Jaké hrozí sankce za požití alkoholu před jízdou?

0
3492

Alkohol za volant nepatří!

V našem nedávném článku o to, jak postupovat při jednání s policisty během dopravní kontroly, jsme se zmiňovali o povinnosti řidiče podstoupit dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu. Pojďme se ale na problém alkoholu za volantem podívat podrobněji.

Doufám, že je zbytečné zdůrazňovat, že NIKDY nesedejte za volant, pokud jsem předtím požili alkohol. Není radno podceňovat ani zbytkový alkohol v krvi po ránu. Proto, pokud se s oblibou oddáváte alkoholem nasáklým večírkům a nadcházející ráno sedáte za volant, rozhodně doporučuji si pořídit spolehlivý alkoholtester.

A jaké tedy hrozí sankce hříšníkům, kteří usednou za volant pod vlivem alkoholu?

Prvně si řekněme, že řidič je povinen podstoupit dechovou či krevní zkoušku na přítomnost alkoholu. Pokud ji odmítne, hrozí mu pokuta 25 000 – 50 000 Kč a zákaz řízení až na dva roky.

Pokud řidič nadýchá do 1 promile, dopustí se přestupku. Je možné mu udělit pokutu od 2 500 do 20 000 Kč a zákaz řízení na 6 – 12 měsíců. Pokud řidič nadýchá více než 1 promile, jedná se o trestný čin a je možné řidiči udělit až jeden rok odnětí svobody.

Foto: Pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno