Tónování skel, někdy také nazývané zatmavení skel, je populární úprava automobilů, která nejen zlepšuje vzhled vozidla, ale také nabízí několik praktických výhod. V tomto článku se podíváme, na to, co tónování skel je, jaké jsou výhody, a co zákon dovoluje a co nikoliv.
- Co je tónování skel a jaké jsou výhody?
- Jaké jsou metody tónování skel?
- Jak vybrat správnou fólii k zatmavení?
- Jaká je cena tónování skel?
- Zatmavování skel – co zákon (ne)dovoluje a jaké jsou pokuty?
- Pravidla pro zatmavení předních skel
- Pravidla pro zatmavení zadního skla
- Zatmavování skel: STK
- Tónovaná skla v zahraničí – na co si dát pozor?
- Propustnost fólií: Atest versus skutečnost při kontrole zatmavených skel
- Nejčastější otázky a odpovědi
Co je tónování skel a jaké jsou výhody?
Tónování skel spočívá v aplikaci speciální průhledné fólie na okna automobilu. Hlavním účelem je omezit pronikání slunečního záření a tepla do interiéru vozu. Toto zatmavení skel může být prováděno na všech oknech vozu, včetně bočních oken a zadního okna. V některých zemích včetně České republiky existují přísné regulace, které omezují míru zatmavení na předních, bočních, zadních a především na čelních sklech.
Zatmavená skla přinášejí několik výhod, které výrazně zvyšují komfort a bezpečnost při řízení vozidla.
- Ochrana před sluncem a UV zářením: Tónování skel chrání před slunečními paprsky a UV zářením, což má pozitivní vliv na komfort v autě. Tím se chrání nejen posádka, ale také samotný interiér vozidla. Může se tím tak předejít nechtěnému vyblednutí čalounění a plastových částí interiéru.
- Zajištění soukromí: Zatmavení skel poskytuje řidiči a také ostatním cestujícím větší soukromí. Méně zvědavých pohledů zvenčí a mnohem komfortnější jízdu v případě, že se v automobilu nachází cenné nebo osobní věci.
- Bezpečnost při nehodě: Tónovací fólie představují další takovou vrstvu ochrany v případě nehody. Pokud dojde k rozbití skla, střepy většinou zůstávají přilepené na fólii, což minimalizuje riziko zranění cestujících.
- Omezení rizika krádeže: I když zloději mohou s větším úsilím využít těžkých předmětů k rozbíjení autoskla, tónování skel jim to značně ztěžuje. To může odlákat potenciální zločince a chránit cenný majetek uvnitř vozu.
- Estetický vzhled: Zatmavení skel může zlepšit vzhled vozidla a dát mu modernější a elegantnější vzhled.
Jaké jsou metody tónování skel?
Zatmavování skel na vozidle se provádí většinou několika způsoby:
- pokovení autoskel,
- nalepení fólií,
- tónování autoskel výrobcem,
- elektrochromatická zatmavení.
Způsob pokovení autoskel je náročnější a dražší metoda, která je však velmi oblíbená. Při této metodě je nutné sundat všechna skla z vozidla a následně je tzv. pokovením zatmavit.
Metoda zatmavení skel pomocí nalepení fólie je vhodná pouze pro nalepení kvalitních fólií. Tato metoda je velmi oblíbená a nejčastěji využívaná, protože je časově méně náročná a také levnější. Samotné zatmavení většinou trvá 2 až 4 hodiny dle rozsahu a také je minimálně o 2 000 až 4 000 levnější než například metoda pokovení.
Tónování výrobcem je zatmavení skel, které probíhá již ve výrobě, což je nevratná úprava.
Tzv. elektrochromatické zatmavení je nová technologie, která umožňuje řidiči regulovat úroveň zatmavení skel elektronicky.
Autoskla je možné snadno zatmavit. Tónování lze pomocí tmavých folií na skla vozidla. Tyto fólie se liší podle míry zatmavení a také podle výše ochrany před slunečním zářením.
Při volbě tónovací fólie je nutné nekompromisně dbát na kvalitu a homologaci produktu. Kvalitní fólie nejenom poskytují lepší ochranu, ale také vydrží déle. Důležité je také zajistit profesionální instalaci, aby byla fólie správně připevněná ke sklu a dotažená až k jeho okrajům.