Bodový systém pro řidiče v roce 2018 přitvrdí

0
3626
Bodový systém pro rok 2018

Říkáte si, že pár bodů ztratit můžete? Do této doby se přestupky hodnotili podle sedmibodového systému. Ten byl zaveden v roce 2006, tudíž bylo jen otázkou času, kdy přijde nějaká změna. Dnes již víme, že tato změna přijde a bude znamenat přitvrzení dosavadního systému. Se změnami přišel ministr dopravy Dan Ťok a ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch. Tento dopravní systém bude mnohem jednodušší a zároveň přísnější. Pojďme se tak podívat, co řidiče čeká.

Dvakrát stejný přestupek a rok bez řidičáku

Jak již bylo řečeno. Dojde ke zrušení sedmibodového systému. Přestupky budou rozděleny celkem do tří kategorií. Ty budou v závislosti na závažnosti znamenat 2, 4 nebo 6 bodů. Za stejný přestupek tak získáte více bodů. Jednoduše to lze ukázat na překročení maximálního rychlostního limitu v obci. Trest se z původních 5 bodů zvedne na 6. V platnost také vejde systém dvakrát a dost. To znamená co?

Jízda na červenou za 5 000 Kč

Pokud se dopustíte identického přestupku dvakrát v témže roce, tak přijdete na dvanáct měsíců o řidičský průkaz. A může jít zrovna o překročení rychlosti v obci. Dojde také ke stanovení pevné výše pokut. Překročíte-li rychlost mimo obec o 50 km/h, v obci o 40 km/h nebo pojedete na červenou, tak vás čeká pokuta 5000 Kč. Pokut se týká také další změna.

Zaplatíte dvakrát víc

Při spáchání přestupku, který skončí dopravní nehodou bude pokuta navýšena na dvojnásobek. Maximálně však zaplatíte 100 000 korun, neboť bude omezena maximální výše pokuty. V případě, že způsobíte nehodu při které dojde k vážným zdravotním následkům, tak vás čeká až tříleté vězení.

Kdy tyto změny očekávat

Zatím můžete být v klidu, neboť žádná změna v Česku neproběhne ze dne na den. To neznamená, že dnes můžete jezdit jako šílení. Pokutový a bodový systém je stále v platnosti. Zmíněné změny vejdou v platnost v průběhu roku 2019.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno