Bezpečná vzdálenost mezi vozidly se bude měřit kamerami

0
2661
Bezpečná vzdálenost mezi vozidly
Bezpečná vzdálenost mezi vozidly

Kolikrát denně se vám někdo takzvaně „přilepí na kufr„? S tímto nebezpečným zlozvykem řidičů se bojuje jen těžko a velice nízké procento řidičů je za tohle pokutováno. Jenže Ministerstvo dopravy se na nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi auty v poslední době zaměřilo, tudíž můžeme očekávat změnu stavu k lepšímu. Bude se totiž vymáhat tvrdými tresty. A prostor na debaty se zmenší na minimum.

Jedna z nejčastějších příčin dopravních nehod

Když se podíváme na nejčastější příčiny vzniku dopravních nehod, tak nedodržení vzdálenosti mezi automobily bude hned nahoře. Všichni určitě známe pravidlo dvou sekund. To nám říká, že při stanovení pevného bodu by mělo během průjezdu vozidle uplynout minimálně dvě sekundy. Ministerstvo dopravy i Autoklub ČR se ale shodují na tom, že známé pravidlo dvou sekund dnes již není dostatečné a snaží se o pevné zasazení bezpečné vzdálenosti do zákona o silniční dopravě.

Jak se bude bezpečná vzdálenost mezi vozidly kontrolovat?

Zatím totiž nikdo nedokáže přesně říct, co to ona bezpečná vzdálenost mezi vozidly je. Z toho důvodu se v následujícím návrhu o změně bodového systému objeví i přesně dané tresty za nedodržení bezpečné vzdálenosti, která se nově definuje tak, aby byla vymahatelná. Aktuálně je v zákonech pouze informace, že řidič vozidla musí ponechat vozidlu jedoucímu před ním bezpečnou vzdálenost, aby se předešlo nebezpečí nehody při náhlém zastavení či brzdění. A jak je vám nejspíš okamžitě jasné, tak tohle se vymáhá jen velice těžko a každý na to může mít jiný názor.

Na nebezpečné řidiče čekají pokuty

Nově by tak bezpečnou vzdálenost mezi vozidly kontrolovaly kamery instalované ve svodidlech. A co nám tedy říká novela? V případě nákladních vozidel a autobusů se hovoří o vzdálenosti minimálně 50 metrů při rychlosti na 50 km/h. U osobních vozidel je to při rychlosti nad 80 km/h minimálně 30 metrů. V případě nedodržení stanoveného rozestupu by na řidiče čekala pokuta do 2 500 Kč a do 10 000 Kč ve správním řízení.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno