Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Finsko 2024

Dálniční poplatky Finsko 2024

0

Finsko patří mezi státy, kde není zavedena dálniční známka a neplatí se ani dálniční poplatky, tedy mýtné. Jízda po dálnicích motocyklem, osobním automobilem, ale také nákladním vozem je stejně jako například v Německu, ve Švédsku nebo v Nizozemsku zdarma.

Dálniční poplatky Finsko 2024

Ve Finsku nejsou zpoplatněny žádné mosty, tunely ani vjezdy do velkých měst.

Trajektová doprava je ve Finsku velmi rozsáhlá, protože k zemi náleží až 179 tisíc ostrovů. A proto jsou trajekty součástí a nutností v celém Finsku. Některé trajekty nahrazují mosty.  Tyto cesty obsluhuje státní dopravce, který cesty poskytuje zdarma

Na oficiálních stránkách finferries.fi najdete přehlednou mapu, kde jsou uvedeny všechny přístavy pro vnitrostátní lodní dopravu, jízdní řády, pravidla pro cestování a další důležité informace.

Cena a platnost finských dálničních poplatků 2024

Dálnice jsou ve Finsku pro motocykly, osobní auta a další vozidla s maximální hmotností vyšší než 3,5 tuny zdarma

Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem ve Finsku

Ve Finsku nejsou zpoplatněné žádné mosty, tunely ani žádné vjezdy do velkých měst. 

Rychlostní limity na finských silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a nákladní vozy nad 3,5 tuny, a také rychlosti pro obytné vozy a automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h80 km/h100 km/h120 km/h
Osobní a nákladní vozidla a vozidla do 3,5 tuny50 km/h80 km/h100 km/h120 km/h
Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h80 km/h80 km/h100 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h100 km/h
Automobil + přívěs nad 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h100 km/h
Obytný automobil do 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h100 km/h

Motocykly a osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet po dálnici až 120 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete automobilem s přívěsem nebo obytným vozem, v tomto případě je nutné jet po dálnici pouze 100 km/h. 

Snížení rychlosti je především za účelem bezpečnosti na silnicích kvůli zasněženému nebo zledovatělému povrchu vozovky a také kvůli velmi krátkým dnům, které ve Finsku v tuto dobu pravidelně panují. 

  • Ve městě a zastavěných oblastech zůstává rychlost na 50 km/h.
  • Rychlost mimo obec také zůstává beze změny, a to 80 km/h. 
  • Na silnici pro motorová vozidla se v zimě rychlost snižuje ze 100 km/h na 80 km/h, v některých úsecích až na 70 km/h
  • Na dálnici je stanovena rychlost v létě 120 km/h, v zimě se snižuje na 100 km/h

Ve Finsku jsou pokuty za překročení rychlosti od 170 do 2 660 EUR v závislosti na tom, o kolik byl limit překročen. Pozor při překročení rychlosti v obci o více než 48 km/h hrozí okamžité předvolání k soudu, odebrání řidičského oprávnění na 1 až 6 měsíců a také vysoká individuální výše pokuty.

Dálniční síť Finsko – přehled úseků 2024

Ve Finsku je rozsáhlá dálniční síť. Dálnice se i v budoucnu budou nadále rozšiřovat. 

DálniceÚseky v provozuDélka
1Helsinky – Espoo – Kirkkonummi – Vihti – Lohja – Salo – Paimio – Kaarina – Turku166 km
2Espoo – Karkkila – Forssa – Humppila – Huittinen – Kokemäki – Pori227 km
3Helsinky – Nurmijärvi – Riihimäki – Hämeenlinna – Tampere – Ikaalinen – Parkano – Jalasjärvi – Laihia – Vaasa424 km
4
Helsinky – Vantaa – Kerava – Järvenpää – Mäntsälä – Lahti – Heinola – Hartola – Joutsa – Toivakka – Jyväskylä – Äänekoski – Viitasaari – Pihtipudas – Pyhäjärvi – Kärsämäki – Siikalatva – Tyrnävä – Liminka – Kempele – Oulu – Haukipudas – Ii – Simo – Kemi – Keminmaa – Tervola – Rovaniemi – Sodankylä – Inari – Utsjoki – Flag of Norway Norsko
1295 km
5Heinola – Pertunmaa – Mäntyharju – Mikkeli – Juva – Joroinen – Varkaus – Leppävirta – Kuopio – Siilinjärvi – Lapinlahti – Iisalmi – Sonkajärvi – Kajaani – Paltamo – Ristijärvi – Hyrynsalmi – Suomussalmi – Kuusamo – Kemijärvi – Pelkosenniemi – Sodankylä905 km
6Porvoo – Kouvola – Luumäki – Lappeenranta – Imatra – Ruokolahti – Rautjärvi – Parikkala – Kitee – Tohmajärvi – Joensuu – Kontiolahti – Juuka – Nurmes – Valtimo – Sotkamo – Kajaani604 km
7Vantaa – Porvoo – Loviisa – Kotka – Hamina – Flag of Russia Rusko189 km
8Turku – Nousiainen – Rauma – Pori – Vaasa – Kokkola – Raah626 km
9Turku – Lieto – Aura – Pöytyä – Loimaa – Humppila – Urjala – Akaa – Lempäälä – Tampere – Kangasala – Orivesi – Jämsä – Muurame – Jyväskylä – Laukaa – Hankasalmi – Suonenjoki – Kuopio – Siilinjärvi – Kuopio – Tuusniemi – Outokumpu – Liperi – Joensuu – Tohmajärvi – Flag of Russia Rusko663 km
10Turku – Forssa –Hämeenlinna – Tuulos167 km
11Tampere – Pori97 km
12Rauma – Tampere – Lahti – Kouvola339 km
13Kokkola – Kronoby – Kaustinen – Veteli – Perho – Kyyjärvi – Karstula – Saarijärvi – Äänekoski – Jyväskylä – Laukaa – Toivakka – Kangasniemi – Mikkeli – Ristiina – Suomenniemi – Savitaipale – Lemi – Lappeenranta – Flag of Russia Rusko499 km
14Juva – Parikkala118 km
15Kotka – Kouvola – Ristiina – Mikkeli158 km
16Ylistaro – Seinäjoki – Kyyjärvi106 km
18Vaasa – Seinäjoki – Alavus – Ähtäri – Multia – Petäjävesi – Jyväskylä271 km
19Jalasjärvi – Nykarleby129 km
20Oulu – Kiiminki – Pudasjärvi – Taivalkoski – Kuusano218 km
21Tornio – Ylitornio – Pello – Kolari – Muonio – Enontekiö – Kilpisjärvi – Flag of Norway Norsko459 km
22Oulu – Muho – Utajärvi – Vaala – Paltamo – Kontiomäki184 km
23Pori – Noormarkku – Pomarkku – Kankaanpää – Jämijärvi – Parkano – Kihniö – Virrat – Keuruu – Petäjävesi – Jyväskylä – Laukaa – Hankasalmi – Pieksämäki – Varkaus – Leppävirta – Heinävesi – Liperi – Joensuu517 km
24 Lahti – Jämsä114 km
25Helsinky – Mäntsälä172 km
26Hamina – Luumäki50 km
27Kalajoki – Iisalmi203 km
28Kokkola – Nivala – Kajaani246 km
29Keminmaa – Tornio – Flag of Sweden Švédsko16 km

Silnice ve Finsku

By BishkekRocks (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Trajekty ve Finsku

Země tisíce jezer, přesně takto se nazývá země Finsko. A je to oprávněně, protože Finsko má 168 000 jezer a 179 000 ostrovů. Z tohoto důvodu ve Finsku funguje řada trajektových společností a plavebních provozovatelů, kteří jsou nedílnou součástí dopravy v celém Finsku. 

Některé trajekty nahrazují mosty. Tyto cesty obsluhuje státní dopravce, který cesty trajektem poskytuje zdarma. Na oficiálních stránkách finferries.fi najdete mapu, kde jsou uvedeny všechny přístavy pro vnitrostátní lodní dopravu, jízdní řády a další důležité informace.

Trajektem do Finska 

Nejsnazší cestou, jak cestovat z Finska je prostřednictvím trajektové dopravy. Přímé cesty trajektem jsou z Německa, Švédska nebo také z Estonska. Ideální je si cestu trajektem rezervovat předem na stránkách directferries.cz. Stránky jsou přehledné, a navíc v češtině.

Trajekty z Německo do Finska

Cestování trajektem z Německa do Finska zajišťuje dopravní společnost finnlines.com. Trasa vede z německého města Travemünde do Helsinek. Orientační cena s dostatečným předstihem rezervace za jednosměrnou jízdenku pro 2 až 4 osoby a jeden osobní vůz vyjde okolo 430 EUR a více. Ceny jsou orientační, cenu určuje mimo to předstih rezervace, počet osob a vozidel a také další služby navíc. Pamatujte, že čím je větší předstih rezervace, tím je cena nižší. V případě rezervace včetně zpáteční jízdenky, je možná sleva až 20 % na celou jízdenku. 

Trajekty z Estonska do Finska

Trajekt z města Tallinn do Helsinek zajišťuje provozovatel trajektu tallinksilja.com. Orientační cena za jednosměrnou jízdenku a maximálně pro 2 osoby a jedno osobní vozidlo se pohybuje od 80 EUR. Cena se liší podle rezervace a jejího předstihu a také v denní době, ve které se rozhodnete cestovat. Obecně jsou cesty trajektem levnější večer a přes noc. I zde je možné ušetřit peníze za zakoupení zpáteční jízdenky. 

Pokuta za jízdu na finských dálnicích

Finsko, ale také další skandinávské země mají vysoké pokuty, policejní hlídky jsou nekompromisní a doporučuje se s nimi raději nesmlouvat. Ve Finsku je třeba počítat s důkladnými kontrolami. Radary jsou na většině území, a proto je třeba dodržovat předepsané rychlostní limity.

Především pokuty za rychlost jsou ve Finsku závislé od měsíčního příjmu a počtu dětí. Na základě těchto informací se pak vyměřuje počet tzv. denních pokut, které jsou na podobném principu jako ve Švýcarsku. Systém denních pokut znamená, že viník bude každý den platit určitou částku, až dosáhne konečné stanovené výše pokuty.

Ve Finsku jsou pokuty za překročení rychlosti od 170 do 2 660 EUR v závislosti na tom, o kolik byl limit překročen. Pozor při překročení rychlosti v obci o více než 48 km/h hrozí okamžité předvolání k soudu, odebrání řidičského oprávnění na 1 až 6 měsíců a také individuální výše pokuty.

Finsko má maximální povolené množství alkoholu v krvi 0,5 promile nebo 0,22 miligramů alkoholu na litr vydechovaného vzduchu. Za řízení pod vlivem alkoholu hrozí řidiči zákaz řízení od 2 měsíců do 5 let podle naměřeného množství alkoholu v krvi. Pokuty za alkohol jsou ve Finsku velmi vysoké. 

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Finsko patří mezi státy, kde není zavedena dálniční známka a neplatí se ani dálniční poplatky, tedy mýtné. 

Zákaz jízdy kamionů

Ve Finsku neexistuje žádný zákaz, kdy nesmí kamiony jezdit. To znamená, že není provoz kamionů nijak omezen, a to žádnými svátky ani víkendy. 

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou ve Finsku dálniční známky nebo dálniční poplatky?

Ne, ve Finsku nejsou zavedené dálniční známky ani se nevybírá mýtné. Dálnice jsou ve Finsku pro motocykly, osobní auta a další vozidla s maximální hmotností vyšší než 3,5 tuny zdarma. 

Jsou ve Finsku některé úseky zpoplatněné zvláštním mýtem?  

Ve Finsku nejsou zpoplatněné žádné mosty, tunely ani žádné vjezdy do velkých měst. 

Jak se dostat trajektem do Finska?

Nejjednodušší cestování je pomocí trajektů. Do Finska vedou přímé cesty z Německa, Švédska nebo například z Estonska. Cesty je vhodné rezervovat v dostatečném předstihu na stránkách directferries.cz, které jsou v češtině.

Další informace o cestování ve Finsku

Zdroj: finferries.fi, tallinksilja.com, finnlines.com, directferries.cz

Previous article Dálniční poplatky Estonsko 2024
Next article Dálniční poplatky Francie 2024
Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.