
Bodový systém v České republice je nesmírně důležitý pro všechny řidiče na našich silnicích. Každý řidič začíná s nulovým počtem bodů a během svého života může získat a nebo ztratit body v závislosti na svém chování za volantem. Dosáhnutí 12 bodů znamená to, že pro většinu řidičů tím jízda v autě na nějakou dobu končí. V našem stručném přehledu vám poradíme, co dělat.
Bodový systém ČR ve zkratce
V České republice byl bodový systém zaveden v roce 2006 a vztahuje se výhradně na řidiče motorových vozidel na území ČR. Bodový systém primárně slouží k monitorování opakovaného porušování přestupků a trestných činů v rámci silničního provozu.
V případě spáchání některého z dopravních přestupků jsou řidičům přidělovány tedy přičítány tzv. trestné body v rozmezí od 2 do 7 bodů v závislosti na přestupku.
Maximální možná hranice pro nabírání trestných bodů je celkem 12 bodů. V tomto případě dochází k tzv. vybodování řidiče, což znamená dočasné odebrání řidičského oprávnění. Řidičský průkaz je následně možné obnovit, avšak nejdříve po uplynutí jednoho roku.
Ministerstvo dopravy spravuje centrální registr řidičů, ve kterém jsou všechny přestupky pečlivě evidovány. Záznamy o bodovaných přestupcích se vytvářejí na základě místa trvalého bydliště řidiče a provádí je příslušný obecní úřad s rozšířenou působností nebo magistrát.
Pokud jste za poslední dobu nasbírali více prohřešků, měli byste hlídat si stav bodů, a ověřit, kolik bodů vám ještě zbývá do hraničního počtu.