřebíjejte ji.