Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky?

0
2084

Období přezouvání se blíží! Co vše potřebujete vědět?

Léto je za námi, sychravý podzim je v plném proudu a mrazivá zima již klepe na dveře. Právě toto roční období bývá pro mnohé řidiče tím, kdy začínají uvažovat o pořízení nových zimních pneumatik. Proto se pojďme společně podívat na krátký přehled vašich povinností a možností, co se zimních pneumatik týkají.

Kdy musím jezdit na „zimákách“?

Tou nejpodstatnější informací je doba, kdy jsme povinni na osobních automobilech využívat zimní pneumatiky. Tu český zákon charakterizuje dvojím způsobem. Jedná se o období mezi 1. listopadem a 31. březnem. Nebo pokud je vozovka pokryta souvislou vrstvou sněhu, ledu a námrazy, nebo pokud se vzhledem k povětrnostním a klimatickým podmínkám dá očekávat, že se na vozovce bude nacházet souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy. To tedy znamená, že pokud není splněna podmínka o souvislé sněhové nebo ledové pokrývce na silnici, můžete jezdit na letních pneumatikách celou zimu. Jakmile se ovšem na silnici objeví led a sníh nebo pokud tomu budou napovídat klimatické podmínky, nesmíte s vozem bez zimních pneumatik vjet na veřejnou komunikaci. Výjimku potvrzující pravidlo tvoří silniční úseky označené modrou kruhovou značku „zimní výbava“, které používání zimních pneumatik nařizují bez ohledu na aktuální klimatické podmínky.

Stačí přezout jednu nápravu?

Mnoho spořivých řidičů se také domnívá, že stačí přezout pouze jednu, z pravidla hnanou, nápravu. Toto tvrzení ovšem platí pouze pro automobily, s hmotností, převyšující 3,5 tuny. Osobní automobily do 3,5 tuny musí mít dle zákona obuty zimní pneumatiky na všech kolech.

Jak má být hluboký dezén?

Dalším důležitým faktorem, týkající zimních pneumatik, je hloubka jejich dezénu. Na ten je třeba dbát zejména při používání starších zimních pneumatik. Minimální povolená hloubka dezénu zimních pneumatik je 4 mm. Nezapomínejte ovšem na to, že při jízdě o nějaký ten mm přijdete a pokud se hloubka vašich starších pneumatik blíží zákon stanovenému limitu, rozhodně se vyplatí investovat do nového obutí.

Jak je to s motorkou?

Náš silniční zákon hovoří ve vztahu se zimními pneumatikami pouze o vozidlech, využívající se k přepravě osob nebo nákladu, nejméně se čtveřicí kol. Vlastníte-li tříkolové vozidlo nebo motocykl, povinnost obouvat zimní pneumatiky se vás tím vůbec netýká.

Jak správně vybrat zimní pneumatiky pro váš vůz? Radu naleznete přímo ZDE.

Foto: Pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno