Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla v Albánii

Dopravní předpisy a pravidla v Albánii

Chystáte se autem do Albánie na dovolenou nebo na dobrodružnou poznávací cestu? Tak v tom případě si důkladně nastudujte dopravní předpisy a pravidla, která jsou v této zemi potřeba respektovat a dodržovat. V našem článku se dozvíte, jaké dokumenty je třeba připravit na cestu, jaké jsou rychlostní limity nebo jaké jsou místní zvyklosti a na co si dávat všeobecně v Albánii pozor.

Dopravní předpisy a pravidla v Albánii

Shrnutí

Albánie je rychle rozrůstající se turistickou destinací díky svému malebnému pobřeží, bohaté historii a půvabné kombinaci horských a přímořských krajin. Navzdory tomu však země čelí výzvám spojeným s nedostatečnou turistickou infrastrukturou a omezeným přípravným prostředím, což představuje příležitost pro další rozvoj a zlepšení pro turisty.

V Albánii se bezpečnostní situace postupně zlepšuje, je však vhodné zachovat obezřetnost při cestování v horských oblastech, a to především na severu země poblíž hranic s Kosovem a Černou Horou. Velká města a hlavní dopravní trasy spojující zemi s Černou Horou, Kosovem, Makedonií a Řeckem zůstávají relativně bezpečné.

Pokud vjíždíte do Albánie vozidlem, je nutné na hraničních přechodech požádat albánskou policii o potvrzení o vjezdu vozidla. Toto potvrzení slouží k výpočtu daně z provozu vozidla, která činí 1 EUR za každý pobyt do 60 dní. Tato daň se hradí při opuštění země.

V odlehlých oblastech Albánie je velmi často nízká životní úroveň. Je proto doporučeno dodržovat běžná bezpečnostní opatření, cestovat ve skupinách a preferovat jízdu v koloně s alespoň dvěma motorovými vozidly.

Prozkoumání krás Albánie vám přinese rozmanitost silnic – od moderních čtyřproudových dálnic až po silnice s výmoly a horské makadamové cesty, kde můžete potkat jen stáda ovcí, koz nebo zdivočelých psů. Obecně platí, že mezi většími městy naleznete kvalitní asfaltové silnice, naopak vedlejší cesty často pokrývá štěrkový povrch. I když se kvalita albánské silniční sítě v nedávné době výrazně zlepšila, stále existuje mnoho cest ve velmi špatném stavu.

Dokumenty, které vzít s sebou

Albánie je od roku 2014 kandidátskou zemí EU, a přístupová jednání byla zahájena v roce 2022. 

Na cestu do Albánie budete potřebovat tyto dokumenty:

 • platný občanský průkaz nebo cestovní pas,
 • řidičský průkaz,
 • zelenou kartu a doklad o pojištění vozidla,
 • technický průkaz vozidla.

I když v Albánii není striktně požadován, je doporučeno mít s sebou také mezinárodní řidičský průkaz.

V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič doložit notářsky ověřenou plnou moc majitele k užívání konkrétního vozidla s ověřeným překladem do angličtiny. 

Nezapomeňte, že při vjezdu na hranice Albánie je nutné si vyžádat od albánské policie potvrzení o vjezdu vozidla (albánsky vertetim hyrje për makinat), který poté bude potřeba při výjezdu ze země. Doklad se vydává za účelem provedení výpočtu silniční daně z provozu vozidla v Albánii. Tento poplatek činí 1 EUR na 60 dní, poplatek se pak zvyšuje o další 1 EUR, pokud je pobyt delší než dalších 60 dní. Tento poplatek se platí hned při výjezdu ze země.

Rychlostní limity

V tabulce níže najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a automobily s přívěsem, které jsou v Albánii platné a je důležité je dodržovat. 

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly40 km/h80 km/h90 km/h110 km/h
Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny40 km/h80 km/h90 km/h110 km/h
Automobil (do 3,5 tuny) + přívěs (do 750 kg)40 km/h60 km/h70 km/h80 km/h

Emisní zóny a ekologické známky

V Albánii neexistují žádné zavedené emisní zóny ani ekologická omezení. 

Dálniční poplatky

V Albánii, tak jako v jiných státech Evropy dálniční známku nepotřebujete, protože se zde platí dálniční poplatky formou mýta. 

Dálnice A1 Rruga e Kombit je nejdelší a také jedinou zpoplatněnou dálnicí v Albánii. Motocykly zaplatí 2,50 EUR, osobní automobily 5,00 EUR. Mýtné na této dálnici se vztahuje na všechny kategorie vozidel, včetně motocyklů, to znamená, že výše mýtného závisí na kategorii vozidla. Platba mýtného je možná v hotovosti, platební kartou nebo mýtným systémem Digitalpass.  

Více informací o mýtném v Albánii se dozvíte v našem článku s názvem Dálniční poplatky Albánie

Povinná výbava

Albánie podepsala Vídeňskou úmluvu. To znamená, že po vozidlech registrovaných v zahraničí policisté vyžadují povinnou výbavu podle země registrace. To znamená, pokud pojedete autem z České republiky do Albánie, měli byste mít kompletní povinnou výbavu, která je podle českých pravidel.

Pozor, protože v praxi se však setkáte s různými lokálními výjimkami a legislativními úpravami. Doporučujeme proto povinnou výbavu pro jistotu upravit vždy podle cílové destinace, případně i podle tranzitních zemí, kterými se chystáte projíždět. Takto budete mít jistotu, že se vyhnete potížím s policií.

V Albánii je povinná výbava vozidla následující:

 • Výstražný trojúhelník – obecně se umisťuje 50 metrů za vozidlo, na dálnici je vzdálenost 100 metrů.
 • Neporušená autolékárnička v originálním obalu (platí i pro motocykly).
 • Tažné lano.

Hasící přístroj je doporučený pouze pro osobní automobily. Naopak nákladní vozy a autobusy jej mají povinný. Reflexní vesta není povinná, avšak se doporučuje ji mít s sebou v autě. Ideálně pro všechny pasažéry.

Helmy jsou pro cyklisty a řidiče motocyklů povinné.

Doporučená výbava

Do doporučené výbavy patří vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní žárovky a pojistky, voda, baterka a podobně.

Povinnost svítit

V Albánii jsou potkávací světla při jízdě ve dne volitelná. Naopak při jízdě v noci jsou povinná.  

Povinná by měla být potkávací světla za nízké viditelnosti způsobené nepříznivým počasím jako je mlha, sněžení nebo silný déšť. 

V případě nedodržení hrozí pokuta od 250 až do 1 000 ALL.

Pneumatiky a sněžné řetězy

Používání zimních pneumatik není v Albánii povinné. I když nejsou vyžadovány, doporučujeme řádně a správně vybavit vozidlo pro jízdu po horských silnicích

Sněhové řetězy lze používat ve spojení s letními pneumatikami od 1. listopadu do 30. dubna. Musí být nasazeny minimálně na 2 hnací kola. Sněhové řetězy jsou povoleny pouze v případě, že je vozovka zcela pokryta sněhem nebo ledem. Maximální povolená rychlost s řetězy je 50 km/h.

Používání pneumatik s hroty je povoleno, pokud to vyžaduje nepříznivé počasí. Jsou vhodné při jízdě na zledovatělých nebo zasněžených silnicích. 

Pokuty v Albánii

V Albánii není dopravní infrastruktura příliš kvalitní. Při řízení je nezbytné dodržovat zvýšenou pozornost a jezdit opatrně. Albánští řidiči často nedodržují dopravní předpisy, proto buďte velmi opatrní!

Nejmírnější zemí v Evropě, pokud jde o udělování pokut, je Albánie. Za většinu lehkých a méně vážných přestupků jsou pokuty v rozmezí 5 až 19 EUR.

Pokuty je možné zaplatit na nejbližší policejní stanici, v bance nebo na poště. Pokud je vozidlo policistou zadrženo, policista by měl vysvětlit důvod zastavení. Pokutu zaplaťte, co nejdříve, pokud ji zaplatíte do 5 dnů po jejím uložení, její výše se snižuje o 20 %.

Nejčastější pokuty v Albánii

Nejčastější pokuty v AlbániiSazba
Jízda bez bezpečnostních pásů 2 až 10 EUR
Jízda bez autosedačky a dalších zádržných systémů2 až 10 EUR
Nedodržení dopravních předpisů, jako je dávat znamení před jízdou, změnou jízdního pruhu, odbočováním, otáčením nebo zastavením5 až 19 EUR
Předjíždění vozidla tam, kde je to zakázáno dopravními značkami5 až 19 EUR
Jízda pod vlivem alkoholu od 0,1 promile od 24 až do 96 EUR a odebrání řidičského průkazu na 6 až 12 měsíců
Odmítnutí krevního testu na alkohol48 až 192 EUR a odebrání řidičského průkazu na 6 až 12 měsíců
Nedodržení bezpečné vzdálenosti vozidla jedoucího před vámi5 až 19 EUR
Jízda bez světel2 až 10 EUR
Zakázané přejíždění železničního přejezdu5 až 19 EUR
Nerespektování dopravních předpisů – dát přednost v jízdě vozidlu, které má přednost v jízdě5 až 19 EUR
Jízda v levém pruhu s volným pravým pruhem (když jsou dva pruhy ve stejném směru)5 až 19 EUR
Přednost pro chodce5 až 19 EUR
Jízda na červenou5 až 19 EUR
Telefonování za jízdy2 až 10 EUR

Pokuty za rychlost v Albánii

Pokuty za rychlost v obci, mimo obec a na dálniciSazba
Překročení rychlosti do 10 km/h5 až 19 EUR
Překročení rychlosti od 11 do 20 km/h10 až 38 EUR
Překročení o více přes 20 km/h a více24 až 96 EUR a odebrání řidičského průkazu na 1 až 3 měsíce

Místní zvyklosti a další informace

Na silnicích se často vyskytují domácí i divoká zvířata, zejména stáda koz, ovcí a koně. Také můžete často narazit na koňské povozy, traktory, cyklisty, jezdce na oslech a pěší i na větších a frekventovanějších silnicích nebo dálnicích.

 • V Albánii se jezdí po pravé straně a všichni cestující musí mít ve vozidle bezpečnostní pásy nebo dětský zádržný systém
 • Řidiči musí dát přednost vozidlům vjíždějící na kruhový objezd
 • Při cestování po Albánii je nezbytné udržovat mimořádnou opatrnost, protože stav silnic není optimální a často dochází k výpadkům proudu. Bleskové záplavy mohou nastat během celého roku a veřejné osvětlení je přítomné převážně ve městech a na hlavních komunikacích. Z tohoto důvodu by mohlo být rozumné zvážit pronájem terénního vozidla při jízdě v Albánii.
 • V případě, že se ocitnete v dopravní nehodě, je nezbytné počkat na příjezd policie.
 • Někteří řidiči v Albánii mohou přijít s agresivním a nepředvídatelným chováním, takže je doporučeno jet s opatrností a nereagovat na chování ostatních.
 • Na silnicích se často vyskytují domácí i divoká zvířata, zejména stáda koz, ovcí a koně. 
 • Albánská města a vesnice jsou plná zdivočelých psů.
 • Pro jízdu na menších silnicích jsou vhodné terénní vozy nebo motorky. Po silnějších deštích či sněžení jsou často tyto menší silnice nesjízdné.
 • V Albánii není tak rozvinutá síť autoservisů, kromě německých značek BMW, Mercedes, Opel a VW. Vhodné je mít nouzovou zásobu nutných náhradních dílů a zkontrolovanou rezervu. 
 • Především v letních měsících a turistické sezoně se doporučuje obezřetnost na své osobní věci, jako jsou telefony, finanční prostředky, ale i cestovní doklady, a to zejména v místech se zvýšenou koncentrací turistů a lidí.
 • Pozor, nošení nože a slzného spreje je zakázáno, protože je to považováno za nedovolené ozbrojování. 
 • Mobilní telefony lze používat za jízdy, ale pouze s handsfree sadou. 
 • Pokud plánujete cestu do Albánie autem, doporučujeme si zjistit doplňkové asistenční služby vašeho sjednaného povinného a havarijního ručení. Případně si sjednat rozšířenou asistenci pro zahraničí. Dále doporučujeme úrazové pojištění všech cestujících. 
 • Pokud havarijní pojištění nemáte sjednané, u některých pojišťovacích společností je možné jej sjednat i na kratší dobu, avšak nejméně na jeden měsíc.
 • Místní řidiči zřídka signalizují pomocí blinkrů. Při průjezdu křižovatek a kruhových objezdů buďte ostražití ohledně vozidel v přilehlých pruzích.
 • Někteří řidiči nerespektují přednost v jízdě. I na křižovatkách s semafory pečlivě sledujte dopravní situaci na všech stranách.
 • Pokud se vás někdo pokusí předjet na nevhodném místě, je lepší ustoupit, zajet doprava a nechat bezohledného řidiče předjet.
 • Chodci často přecházejí vozovku na nevhodných místech. Předem zpomalte a buďte opatrní.
 • Albánie má mnoho horských serpentin s prudkými zatáčkami a úzkými úseky. Buďte velmi opatrní.
 • Při vlhkém počasí mohou být silnice kluzké. Držte se na pozoru.
 • Při výjezdu na vedlejší silnice v odlehlých oblastech zpomalte, protože některé z nich mohou být ve špatném stavu.
 • V horách, kde čerpací stanice nejsou časté, se zvyšuje spotřeba paliva. Nezapomeňte mít dostatek paliva jako rezervu.
 • Místní řidiči často zastavují přímo uprostřed silnice, aby si popovídali s ostatními řidiči nebo chodci. Pokud máte naspěch, buďte připraveni na použití houkačky.

Tolerance alkoholu

V Albánii platí nulová tolerance alkoholu. Za nedodržení stanovené hranice alkoholu hrozí pokuty a také odebrání řidičského průkazu.

Pokud hladina alkoholu v krvi překročí zákonný limit, bude udělena pokuta od 24 do 96 EUR a zároveň odebrání řidičského průkazu na 6 až 12 měsíců.

Pokud se řidič odmítne podrobit krevní zkoušce na alkohol, bude mu uložena pokuta ve výši 48 až 192 EUR a odebrání řidičského průkazu na 6 až 12 měsíců.

Zajímá vás, jaká je tolerance alkoholu za volantem v dalších zemích? Pokud jste si dali jedno pivo k obědu a chcete mít jistotu, že se nedostanete do problémů a dodržíte stanovenou hranici alkoholu, spočítejte si, zda můžete usednout za volant – vyzkoušejte naši Alkohol kalkulačku.

Použití autokamery a antiradarů

V Albánii je používání autokamer povoleno

Pravidla pro používání kamer jsou obdobné jako v ostatních státech. Autokameru není dovoleno umisťovat do zorného pole řidiče a nahraný záznam není možné zveřejňovat. Monitorování cesty je povoleno, avšak pro své vlastní účely. Záznam by měl být upraven tak, aby nebylo zřejmé a rozpoznatelné, kdo na záznamu je a také jaké registrační značky se v záznamu nachází.

Pokud byste potřebovali důkazní materiál v případě nehody pro policii, tak je možné záznam nechat zveřejnit pro konkrétní instituci.

Policejní kontrola

Jak se chovat při policejní kontrole v Albánii? Jakmile vám policista dá znamení, auto odstavte ke kraji vozovky a vyčkejte uvnitř vozu na další pokyny. Nevystupujte, pouze pokud by vás k tomu policisté sami vyzvali.

V Albánii je třeba počítat s tím, že policisté jsou neoblomní a není vhodné s nimi smlouvat. Pokuty a jejich výše jsou pevně stanovené. 

Záchranná ulička

Nepodařilo se nám zjistit, zdali je v Albánii povinností, tak jako v jiných státech Evropy, vytvořit záchrannou uličku pro hasiče, záchranáře a policisty při dopravní nehodě na dálnici. Avšak je vhodné a doporučuje se záchrannou uličku vytvořit a dodržovat. Záchranná ulička se vytváří mezi krajním pruhem a pruhem vedle něj. 

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Zákaz jízdy kamionů

V Albánii není provoz kamionů nijak omezen, existují. Mohou existovat drobné regionální zákazy. 

Cestování s dětmi a použití autosedačky

Děti do 12 let a menší 150 cm musí být přepravovány pouze ve speciálních zádržných systémech, jako jsou autosedačky. Děti do 4 let mohou být přepravovány pouze pomocí speciálních zádržných systémů odpovídajících jejich hmotnosti.

Pokuta za porušení pravidel pro přepravu dětí je od 2 až do 10 EUR.

Na předním sedadle může být umístěna pouze dětská autosedačka jen v proti směru jízdy, avšak přední airbag spolujezdce musí být deaktivován. 

Jídlo, pití, kouření, telefonování za jízdy

Jídlo a pití je za volantem je pravděpodobně v Albánii povolené. Avšak pro vaši bezpečnost, doporučujeme si na odpočívadle nebo na parkovišti zastavit. Tipy na jídlo na cesty najdete na našem blogu. 

Telefonování za volantem je zakázané, používejte hands-free. Při nedodržení můžete dostat pokutu od 2 do 10 EUR.

Řízení naboso a v žabkách

Řídit naboso nebo v žabkách je v Albánii pravděpodobně dovoleno, avšak se v žádném případě nedoporučuje právě z důvodu bezpečnosti. 

V Albánii neexistuje žádný zvláštní zákon, který by toto zakazoval, avšak zakazuje jízdu v nevhodné obuvi. Řízení v žabkách, ale také v jakékoliv obuvi, která neposkytuje dostatečně dobrou ochranu vašich nohou nesmí být při jízdě vozidlem používána. Policisté toto mohou brát tak, že jste nezpůsobilí k jízdě a nezvládáte perfektně ovládat své auto. Závažný problém nastává hlavně v situacích, kdy dojde k dopravní nehodě nebo spácháte jiný přestupek.

Ceny pohonných hmot

V Albánii jsou čerpací stanice především ve velkých městech. Na vesnici a v odlehlých místech je téměř nenajdete. A proto nezapomeňte mít vždy dostatečnou rezervu paliva.

Problémy s kvalitou paliva mohou nastat na malých čerpacích stanicích, zvláště daleko od měst. Proto se doporučuje tankovat pouze na velkých čerpacích stanicích. Menší benzínky a neznámé lokální čerpací stanice mohou mít nekvalitní palivo, které vám může způsobit problémy, proto pokud je to možné, vyhněte se jim a natankujte jinde.

Ceny pohonných hmot jsou v Albánii velmi podobné jako například v České republice. Vždy doporučujeme zkontrolovat aktuální ceny pro danou destinaci. Průměrné ceny za pohonné hmoty jsou v Albánii následující: 1,80 EUR za Natural 95 a 1,90 EUR za naftu.

Čerpací stanice jsou v Albánii ve velkých městech obvykle otevřeny od 8 do 20 hodin. 

Dobíjení elektromobilu

V Albánie není elektromobilita vůbec rozšířená. Aktuálně se nachází na celém území přibližně 12 dobíjecích stanic. Ty se nachází v blízkosti velkých měst jako je Tiranë, Lezhë, Himarë, Durrëe District, Durrës Country, Fier.

Tyto nabíjecí stanice se nacházejí většinou na benzínových pumpách, nákupních centrech nebo na parkovištích. Doporučujeme se vždy dopředu informovat a naplánovat si dobíjení před cestou.

Na odkaze electromaps.com najdete seznam dobíjecích stanic a také mapu, kde se stanice nachází. Místo webové stránky také můžete použít aplikaci pro telefony iOS a Android. 

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Chystáte se v Albánii půjčit auto? Půjčovny aut jsou především ve velkých městech a také u letiště. Auto je také možné si nechat rezervovat ve městech, kam připlouvají trajekty nebo v přístavních městech. 

Pronájem automobilu v Albánii je cenově dostupný mimo sezónu, avšak v letní sezóně, přibližně od poloviny června do konce srpna, se ceny výrazně zvyšují. Během této doby přijíždějí do Albánie masivní skupiny turistů, zejména těch, kteří zamířili k moři, avšak často si také půjčují auto pro výlety do vnitrozemí.

Ceny zapůjčení auta se odvíjí od typu vozidla, sezóny a místa. Průměrná cena za půjčení malého auta vyjde okolo 30 až 50 EUR na den

Aby automobil byl půjčen je třeba splnit několik obvyklých podmínek:

 • řidiči musí být více než 21 let, 
 • řidič musí vlastnit platný řidičský průkaz a občanský průkaz,
 • řidič musí mít debetní nebo kreditní kartu a bankovní účet.

Aby vám v půjčovně vůz svěřili, musí vám být minimálně 21 let. Raději se dopředu informujte, jak dlouho už musíte mít řidičské oprávnění, toto se může podnik od podniku lišit. Většinou požadují 12 měsíců až 2 roky. Často se skládá záloha, ta se může u různých provozovatelů podstatně lišit. 

Na kratší výlety doporučujeme motocykl, ceny jsou při pronájmu poloviční. Helmy k motocyklu jsou obvykle v ceně pronájmu.

Jestli do země cestujete autem, které není vaše (leasing, firemní auto, ale i auto partnera nebo příbuzného), vezměte si s sebou potvrzení o užívání vozidla. Jinak byste se v případě policejní kontroly mohli dostat do problémů – policisté by si mohli myslet, že jste vozidlo odcizili. 

V Albánii zkuste carsharing, je to skvělá alternativa ke klasickým autopůjčovnám. Možná se vám i podaří něco ušetřit. 

Kempování a spaní v autě

Albánie je ideálním místem pro volné kempování a spát v autě je povoleno. Většina kempů je cenově dostupná a se základním vybavením. 

Při kempování v horách pamatujte, že některá místa mohou přinášet určitá rizika, a je nezbytné být obezřetný a vybavený nezbytným vybavením pro takové dobrodružství. 

Kempování na pláži rozhodně představuje jednodušší a bezpečnější možnost, avšak je důležité si uvědomit, že některá místa mohou být v hlavní turistické sezoně velmi přeplněná. Vždy je výhodné dorazit brzy ráno nebo pozdě večer, abyste mohli vybrat ideální místo k odpočinku. Alternativou je hledání míst mimo hlavní turistické oblasti, kde si můžete užít klidnějšího prostředí.

Při kempování je důležité ctít místní zvyky a tradice a vyhýbat se táboření poblíž obytných oblastí nebo svatostánků. 

Navzdory své pověsti je Albánie obecně považována za bezpečnou zemi. Větší opatrnost však doporučujeme ve větších městech, kde může dojít k výskytu kapsářů a zlodějů. Stačí dodržovat základní pravidla, jako je nenosit cennosti viditelně, nezbytně nemít u sebe veškerou hotovost a vyhýbat se nočnímu pohybu samotného po odlehlých částech měst.

Cestování s domácími mazlíčky

Pokud cestujete s pejskem či jiným zvířetem do Albánie, počítejte s tím, že zvíře musí být očkováno proti vzteklině, ne starší než jeden rok. Dále musí být zvíře očipované

V Albánii není požadováno žádné další speciální ošetření proti vnějším i vnitřním parazitům. 

Zvíře, které si s sebou vezmete na cestu do Albánie musí mít k dispozici cestovní Europas vystavený v České republice. 

Nezapomeňte psa i jiného mazlíčka vždy vhodně na cestu připravit a přepravovat jej bezpečně.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

 • Tísňové volání 112
 • Ambulance 127
 • Policie 129
 • Hasiči 128
 • Nouzová linka + 355 68 40 90 111

Velvyslanectví České republiky v Tiraně

 • Ambasada e Republikës se Çekisë, Ruga „Skënderbej“ Nr. 10, Tirana, Republika e Shqiperisë (Albánská republika)
 • Tel.: +355 42 234004, +355 42 232117
 • Fax: +355 42 232159
 • Telefon mimo pracovní dobu: +355 68 4090111
 • Email: [email protected]
 • Web: www.mzv.gov.cz/tirana

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limity v Albánii?

Rychlostní limity v Albánii se liší podle typu vozidla a situace, například motocykly a osobní vozidla do 3,5 tun mají v obci povolenou rychlost 40 km/h, mimo obec 80 km/h a na dálnici mohou jet až 110 km/h.

Jaké jsou pokuty za překročení povolené rychlosti v Albánii?

Pokud překročíte rychlost v obci, mimo obec nebo na dálnici, tak hrozí obecně pokuty od 5 do 96 EUR v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili. Dále je nutné počítat s tím, že je možné odebrání řidičského oprávnění na 1 až 3 měsíce.

Jsou v Albánii zpoplatněné nějaké úseky?

Dálnice A1 Rruga e Kombit je nejdelší a také jedinou zpoplatněnou dálnicí v Albánii. Motocykly zaplatí 2,50 EUR, osobní automobily 5,00 EUR. Mýtné na této dálnici se vztahuje na všechny kategorie vozidel, včetně motocyklů. Výše mýtného v Albánii závisí na kategorii vozidla

Jsou v Albánii emisní zóny nebo jiná omezení?

V Albánii nejsou žádné zavedené emisní zóny ani žádné ekologické omezení. 

Jaká je povinná výbava vozidel v Albánii?

V Albánii povinná výbava vozidla zahrnuje výstražný trojúhelník, autolékárničku v neporušeném obalu a tažné lano. Reflexní vesta není povinná, avšak se doporučuje. 

Zdroj: mzv.cz

Previous article KVÍZ – Jak dobře znáte české SPZ?
Next article Dopravní předpisy a pravidla v Makedonii
Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články