Domů » Pro řidiče » Bezpečná vzdálenost mezi vozidly

Bezpečná vzdálenost mezi vozidly

0

Příčin vzniku dopravních nehod je spousta, ale jednou z nejčastějších je právě nedodržovárení dostatečné bezpečné vzdálenosti mezi vozidly. Přitom na tom nic složitého není. Jedná se o staré dobré „pravidlo dvou vteřin“, které jak radí Autoklub ČR, můžeme využít téměř ve všech situacích. 

Bezpečná vzdálenost mezi vozidly

Bezpečnost za volantem a bezpečnost na silnicích je prioritou číslo 1! Defenzivní jízda neboli bezpečná jízda vám zajistí bezpečí na silnicích a díky tomu se můžete vyhnout většině nejčastějších dopravních nehod a jejich příčin jako jsou nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě, nedostatečná vzdálenost mezi vozidly a podobně.

Proč potřebujeme bezpečný rozestup?

Je to jeden z nejjednodušších a nejsnadnějších principů, díky kterým je možné snížit riziko nehody na silnici. V případě nebezpečné situace se bude každý zlomek sekundy hodit, a můžete tím zachránit životy. Lidský mozek potřebuje k zaregistrování nebezpečné situace v průměru 0,75 sekundy a stejně dlouhý časový úsek si vyžádá i zpracování situace. Brzdy vyvinou potřebnou intenzitu po 0,1 sekundy. Bavíme se ale především o osobních vozech. U autobusů a kamionů to může trvat až 6x déle.

Reakční vs. brzdná dráha

V souvislosti s bezpečnou vzdáleností je nutné si vysvětlit dva pojmy, a to reakční a brzdná dráha. Dráhu, kterou vozidlo potřebuje k zastavení je právě reakční a brzdná dráha. Reakční doba neboli dráha se počítá od okamžiku, kdy řidič zpozoruje, vyhodnotí situaci a začne brzdit. Naopak brzdná dráha je ta konkrétní chvíle, kdy auto začíná skutečně brzdit a zpomalovat. Je to tedy dráha, kterou auto ujede během samotného brzdění. Brzdnou dráhu ovlivňuje rychlost, ale také další parametry.

Bezpečná vzdálenost minimálně 2 sekundy!

Pravidlo 2 vteřiny je takovou univerzální pomůckou. Je to průměrná doba reakce řidiče a začátku účinného brzdění. Pamatujte, že bezpečná vzdálenost je při různých rychlostech jiná. Například na mokré silnici, na sněhu či náledí je nutné bezpečný rozestup udržovat ještě větší než při standardních podmínkách.

Bezpečná vzdálenost při různých rychlostech

Bezpečnou vzdálenost je nutné dodržovat i v závislosti při různých rychlostech. Vozidla, by tedy měli mezi sebou udržovat vzdálenost, kterou urazí při dané rychlosti za 2 vteřiny, za předpokladu suché silnice a také za standardních podmínek: 

  • 50 km/h – 28 metrů (neboli 6 osobních automobilů).
  • 90 km/h – 50 metrů (neboli 11 osobních automobilů).
  • 130 km/h – 72 metrů (neboli 16 osobních automobilů).
Bezpečná vzdálenost

Jak dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi vozy?

Dodržování bezpečné vzdálenosti je jednou z nejdůležitějších a také nejzákladnějších pravidel silničního provozu. Nedokážete si představit způsob, jak onu dvou-sekundovou vzdálenost mezi vozidly dodržovat? Stopky na to vůbec nepotřebujete. Na silnici stačí vybrat pevný objekt, jež může být značka či třeba strom, a od průjezdu vozu před vámi musí uběhnout minimálně dvě vteřiny, než se na ono místo dostanete vy.

Nepodceňujte bezpečné rozestupy!

Pravidlo dvou vteřin platí na správně koncentrovaného řidiče. Za tuto dobu by měl situaci zaregistrovat, vyhodnotit a dostatečně intenzivně šlápnout na brzdu. Bavíme se tady ale o ideálních podmínkách. V případě, že vpředu jedoucí vozidlo do něčeho najednou nečekaně narazí, tak bude tato doba nedostatečná. K rozestupu si tak ideálně přidejte ještě jednu vteřinu a ve špatných podmínkách si snažte udržet rozestup 4 až 5 vteřin.

Pokud se ocitnete ve stavu, kdy jste obětí vybržďování, je klíčové zachovat klid. Snažte se udržet bezpečnou vzdálenost od vozidla před vámi a reagujte postupně. Předvídání je klíčové pro prevenci nehod. Mějte na paměti, že vaše bezpečnost a bezpečnost ostatních na silnici jsou prioritou!

Bezpečná vzdálenost mezi vozidly podle zákona

Pojem bezpečná vzdálenost je definována podle 19 odst. zákona č. 361/2000 Sb. o provozu pozemních komunikací.

  • Definice Bezpečná vzdálenost mezi vozidly: §19 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb.: 

Řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním.

To znamená, že správný rozestup mezi vozidly by měl být minimálně 2 vteřiny. Protože jakmile vozidlo před vámi z nějakého důvodu prudce zabrzdí, nemuseli byste stihnout adekvátně reagovat na tuto změnu.

  • Definice Vzdálenost pro zařazení před vozidly nad 3,5 tuny: §19 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb.: Řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg, jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 10 m, a zvláštního vozidla musí mimo obec zachovávat za vozidlem jedoucím před ním takovou vzdálenost, aby se předjíždějící vozidlo mohlo před něj bezpečně zařadit; to neplatí, připravuje-li se k předjíždění, při předjíždění a při souběžné jízdě.

Vozidlo nad hmotnost 3,5 tuny by mělo mimo obec zanechávat takový dostatečný rozestup za dalším vozidlem, aby se před něj mohlo přejíždějící vozidlo bezpečně zařadit.

  • Definice Umožnění projetí vozidla podél tramvaje: §19 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb.: Řidič, který nehodlá nebo nemůže projet podél tramvaje vpravo, musí za ní jet v takové vzdálenosti, aby umožnil projetí podél tramvaje ostatním řidičům.

Vozidlo, které nehodlá nebo nemůže projet podél tramvaje vpravo, musí jet za tramvají v takové bezpečné vzdálenosti, aby řidič v osobním vozidle umožnil projetí podél tramvaje ostatním vozidlům. 

Bezpečná vzdálenost a dopravní značky

Dodržování bezpečné vzdálenosti je samozřejmostí, avšak někteří řidiči na to stále zapomínají. Dopravní značka s názvem Bezpečný odstup je užívána v místech, kdy je nutné řidiči připomenout, že je potřeba dodržovat rozestup. K dodržování bezpečné vzdálenosti se také pojí další dvě značky: Bezpečný odstup a také Nejmenší vzdálenost mezi vozidly. 

Dopravní značky upozorňující na bezpečný odstup

Jaká je situace ve zbytku Evropy?

V Rakousku, Polsku, Francii, Německu, Švédsku, Itálii či Nizozemsku jsou zavedeny pravidla výrazně přesněji. Pro příklad u našich západních sousedů při rychlosti 80 km/h trestají v případě, že mezera mezi auty neodpovídá čtvrtině údaje na tachometru. V rychlosti 100 km/h tedy 25 metrů. V opačném případě hrozí peněžní i bodové tresty.

Na rakouských dálnicích je nutné dodržovat bezpečnou vzdálenost a pravidlo 2 vteřin. Na dálnicích jsou přímo vyznačené šipky bezpečného rozestupu, ale také dopravní značky a informační cedule. Pokud není bezpečný rozestup dodržen, řidiči hrozí bloková pokuta za přestupek ve výši 50 EUR.

Nejčastější dotazy

Jak dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi vozy?

Dodržujte pravidlo 2 sekund! Na silnici stačí vybrat pevný objekt, jež může být značka či třeba strom, a od průjezdu vozu před vámi musí uběhnout minimálně dvě vteřiny, než se na ono místo dostanete vy.

Proč potřebujeme bezpečný rozestup?

Je to jeden z nejjednodušších a nejsnadnějších principů, díky kterým je možné snížit riziko nehody na silnici. V případě nebezpečné situace se bude každý zlomek sekundy hodit, a můžete tím zachránit životy.

Zdroj: Zakonyprolidi.cz, Bezpecnecesty.cz

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články