Jak skladovat letní pneumatiky?

0
608
životnost pneumatik

Pomalu ale jistě všichni přezouváme na zimní pneumatiky. To s sebou přináší větší bezpečnost v nadcházejících zimních měsících, ale také fakt, že nám doma několik měsíců budou ležet pneumatiky letní. Většina z nás je pravděpodobně schová nějak do sklepa, kde nebudou zavazet. Pokud ale chceme, aby nám pneumatiky vydržely co nejdéle, tak bychom s nad jejich uskladněním měli zamyslet o něco více.

Jsou citlivé na špatné uskladnění

Sadu letních pneumatik potřebujete schovat až do jara. Je to tedy několik dlouhých měsíců, během kterých se pneumatiky mohou kvůli špatnému uskladnění poškodit a stát se nepoužitelnými. Pneu během používání na silnicích vydrží někdy až neuvěřitelné věci. Jejich je uskladnění je ale citlivou záležitostí. Jsou také velké rozdíly mezi uskladněním pneumatik na discích či bez disků.

Máte pneumatiky bez disků?

Pokud si vždy necháváte pneumatiky přezout, tak vám doma zbyde sada pneumatik bez disků. V tomto případě je ideálně postavte na výšku. Každý měsíc se je snažte trochu pootočit, aby se vždy zatěžovala jiná část běhounu. Pneumatika se tak zatíží rovnoměrně. Vyhněte se pokládání na sebe a zavěšování. Může se tak deformovat a na jaře budete muset měnit za úplně nové.

Co v případě pneumatik na discích

V tomto případě také ušetříte peníze, jelikož si při troše šikovnosti dokážete kola vyměnit sami. Co se týká jejich uskladnění, tak tady je to v podstatě naopak. Kola můžete zavěsit na háky nebo poskládat na sebe. Ušetříte tak spoustu místa. I v tomto případě se doporučuje jejich pootočení alespoň jednou měsíčně.

Kam je ideálně umístit?

Základem je jako pro každé jiné autodíly suchý prostor, kde se teplota pohybuje od 10 do 15 stupňů Celsia. Uskladnění ve vlhku by pneumatiku nevratně degradovalo. Vyhněte se zároveň prostorům se zdroji ozónu. To mohou být kompresory, fluorescenční záření a podobně. Snad ani není potřeba připomínat, aby se v jejich blízkosti nevyskytovaly zdroje zapálení. Pneumatiky jsou velmi hořlavé a mohou se snadno vznítit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here