Od kdy platí povinnost zimních pneumatik 2018

1
881
Test zimních pneumatik r16

Pomalu ale jistě se blíží sezóna zimních pneumatik. Někteří z nás už je možná mají obuté. Většina ale stále přezutí oddaluje a využívá teplého podzimního počasí. Jak dlouho to takhle může být? Kdy nastane pomyslná hraniční změna, po které už na letních pneumatikách jezdit moct nebudeme? A jaká je situace ohledně povinnosti zimních pneumatik v zahraničí?

Zlaté období autoservisů

Na podzim přezouvají všichni řidiči své plechové miláčky na zimní pneumatiky. Ty jsou v zimě nejen bezpečnější, ale jejich povinnost nám ustanovuje zákon. V listopadu tak mají autoservisy plné ruce práce s přezouváním letních pneumatiky ta zimní. V některých to znamená dlouhé čekací fronty, a někteří musejí zákazníky i odmítat.

Co nám říká zákon

Dle legislativy jsou zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu do 31. března, pokud se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza. Nebo v případě, že vzhledem k povětrnostním podmínkám můžeme předvídat souvislou vrstvu sněhu, led nebo námrazu. Když bude velice pěkné počasí, tak hned 1. listopadu přezouvat nemusíte. Myslete ale na možné výkyvy počasí. Na silnicích označených značkou přikazující použití zimní výbavy jsou zimní pneu nutné již od 1. listopadu bez výjimek.

U zimních pneumatik je nařízena minimální hloubka dezénu 4 mm. Můžete ji zkontrolovat podle rysek nebo změřit. Pneumatiky také nazouváme na všechna 4 kola. V žádném případě proto nemůžete kombinovat zimní a letní pneumatiky.

Nenechte se ošálit pěkným počasím

Příjemné teploty se nás snaží nalákat, abychom na letních pneumatikách jezdili co nejdéle. Jejich změna se ale dá jen doporučit. Přes den klidně může být 10 až 15 stupňů nad nulou, ale to se může během noci změnit. Ráno vás může překvapit námraza a na horách již dokonce i sněží. Zimní pneumatiky jsou celkově vhodnější při teplotách pod 7 stupňů Celsia. Směs gumy je pro takové podmínky speciálně navržena, tudíž poskytuje v chladu lepší kontakt s vozovkou.

Co když vás chytí na letních pneumatikách?

Je samozřejmé, že pokud je jejich povinnost určena zákonem, tak vás za jeho nedodržení něco čeká. V tomto případě to může být bloková pokuta na místě až do výše 2 000 Kč. Něco úplně jiného je nehoda způsobená jízdou na letních pneumatikách nebo používáním sjetých zimních pneumatik. I pojišťovna po vás bude v tomto případě chtít část peněz zpět.

Co v zahraničí?

Takové podmínky máme nastavené u nás, ale čím se řídit ve chvíli, kdy hranice našeho státu přejedeme? To není tak jednoduché, neboť se vždy musíte řídit zákony států. Povinnost zimních pneumatik totiž není jednotně ustanovena stejně v celé Evropské unii. Je to zapříčiněno rozdílnými klimatickými podmínkami v různých zemích. Dle navštívené země si tedy dohledejte jejich podmínky a zákony. Například v Rakousku jsou zimní pneu povinné pouze na sněhu, ledu a námraze v období mezi 1. listopadem a 15. dubnem, zatímco v Polsku jsou pouze doporučené. Všude na vás ale čekají pokuty, tak si dávejte pozor.

1 komentář

  1. Já přezouvám na začátku listopadu i když je hezky. Nerad bych byl zaskočený, když by najednou byl někde na silnici led. Na letošní zimu jsem si koupil nový gumy z https://www.pneuok.cz/ , ty starý jsem měl už 4 roky a už byly dost sjetý, tak jsem tuto zimu na nich už nechtěl riskovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here