Domů » Pro řidiče » Pokuta za vjezd do pěší zóny. Hrozí vám?

Pokuta za vjezd do pěší zóny. Hrozí vám?

0

Jedete si vyzvednout věci ke kamarádovi, ale najednou narazíte na značku pěší zóny. Můžete do ní vjet, nebo bude lepší zaparkovat někde stranou? Záleží na situaci. Poradíme, kdy hrozí pokuta a kdy ne.

Pokuta za vjezd do pěší zóny. Hrozí vám?

Potřebujete vjet do pěší zóny? Čas od času se to stane každému – třeba při stěhování. Na rozdíl od ostatních pokut, jako třeba pokuty za rychlost nebo pokuty za špatné parkování, tento případ není tak jednoznačný a řada řidičů si s ním láme hlavu. Pojďme to uvést na pravou míru.

Pěší zóna je určená hlavně chodcům

Pěší zóna je oblast, která je vyhrazená hlavně chodcům. Ti zde mají přednost před ostatními dopravními prostředky. Nenajdete v ní žádné jízdní pruhy

Do pěší zóny smí vjet cyklisté mladší 9 let – existují ale výjimky. Například pro autobus nebo tramvaj. V takovém případě by to ale mělo být uvedeno na značce. Běžně se tedy setkáte s tím, že značka dále specifikuje:

  • jaký dopravní prostředek do pěší zóny smí,
  • v jakou denní dobu mají vjezd povolený.

Pokud má nějaké vozidlo přeci jen do pěší zóny vjezd povolený, chodci mají povinnost mu průjezd oblastí umožnit. Ať už jde o obezřetnost, rozestupy, zpomalení – zkrátka musí si dávat pozor. A to hlavně na nohy, ale i na batohy a tašky. Projíždějícímu vozidlu udělejte dostatečný prostor, abyste nezranili sebe ani nepoškodili vozidlo.

V pěší zóně není povoleno hrát si na silnici. Pouze v zóně obytné. Jaká jsou další specifika (například ohledně rychlost, parkování, přednosti atd.) této oblasti se dozvíte v článku Jak se správně chovat v obytné zóně.

Vjezd do pěší zóny

Vjezd do pěší zóny je limitovaný povolením. Tedy ten, kdo má vjezd povolen na spodní části značky (taxi, zásobování atd.), smí do zóny vjet. A naopak – kdo nemá povoleno, nemá tu co dělat.

Nejvyšší povolenou rychlostí v pěší zóně je 20 km/h. Řidič má jet nejen pomalu, ale i ohleduplně a počítat s tím, že v pěší zóně se pohybuje více lidí. V případě nutnosti má řidič povinnost zastavit vozidlo. Může se v pěší zóně parkovat? Ano, ale pouze na vyznačených parkovištích.

Pokuta za vjezd do pěší zóny sahá do výše 1500 až 2500 Kč. Tedy sazby se příliš neliší od pokuty za vjezd do zákazu vjezdu. Za tento přestupek se nepřidělují žádné trestné body – v minulosti to byl jeden. Na rozdíly mezi obytnou a pěší zónu si dávejte pozor, může vás to stát pokutu.

Co dělat, když do pěší zóny potřebuji vjet?

Jestli se na vás nevztahuje výjimka, do pěší zóny podle pravidel vjíždět nemáte. Policisté ale většinou tolerují, když například někoho stěhujete nebo něco vykládáte. Policistům tedy slušně vysvětlete, že potřebujete něco vyložit/přestěhovat a měli by vás nechat bez postihu. Samozřejmě záleží na jejich benevolenci, pokud tedy nemáte vyloženě stěhovací vůz.

Sledujte hodiny

Pokuta 1500 až 2500 Kč se týká i vás v případě, že patříte mezi dovolená vozidla, ale překročili jste povolenou denní dobu, kdy do pěší zóny smíte jet. To se týká hlavně zásobování. Takže pozor na to.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články