Dálniční poplatky Finsko 2023

Finsko není úplně tranzitní zemí, ale jakmile se do této země někdy vydáte autem, je dobré vědět, jak je to v této zemi s poplatky za dálnice. Pokud cestujete do zahraniční, často jistě hledáte ceny poplatků a dálniční známky v dané zemi. Možná se vám nepodařilo danou zemi dohledat, Finsko totiž patří mezi státy bez dálničních poplatků. Dálniční poplatky se tedy ve Finsku na dálnicích ani na ostatních silnicích nevybírají žádné.

Praktická telefonní čísla

  • 112 – Policie, záchranná služba, hasiči
  • 10022 – Policie
  • 0204 1000 – Nouze na moři

Cestování po Finsku

Povolená rychlost ve Finsku je 50 km/h v obci, 100 km/h mimo obec a 120 km/h na dálnici. Stopování je ve Finsku povoleno a na stopaře se vztahuje také zákonné pojištění majitele vozidla. Chodci jsou po setmění povinni používat odrazky nebo retroreflexivní prvky na oblečení, a to úplně všude, tedy i tam, kde je veřejné osvětlení. Povolené množství alkoholu v krvi, alkohol: 0,5 ‰.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Ať už do Finska letíte do místa jako Helsinky či Tampere a auto si půjčujete, nebo cestujete přes Finsko, které je součástí větší cesty Skandinávií nebo Pobaltím, ve Finsku se za dálnice neplatí. Informace platí k datu zveřejnění článku a aktuální informace si lze vždy před cestou ověřit na trafi.fi.

Obrovská vodní soustava Saimaa na jihu Finska je ve Finsku i pro velké lodě přístupná z moře kanálem přes Rusko. Samotné jezero je dále vodními kanály propojeno s celou řadou dalších míst. Pokud máte možnost, můžete zde strávit ve vlastní nebo v pronajaté lodi originální prázdniny na finských jezerech. Ve Finsku je téměř 8 000 km splavných jezer, řek a kanálů. V provozu přibližně 200 trajektů, finsky se jmenují lossi. Stát zajišťuje trajekty spojující důležitá města nebo nahrazující most a jejich použití je zdarma.

Trasy vedou i turisticky velmi atraktivními lokalitami. Nejrozšířenějším způsobem, jak se dostat do Finska, je lodní a trajektová doprava. Doporučuje se si včas místo na trajektu rezervovat. Přímé trajektové spojení do Finska funguje třeba z Německa, Švédska a Estonska. Funguje zde i čilá vnitrostátní lodní doprava a jezera navzájem propojují lodní kanály. Cena trajektů je i na portálu directferries.cz.

Trasa vede mezi Německem a Finskem trajektovou společností Finnlines Travemünde do Helsinki provozuje trajekt týdně s dobou plavby přibližně 29 hodin. Trajekt společnosti Finnlines plující z německého Travemünde má ceny relativně vysoké, ale když budete znát termín vaší cesty s předstihem, lze ji i v nejvyšší sezóně pořídit jednosměrnou jízdenku pro celou rodinu i s automobilem od 15 000 Kč.

Povinné vybavení vozu

V automobilu je povinné používat bezpečnostní pásy všude tam, kde je jimi vůz vybaven. Děti mladší 12 let nebo menší než 1,5 m musí i ve Finsku sedět v autosedačce. Výstražný trojúhelník je povinný, ale například hasicí přístroj a autolékárnička nejsou v povinné výbavě osobního vozidla.

Celoročně musí mít všechna motorová vozidla zapnutá světla při jízdě mimo obec. Mlhovky nejsou povinné, ale pokud je použijete, musí být v páru. Jejich použití je povoleno jen za mlhy, hustého deště a sněžení. Můžete je použít jen současně s potkávacími světly.

Pokud cestujete do Finska v zimě, pamatujte určitě na povinné zimní pneumatiky nutné v období od prosince do konce února. Vzhledem ke klimatickým podmínkám, které panují ve Finsku. Doporučujeme vždy před cestou ověřit veškeré aktuální podmínky, ať už poplatků, nebo povinného vybavení vozu.

Zimní provoz ve Finsku 

Při zimní cestě po Finsku vlastním automobilem se ujistěte, že bezpečně víte, jak nastartovat v 30 °C, pořiďte si zimní pneumatiky, možná i s hřebíky. Zimní rychlostní limity jsou nižší než letní. Sezónní silnice vznikají na zamrzlých jezerech. Jsou oficiálně značené a stávají se tak regulérní součástí finské silniční sítě. Často vám totiž zkrátí cestu až o několik desítek km.

Auto z půjčovny

Pronájem automobilu přímo ve Finsku není levný. Při rezervaci automobilu s předstihem se může dostat na 1 000 Kč za den a výše. Silnice jsou pěkné a pečlivě značené. Cena nafty je téměř stejná jako v ČR, benzín je v pak přepočtu asi o 5 korun dražší. Ceny pohonných hmot jsou o něco vyšší dále na severu. Stopovat se zde může.

Pozor na soby a losy

Největším nebezpečím na finských silnicích jsou překvapivě losi a sobi. Nezkušený zahraniční řidič často není schopné zvíře identifikovat do poslední chvíle. I Finové z nich mají velký strach a okamžitě prudce brzdí. Sobi a losi nemají jakoukoliv snahu silnici opustit a podle Finů jde o hloupá zvířata. Pokud vás neodradí od rychlé jízdy po rovné silnici riziko vysoké pokuty, zapojte strach o vlastní život. Ročně ve Finsku při nehodách zemře více než 4 000 těchto zvířat a nehody bývají smrtelné i pro posádku automobilu.

Pokuty ve Finsku

Pokuty jsou poměrně vysoké, a pokud nemáte-li na jejich zaplacení, může vám policie zabavit váš automobil, případně i jeho vybavení. Když Fin spáchá vážnější dopravní přestupek, pokuta se počítá v procentech z platu. Například jeden velmi bohatý finský podnikatel v roce 2003 zaplatil v přepočtu přes 4 miliony Kč za jízdu 80km rychlostí v zóně, kde rychlost byla omezena na 40 km/h.

Dálniční síť Finsko – přehled úseků 2023

DálniceÚseky v provozuDélka
1Helsinki/Helsingfors – Turku/Åbo165 km
3Vantaa/Vanda – Tampere – Ylojärvi, Helsingby – Vaasa180 km
4
Helsinki/Helsingfors – Lahti – Heinola, Vaajakoski – Jyväskylä – Kirri, Myllyntaus – Äänekoski, Liminka – Oulu – Haukipudas, Marostenmäki – Keminmaa
204 km
5Vehmasmäki – Kuopio – Siilinjärvi25 km
6Mansikkala – Lappeenrantta – Kaukopää, Reijola – Joensuu50 km
7Helsinki/Helsingfors – Kotka – Rusko189 km
8Turku/Åbo – Raisio, Vikby – Vaasa10 km
9Turku/Åbo – Lieto, Viiala – Tampere, Ylämylly – Joensuu50 km
12Tampere – Nokia8 km
29Tornio – Keminmaa16 km

Aktuální interaktivní mapu najdete zde.

Silnice ve Finsku

By BishkekRocks (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Maximální povolená rychlost na silnicích ve Finsku

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h80 – 100 km/h120 km/h