Český bodový systém možná přitvrdí

0
4263

Bodový systém: budou pokuty trojnásobné?

V České republice se využívá bodový systém pro postihování dopravních přestupků už skoro deset let, od července 2006. Přestupky jsou v rámci něj trestány či chcete-li hodnoceny na stupnici od nula do sedmi bodů, zisk celkem dvanácti bodů znamená odebrání řidičského oprávnění.

Praha funguje jinak

V hlavním městě funguje už dva roky systém, díky kterému se celý proces řešení přestupků urychlí a řidič ani nemusí získat žádné body – v některých případech, tedy u běžných nevýznamných přestupků, prostě přijde žádost o zaplacení pokuty, pokud ji zaplatíte, přestupek je vyřešen, úřady šetří čas a vy své bodové konto.

Ministr dopravy se inspiroval v zahraničí

Daniel Ťok, ministr dopravy, se podíval, jak k přestupkům přistupuje Rakousko či Itálie, a zjistil, že tamní pokuty jsou mnohem vyšší. Chce tedy začít upravovat bodový systém tak, aby se výše pokut u nás výrazně navýšila. Ředitel dopravní police Tomáš Lerch se vyjádřil, že začínají jednání o novele dopravního zákona, kde kromě jiných změn možná budou i upravené výše pokut.

Co nás možná čeká?

Podle neoficiálních zpráv je možné, že například za řízení v nezpůsobilém stavu (dnes za 7 bodů a 25 – 50 tisíc korun) bude hrozit pokuta 100 až 150 tisíc, a nepovolené předjíždění bude řidiče stát až třicet tisíc korun, což je oproti dnešním sedmi bodům a 5 – 10 tisícům výrazně více. Obecně se potenciální zvýšení pokut týká zejména přestupků, jejichž sankce nemají výchovný charakter.

Na D1 nás čekají kamery

Ministr Ťok také nedávno prohlásil, že na mýtných branách nebudou umístěna pouze zařízení pro výběr poplatků, ale také kamery měřící rychlost. V letošním roce jsou kamery rozmisťovány v testovacím provozu do opravovaných úseků, od příštího roku už by se měly využívat oficiálně.

foto: www.policie.cz

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno