Během těhotenství čelí ženy často otázce jak na bezpečné cestování autem. Časté cestování automobilem nese s sebou zvýšené riziko dopravních nehod, které mohou odpovídat až 70 % z celkového počtu závažných úrazů v těhotenství. Tyto úrazy mohou postihnout jak matku, tak i nenarozené dítě.
- Bezpečné cestování v autě během těhotenství
- Úskalí cestování v autě v těhotenství
- Bezpečnostní pásy a těhotenství
- Speciální těhotenský pás
- Správné nastavení bezpečnostního pásu
- Správné nastavení sedadla
- Jaké je nejbezpečnější místo v autě?
- Do kdy je možné řídit v těhotenství?
- Video: Jak na správné poutání bezpečnostním pásem?
- Nejčastější otázky a odpovědi
Bezpečné cestování v autě během těhotenství
Vytvoření správného posezení v autě nezahrnuje pouze úpravu sedadla, ale také optimální nastavení opěrky hlavy a volantu. Dále je nutné zachování aktivních airbagů na místě, kde těhotná žena sedí. Pro těhotné řidičky a spolujezdkyně platí stejná pravidla jako pro ostatní řidiče a spolujezdce, přičemž ještě více důrazu je třeba klást na některá specifická nastavení.
Samotné airbagy nenahrazují bezpečnostní pás, a proto by těhotná žena měla být během jízdy vždy připoutána! Výjimkou mohou být situace, kdy lékař doporučí, že těhotná žena ze zdravotních důvodů nemůže používat bezpečnostní pás. V takovém případě by však měla mít u sebe lékařské potvrzení, které toto doporučení schvaluje.
Při jízdě autem v těhotenství by mělo být prioritou bezpečná neboli defenzivní jízda těhotné ženy. Defenzivní jízda zajistí dostatečné bezpečí na silnici. Díky tomu se můžete vyhnout naprosté většině nejčastějších dopravních nehod, mezi které patří nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě atd. Obrovskou výhodou tohoto stylu řízení je to, že se dokážete vyhnout chybám ostatních.