
Na území České republiky máme zažité, že pro používání dálnic je potřeba dálniční známka. Nenechte se ale při výletu do Německa v následujících letech nachytat. Již od příštího roku vejde v platnost zákon, který nařizuje placení mýtného i pro osobní auta. Placení dálničního poplatku bude vyžadováno již od října roku 2020.
Bude platit i pro cizince
Hlavní důvod zavedení této změny vás možná překvapí. Dle pana Scheuera povede k větší spravedlnosti na silnicích v Německu. Budou ho totiž platit nejen občané Německa, ale také cizinci. Vy si proto budete muset vše potřebné před odjezdem na zařídit, jinak na vás mohou čekat nemilé problémy.
Na kolik mýtné pro osobní vozy vyjde?
V jednání je systém, který by určoval výšku mýtného. Aktuálně to vypadá, že se bude platit podle objemu motoru a produkovaných emisí. Dá se tedy říci, že se jedná o dobře promyšlený spravedlivý systém. Lidé s ekologickými auty tedy budou mít cestování levnější a používání zelených aut je v Německu velká priorita. Dle předběžných informací se bude desetidenní poplatek pohybovat mezi 2,5 až 25 Eury, což je v přepočtu 64 až 644 Kč. Dvouměsíční poplatek bude stát 7 až 50 Euro (180 až 1287 Kč). Nejdražší bude stejně jako v případě dálničních známek roční mýtné, které bude stát až 3 300 Kč.
Může se obrátit v katastrofu
Pokud se tedy do Německa vydáte s takovou Octavií o objemu 2 litry a plnící Euro 4, tak vás roční mýtné ochudí o 2 500 Kč. Úplně levná tato změna pro řidiče tedy nebude. Vždyť německé Ministerstvo dopravy si z této změny slibuje čistý příjem až 13 miliard Kč ročně. Opozice ale tvrdí, že tento systém může být ztrátový. Poukazují při tom na to, že řidiči vozů s velice nízkými emisemi budou mít ještě větší úlevy na dani z motorových vozidel, než kolik zaplatí na dálničních poplatcích. Takto snadno se tento promyšlený plán může stát problémem.