Domů » Cestování » Emisní zóny v Nizozemsku – koho se týkají?

Emisní zóny v Nizozemsku – koho se týkají?

0

Kde v Nizozemsku narazíte na nízkoemisní zóny a co musíte udělat pro to, abyste do nich směli vjet? Nizozemským ekologickým zónám se říká milieuzone a týkají se hlavně dieselových vozidel. Poradíme, kde se zaregistrovat a jestli je to ve vašem případě nutné.

Emisní zóny v Nizozemsku – koho se týkají?

Většina západních států v Evropě zavedla nějakou formu nízkoemisních zón. Tyto zóny se týkají měst, někdy i přilehlého okolí či celých okresů. Do ekologické zóny smí vjet pouze vozidla, která k tomu mají povolení. Určité typy vozů, například staré diesely, do některých emisních zón nesmějí vůbec. A pokud do zóny vjedete bez registrace či příslušné ekologické známky, hrozí pokuta až 110 EUR.

Tak je to například v Rakousku, Francii i Nizozemsku, kterým se budeme zabývat dnes. V článku se dozvíte, jak nízkoemisní zóny fungují, jakých oblastí se týkají a co musíte udělat pro to, abyste jimi mohli projet.

Nízkoemisní zóny v Nizozemsku – milieuzone

Nízkoemisním zónám se v Nizozemsku říká milieuzone. Omezení se v případě Holandska týkají jenom vozidel na diesel, tedy těch se vznětovými motory. Všechna ostatní vozidla, která využívají jiný pohon, mají vjezd povolený.

Zákaz vjezdu se vztahuje nejen na autobusy, nákladní auta a dalších těžká vozidla, ale i na automobily. Pravidla se mohou lišit město od města a zóna od zóny. Podmínkou pro vjezd dieselového vozidla je, aby splnilo požadovanou Euro normu.

V Nizozemsku je trochu nešikovné právě to, že každá oblast/město má vlastní specifická pravidla. V další kapitole se na ně podíváme zblízka.

Pravidla pro vjezd do nízkoemisních zón v Nizozemsku

Celkem 15 obcí má nízkoemisní zóny. Ty největší najdete v následujících městech:

  • Amsterdam,
  • Arnhem,
  • Haag,
  • Utrecht,
  • Eindhoven (až od roku 2025).

Do těchto měst smí vjet pouze lehká dieselová vozidla, která splňují normu Euro 4 a vyšší. Nákladní vozidla a autobusy musí splňovat Euro 6. V Amsterdamu jsou o něco přísnější. Existuje zde i omezení vjezdu taxíků, mopedů a motocyklů, opět se to týká těch na diesel, a hlavně starších modelů. Jestli je to váš případ, podívejte se na amsterdam.nl. Tam se dozvíte vše potřebné. 

Na nízkoemisní zóny nicméně narazíte i v dalších městech a oblastech. Zde mohou být pravidla o něco méně přísná. Často je umožněn vjezd těžkým nákladním vozidlům, které splňují alespoň normu Euro 4. Výjimku představuje nízkoemisní zóna v přístavu v Rotterdamu. Tu opět u nákladních aut na naftu požadují alespoň Euro 6.

Více detailů o konkrétních eko zónách se dozvíte na stránkách Urbanaccessregulation.eu. Pokud vám mapa na Urban Access přijde nepřehledná, vyzkoušejte ještě stránku milieuzones.nl. I tam najdete mapku s detaily o jednotlivých ekologických zónách a pravidlech pro vjezd. Stránky jsou v nizozemštině, ale když použijete strojový překlad v překladači, tak se bez problémů zorientujete.

Zelená, žlutá a fialová zóna

Nízkoemisní zóny se dělí na dva druhy, na zelenou a fialovou.

  • Do žluté zóny je povolen vjezd osobním automobilům a dodávkám s dieselovými motory s emisní normou 3 nebo vyšší.
  • To, že jste vjeli do zelené ekologické zóny, poznáte podle dopravních značek, která zobrazují motorové vozidlo před zeleným kruhem s číslem 4 uvnitř. Tato zóna ukládá vozidlům na naftu, aby splňovala minimálně Euro 4.
  • Pokud je minimum Euro 6, na značce je fialový kruh s číslem 6 a jedná se o fialovou zónu.

Doporučujeme značky bedlivě sledovat. Právě kvůli tomu, jak jsou pravidla roztříštěná. Zároveň se vyplatí cestu naplánovat předem. Využijte odkazy, které jsme uvedli v předchozí kapitole.

Emisní třídy v Nizozemsku

Auta na benzín a hybridy – od roku 2025

Dobrou zprávou je, že pokud máte auto na benzín nebo třeba hybrida, tyhle zákazy se vás vůbec netýkají. V Nizozemsku mají políčeno opravdu jenom na nafťáky.

Od roku 2025 ovšem některé oblasti plánují vyhlásit zóny s nulovými emisemi, a toto opatření už by se dotklo i aut na benzín a hybridů. Do budoucna se toho tedy nejspíš ještě hodně změní.

Co udělat pro vjezd do nízkoemisní zóny?

Velkou výhodou je, že nemusíte zařizovat žádnou známku, registraci a další. Buď do nízkoemisní zóny můžete, a tak do ní prostě vjedete. Anebo do ní nemůžete, no a potom je to jasné.

Jestli si chcete ověřit, že máte vjezd povolený, překontrolujte si, jak na tom jste podle tabulky Euro norem na základě dne registrace.

Ač se auta nemusí nikde registrovat a nepotřebují ekologickou známku, nad dodržováním pravidel se bedlivě dohlíží. Nízkoemisní zóny monitorují policisté a také četné kamery, které snímají SPZ automobilů.

Jestli vaše vozidlo neodpovídá požadavkům, a vy do oblasti stejně potřebujete, můžete zažádat o výjimku na konkrétním obecním úřadě. Žádost je potřeba předložit v úředním jazyce země, tedy v nizozemštině. Veteráni navíc mohou získat plošnou výjimku, tedy nejen pro konkrétní město, ale pro celé Nizozemí.

Na co dalšího se před cestou připravit?

Průjezd dálnicemi má většina řidičů zdarma (kromě vozidel nad 12 t). Zpoplatněné jsou však tunely Kil a Westerschelde. Více informací se dozvíte v článku Dálniční poplatky – Nizozemsko

Některá silniční pravidla mohou být v Nizozemsku pro cizince trochu atypická. Blíž jsme se na ně podívali v samostatném článku o dopravních předpisech a pravidlech v Nizozemsku. Podívejte se na náš článek, vyhnete se případné pokutě a dalším nepříjemnostem.

Nejčastější dotazy

Jaké jsou nízkoemisní zóny v Nizozemsku?

Nízkoemisním zónám se v Nizozemsku říká milieuzone. Omezení se týká jenom vozidel na diesel. Všechna ostatní vozidla, která využívají jiný pohon, mají vjezd povolený. Podmínkou pro vjezd dieselového vozidla je, aby splnilo požadovanou Euro normu. Celkem 15 obcí má nízkoemisní zóny, týká se to hlavně velkých měst a jejich okolí.

Co potřebujete pro vjezd do nízkoemisní zóny v Nizozemsku?

Velkou výhodou je, že nemusíte zařizovat žádnou známku, registraci a další. Buď do nízkoemisní zóny můžete, a tak do ní prostě vjedete. Anebo do ní nemůžete, no a potom je to jasné. Lze žádat o výjimku.

Jaká je pokuta za neoprávněný vjezd do ekologické zóny?

Až 110 EUR.

Zdroje

www.milieuzones.nl

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články