Domů » Pro řidiče » Policejní majáky a výstražná světla. Znáte je?

Policejní majáky a výstražná světla. Znáte je?

0

Máte pořádek v tom, co znamená modrý nebo oranžový maják? A jak do toho zapadá červená? Připravili jsme pro vás přehled, jak se zachovat v situacích, kdy auta s těmito výstražnými světly potkáte. Kdo všechno kromě policie smí jezdit s modrým majákem?

Policejní majáky a výstražná světla. Znáte je?

Modrý maják, co znamená?

Určitě jste už někdy viděli policejní auto s rozsvíceným modrým majákem. Ten se smí používat při plnění úkolu souvisejících s výkonem služby a při zásahu.

Pokud je modrý maják rozsvícený, auto má přednost v jízdě před ostatními vozidly. Může projet záchranářskou uličkou a netýká se ho spousta dopravních předpisů. Může jet rychleji, než je předepsaná rychlost. Projet na červenou. Nedodržovat jízdu v pruzích. Předjíždět dle potřeby. Otáčet se na křižovatce a další.

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Výčet není kompletní – vy už ale určitě máte představu o tom, že vozidlo s předností v jízdě může manévrovat dost nepředvídatelně. Proto mu musíte umožnit průjezd a neplést se mu do cesty.

Tzv. jízda na majáky je upravená interním předpisem policie. A i když může policie při jízdě na majáky jet rychle, pořád by jejich jízda měla být ohleduplná a bezpečná.

Vozidlo je označené majáky ze všech stran, aby bylo co nejlépe vidět. Doplňková světla problikávají také v masce, za oknem, v nárazníkách, vzadu v kufru po otevření (pro případ, že otevřený kufr zakryje vrchní střešní maják). 

Existují také majáky, které se pomocí magnetu upevňují v případě potřeby na střechu. Tento systém využívají například neoznačené policejní vozy. Jestli vás například na dálnici nějaké takové auto zastaví, zachovejte klid a postupujte stejně, jako při jakékoliv jiné policejní kontrole.

Modrou doplňují červená světla

Auta s předností v jízdě kromě modré blikají také červeně. To proto, aby byla za dne lépe vidět. Modrá splývá s denním světlem, červená naopak výrazně vystupuje. Modrá je zase lépe viditelná v noci a za špatných povětrnostních podmínek (mlha, déšť atp.). Ovšem není to pravidlem. Modročervené majáky má třeba právě policie.

Neoprávněné použití majáku

Bývalý ředitel pražské policie, Zdeněk Bezouška, pro idnes.cz uvedl, že jsou policejní vozy vybavené speciálním systémem, který snímá aktivitu majáku. Jakmile ho policisté v autě zapnou, zaeviduje to. A následně musí zdůvodňovat, proč maják spustili. Tím by se mělo zamezit svévolnému zapínání majáku v situacích, kdy ho není potřeba. 

Kdo všechno smí používat modrý maják upravuje zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu. Podle tohoto zákona je také zakázané výstražná světla zneužívat a nainstalovat si je do auta, když na ně nemáte právo. Jinak hrozí pokuta na místě do 2000 Kč, ve správním řízení do 2500 Kč.  

Kdo používá modrá světla

Modrá světla nesmí používat každý, kdo si zamane – potřebujete na ně povolení od ministerstva dopravy. V případě oranžových světel je to trochu jinak.

Mimo policii používají modrá světla také záchranáři, hasiči, celníci, Vězeňská služba, armáda, plynaři, energetici, Hradní stráž, dopravní podniky, sanitky s pacienty či kynologická služba a další, například i vozy vrchních představitelů státu či vozy pro převoz VIP osob (typicky zahraničních diplomatů) a cenných zásilek.

Jakmile uvidíte vůz s modrým majáčkem, víte, že se potřebuje co nejrychleji dostat na místo. A vy máte ze zákona povinnost uvolnit mu cestu,

Co znamená oranžový maják?

Oranžová světla (často s nápisem POHOTOVOST) smí používat vlastně kdokoliv, není k tomu nutné zvláštní povolení. Nejčastěji je vidíte na autech pražského Dopravního podniku a různých bezpečnostních agentur.

Pokud je oranžový maják rozsvícený, řidič tím dává najevo, že by jízdou nebo činností mohl ohrozit ostatní řidiče. Nemusí proto dodržovat některé předpisy, ovšem nesmí ohrozit ostatní účastníky silničního provozu. Použití oranžového majáku upravuje § 42 zákona 361/2000 Sb.

Pokud auto s oranžovým majákem uvidíte, máte mu umožnit jízdu nebo pracovní činnost, například tak, že snížíte rychlost nebo zastavíte. Ovšem nemáte povinnost dát za všech okolností přednost v jízdě, tak jako je tomu u majáku modrého. Tato privilegia zde neplatí.

Nejčastější dotazy

Co znamená modrý maják?

Při jízdě na majáky má vozidlo přednost v jízdě před ostatními vozidly a neplatí pro něj většina pravidel silničního provozu. Modrý maják se smí používat při plnění úkolů souvisejících s výkonem služby a při zásahu.  

Kdo smí používat modrý maják?

Používání modrého majáku je regulováno zákonem o silničním provozu (č. 361/2000 Sb.) a vyžaduje povolení od ministerstva dopravy. Neoprávněné použití modrého majáku se trestá pokutou.

Co znamená oranžový maják?

Oranžový maják se smí používat bez zvláštního povolení a může ho používat kdokoliv. Nejčastěji se oranžové majáky vidí na vozidlech Dopravního podniku nebo různých bezpečnostních agentur. Rozsvícený oranžový maják signalizuje, že řidič nebo pracovník na vozidle může svou činností nebo jízdou představovat potenciální nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu.  

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články