Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Albánie 2024

Dálniční poplatky Albánie 2024

0

Albánie patří mezi státy, kde není zavedena dálniční známka. Dálniční poplatky neboli mýtné se vybírá pouze na jediné dálnici v Albánii A1 Rruga e Kombit, která vede od západu země směrem na východ až k hranicím s Kosovem. Výběr poplatků probíhá v mýtné bráně, která leží mezi městem Kukës a tunelem Kalimash.

Dálniční poplatky Albánie 2024

Mýtné se vztahuje na všechny kategorie vozidel, včetně motocyklů a osobních automobilů do 3,5 tuny. Dálniční poplatky lze zaplatit v mýtné bráně hotově (ALL, EUR), platební kartou (MasterCard, Visa, Maestro a další běžné platební karty) nebo prostřednictvím systému Digitalpass. Digitalpass je vhodný pro pravidelné uživatele dálnice s možností slevy až 40 %. 

Jízda na dálnici A1 Rruga e Kombit motocyklem stojí 2,50 EUR (63 Kč) a osobním automobilem do 3,5 tuny zaplatíte 5,00 EUR (130 Kč).

Cena a platnost albánských dálničních poplatků 2024

V Albánii jsou dálnice jedny z nejméně rozvinutých v porovnání s ostatními dálničními sítěmi v Evropě. Od roku 2018 je v Albánii v provozu celkem okolo 181 km dálnic. Dálnice A1 Rruga e Kombit je nejdelší a také jedinou zpoplatněnou dálnicí v Albánii. 

Dálnice Motocykly Osobní automobily do 3,5 tuny Minibusy a auta s přívěsy
Dálnice A1: Rruga e Kombit2,50 EUR5,00 EUR5,00 EUR

Mýtné na této dálnici se vztahuje na všechny kategorie vozidel, včetně motocyklů. Výše mýtného v Albánii závisí na kategorii vozidla. 

V Albánii jsou kategorie vozidel rozděleny na:

  • Kategorie 1 – Motocykly, skútry a tříkolová vozidla.
  • Kategorie 2 – Osobní vozidla (2 nápravy – 4 kola), lehká užitková vozidla a mikrobusy (2 nápravy – 4 kola) s výškou až 1,90 metrů a minibusy a auta tahající přívěsy (2 nápravy – 4 kola).
  • Kategorie 3 – Autobusy (2 nápravy – 6 kol), malá užitková vozidla (2 nápravy – 6 kol) s výškou 1,90 a 2,70 metrů.
  • Kategorie 4 – Střední nákladní vozy a těžké autobusy (3 nápravy), včetně užitkových vozidel s výškou nad 2,70 metrů.
  • Kategorie 5 – Nákladní automobily (4 a více náprav).

Ceny mýtného i pro další kategorie vozidel najdete na stránkách atrako.gov.al.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Jak zaplatit mýtné v Albánii

V Albánii je to s platbou mýtného velmi jednoduché. Jediná zpoplatněná dálnice A1 Rruga e Kombit má jedinou mýtnou bránu, která leží mezi městem Kukës a tunelem Kalimash.

Platba mýtného v hotovosti

Dálniční poplatky je možné platit v hotovosti v mýtných branách. Konkrétně jsou akceptovány měny EUR a albánský lek (ALL). 

Platba mýtného platební kartou

Platba je možná platebními kartami jako jsou MasterCard, Visa, Maestro Mcard a další běžné platební karty. 

Platba mýtného systémem Digitalpass

Elektronický systém Digitalpass je automatický systém pro platbu mýtného. Digitalpass je vhodný pro pravidelné uživatele dálnice s možností získání slevy až 40 %. 

Potvrzení o vjezdu vozidla do Albánie – Vertetim

Nezapomeňte, že při vjezdu na hranice Albánie je nutné si vyžádat od albánské policie

potvrzení o vjezdu vozidla (albánsky vertetim hyrje për makinat), který poté bude potřeba při výjezdu ze země. Doklad se vydává za účelem provedení výpočtu silniční daně z provozu vozidla v Albánii. Tento poplatek činí 1 EUR do 60 dní, poplatek se pak zvyšuje o další 1 EUR, pokud je pobyt delší než dalších 60 dní. Tento poplatek se platí ihned při výjezdu ze země.

Doklady k vozidlu

Při cestě do Albánie také nezapomeňte na další doklady související s vaším vozidlem. Albánská policie na hranicích požaduje dokumenty jako jsou mezinárodně platné potvrzení o pojištění vozidla (tzv. zelenou kartu), malý technický průkaz a mezinárodní řidičský průkaz.

Pokud pojedete služebním autem nebo zapůjčeným je nutné mít s sebou při hraniční kontrole plnou moc, která prokazuje dispoziční právo k vozidlu. Tato plná moc musí být v angličtině, notářsky ověřená, dále musí obsahovat kompletní údaje o vlastníkovi vozidla a také kompletní údaje o řidiči, včetně čísla cestovního dokladu a registrační značku vozidla. 

Rychlostní limity na albánských silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a automobily s přívěsem do 3,5 tuny.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly40 km/h80 km/h90 km/h110 km/h
Osobní a nákladní vozidla a vozidla do 3,5 tuny40 km/h80 km/h90 km/h110 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny40 km/h60 km/h70 km/h80 km/h

Motocykly a osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet po dálnici až 110 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete automobilem s přívěsem, v tomto případě je nutné jet po dálnici pouze 80 km/h. 

Pokuty za překročení rychlosti v Albánii jsou velmi tvrdé. Pokud překročíte rychlost v obci, mimo obec nebo na dálnici, tak hrozí obecně vysoké pokuty od 500 až do 20 000 ALL, v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili. Pokud překročíte rychlost o více než 20 km/h hrozí pokuta až 15 000 nebo 20 000 ALL včetně odebrání řidičského oprávnění na 1 až 3 měsíce.

Dálniční síť v Albánii – přehled úseků 

V Albánii jsou dálnice jedny z nejméně rozvinutých v porovnání s ostatními dálničními sítěmi v Evropě. Od roku 2018 je v Albánii v provozu okolo 181 km dálnic. 

V posledních letech Albánie do silnic a cest zainvestovala velké peníze, avšak to situaci moc nezlepšilo. V současnosti jsou vysoké investice soustředěny do oprav a výstavby horských cest, které jsou v katastrofálním stavu. Rozdílnost mezi venkovem, horskými oblastmi a letovisky a velkými městy je zcela markantní. 

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Drač – Lezhe – Kukes – Kosovo110 km
A2Fier – Vlora45 km
A3Tirana – Elbasan26 km
Dálniční síť Albánie

Zdroj: By BasilLeaf [CC0], via Wikimedia Commons

Hlavní silnice v Albánii:

Hlavní silniceÚseky v provozu
SH1Tirana – Hani a Hotit
SH2Tirana – Durres
SH3Tirana – Kapshticë přes Elbasanu a Pogradec a Korçë)
SH4Durrës – Kakavijë přes Fier a Gjirokastër
SH5Shkodër – Kukës
SH6Milot – Peshkopi přes Bulqizë
SH7Rrogozhinë – Elbasan
SH8Fier – Saranda přes Vlorë
SH9QAFE Thane – SH3

Pokuta za jízdu na albánských dálnicích

Dopravní infrastruktura není na příliš dobré úrovni. Při řízení je třeba udržovat pozornost a jezdit opatrně. Často se na silnicích setkáte s domácími, ale také zdivočelými zvířaty, zejména stády koz, ovcí a nebo koně. Často také potkáte koňské povozy, traktory, cyklisty, jezdce na oslech a chodce i na velkých silnicích nebo na dálnicích.

Pro jízdu na menších silnicích jsou vhodné terénní vozy nebo motorky. Po silnějších deštích či sněžení jsou často menší silnice nesjízdné. Albánští řidiči moc nedodržují dopravní předpisy! Pozor, parkujte zásadně na hlídaných parkovištích a auto vždy zamykejte!

Pokuty za překročení rychlosti v Albánii jsou velmi tvrdé. Pokud překročíte rychlost v obci, mimo obec nebo na dálnici, tak hrozí obecně pokuty od 500 až do 20 000 ALL, v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili. Pokud překročíte rychlost o více než 20 km/h hrozí pokuta až 15 000 nebo 20 000 ALL včetně odebrání řidičského oprávnění na 1 až 3 měsíce.

V Albánii platí nulová tolerance alkoholu v krvi. Pokud hladina alkoholu v krvi překročí zákonný limit, bude udělena pokuta 2 500 až 10 000 ALL a ztráta řidičského průkazu na 6 až 12 měsíců. Pokud se řidič odmítne podrobit krevní zkoušce na alkohol hrozí mu pokuta ve výši 5 000 až 20 000 ALL a mimo to ztráta řidičského průkazu na 6 až 12 měsíců.

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Bohužel nejsou známy žádné možné úlevy z dálničních poplatků na albánské dálnici.

Zákaz jízdy kamionů

V Albánii neexistuje žádný zákaz, kdy nesmí kamiony jezdit. To znamená, že není provoz kamionů nijak omezen, a to žádnými svátky ani víkendy. 

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou v Albánii dálniční známky nebo dálniční poplatky?

V Albánii není zavedená dálniční známka. Dálniční poplatky neboli mýtné se vybírá pouze na jediné dálnici A1 Rruga e Kombit. Výběr poplatků probíhá v mýtné bráně, která leží mezi městem Kukës a tunelem Kalimash. Mýtné se vztahuje na všechny kategorie vozidel, včetně motocyklů a osobních automobilů do 3,5 tuny. Mýtné lze zaplatit v mýtné bráně hotově, platební kartou nebo prostřednictvím systému Digitalpass. 

Kolik stojí mýtné na zpoplatněné dálnici A1 v Albánii?

Výše mýtného na dálnici A1 závisí na kategorii vozidla. Jízda na dálnici A1 Rruga e Kombit motocyklem stojí 2,50 EUR (63 Kč) a osobním automobilem do 3,5 tuny zaplatíte 5,00 EUR (130 Kč).

Na co při cestě do Albánie nezapomenout?

Při vjezdu na hranicích Albánie je nutné si vyžádat od albánské policie potvrzení o vjezdu vozidla, které bude potřeba při výjezd ze země. Doklad se vydává za účelem provedení výpočtu silniční daně z provozu vozidla v Albánii. Tento poplatek činí 1 EUR za pobyt do 60 dní. Dále nezapomeňte na mezinárodně platné potvrzení o pojištění vozidla (tzv. zelenou kartu), malý technický průkaz a mezinárodní řidičský průkaz. Pokud pojedete služebním autem nebo zapůjčeným je nutné mít s sebou při hraniční kontrole plnou moc, která prokazuje dispoziční právo k vozidlu. 

Další informace o cestování v Albánii

Zdroj: atrako.gov.al

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.