Na vlně SUV se chce svézt i Rolls-Royce

0
4175

Rolls-Royce brzy představí svůj nový projekt „Cullinan“

Nabídka luxusní automobilky Rolls-Royce se brzy rozroste o nový model, jak informovali její zástupci v únoru. Tentokrát to však nebude uhlazený elegán, ale takzvané luxusní SUV. 

Automobilka, která existuje už krásných 111 let, oznámila letos v únoru, že vyvíjí úplně nový model vozu. Bude to automobil, který dokáže jezdit v jakémkoli terénu a na jakémkoli povrchu, bude splňovat představy svých zákaníků o mobilitě a flexibilitě, dostane nový motor, ale zůstane opravdu luxusním dopravním prostředkem. Jedním z důvodů je i fakt, že automobilka prodává velmi málo vozů (loni to bylo 4063, což byl jejich osobní rekord) a tak se rozhodně nemají šanci stát manistreamem.

Představitelé automobilky o novém voze mluví jako o autě s vysokým podvozkem a termín SUV raději nepoužívají. Ale proč tedy vůbec automobilka jako je Rolls-Royce takové auto chystá?

Odpověď je celkem jednoduchá – samozřejmě kvůli penězům. SUV jsou dlouhodobě v kurzu a zákazníci luxusní značky Rolls-Royce mají samozřejmě také zájem o módní model. V ideálním případě by měl být stejně luxusní, jako jsou jejich ostatní auta. Pokud si nekoupí SUV od Rolls-Royce, koupí si ho prostě od někoho jiného, a to by Rolls-Royce, potažmo BMW jako majitele značky, opravdu moc nepotěšilo.

SUV dostalo jméno podle největšího nalezeného diamantu

Dalším, neméně zásadním důvodem je fakt, že luxusní auta se skvěle prodávají v době ekonomického růstu, zatímco auta typu SUV se prodávají víceméně pořád stejně, ať je křivka nahoře či dole. Koneckonců podobně jako diamanty – a po jednom z nich má být nový model pojmenován.

V továrně se rozhodli netroškařit a jako pracovní název pro nové SUV zvolili jméno největšího nalezeného diamantu – Cullinan. Ten byl objeven v roce 1905 v jižní Africe a v současnosti je rozdělen na devět kusů, které jsou rozmístěny po celém světě.

Projekt Cullinan, jak zní dočasné jméno nového automobilu, který by se měl představit světu v roce 2017, by měl továrně přinést tučné zisky. Zatím se však po světě projíždí pouze takzvaná mula, to jest pracovní prototyp nového vozu, a ta vypadá dost všelijak. Je to černý vůz se zkrácenou karoserií modelu Phantom a testuje se zejména podvozek a pohon všech kol, který by měl udržet typické jízdní vlastnosti rollsů – noblesní pohodlnost.

Definitivní design nového modelu má být svébytný, ale současně seriózní, a značce Rolls-Royce by neměl ubírat na vážnosti, vybudované dlouholetým postavením na trhu.

Nafty se nejspíš nedočkáme

O specifičnosti zákazníků značky vypovídá ještě jedna věc: pod kapotou nového modelu by se měl objevit dvanáctiválec o objemu 6,8l, nicméně zákazníky konkrétní vlastnosti motoru nijak zvlášť nezajímají – důležité pro ně je pouze to, aby byl motor silný, kultivovaný a tichý. S největší pravděpodobností půjde o benzínový vůz, protože na trzích, kde se Rolls-Royce prodává nejvíc, to jest v Číně, na Blízkém Východě a v USA, na naftové motory nejsou moc zvyklí.

Foto: groenlicht.be, fordcarsi.com

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno