Ministerstvo opět přitvrzuje, pozor si musí dát i servisy

0
2926

Šetření se již nevyplatí

Pokud sledujete automobilový průmysl pravidelně a zajímáte se o auta, jistě znáte známou problematiku DPF (filtru pevných částic). Jistě se tedy vybavujete jedno z možných řešení problému s ucpaným DPF a to jeho vyjmutí z automobilu. Tím se sice automobil stane dle regulí České republiky nezpůsobilé k pohybu po silničních komunikacích naší země. Na druhou stranu se ale jedná o levnou cestu jak se vyhnout nákladné výměně filtru pevných částic a řidiči nějak přehlížejí fakt, že riskují nejen pokutu až ve výši mnoha tisíc korun, ale také zisk trestných bodů.

Protože se ale při běžné silniční kontrole tento nešvar většinou nezjistí a pokud se na něj přijde, majitel vozidla se může začít vymlouvat, že o tom, co s vozidlem provedli v servisu nemá tušení. Naši řidiči s takto upravenými vozy jezdí vesele dál. Odhaduje se, že na našich silnicích jezdí až desítky tisíc takto nelegálně upravených vozů.

Vznik nové evidence hříšníků

S takovými provinilci chce ale náš ministr dopravy, Dan Ťok udělat krátký proces. Podle nově vloženého paragrafu v novele silničního zákona musí servis ,majitele vozidla předem informovat o tom, že po tom či onom zásahu se vůz stane nezpůsobilý k silničnímu provozu. A nejen, že majitel vozidla, bude muset písemně podepsat informovaný souhlas se zmíněnou úpravou vozu. Ale daný automobil bude i zanesen do nově vzniklé evidence aut, které nejsou způsobilé pohybovat se po komunikacích.

Tato novela zákona byla nedávno schválena a pokud se nestane něco nepředpokládaného, budou dle ní moci policisté pokutovat řidiče již od druhé poloviny nadcházejícího roku. Nebude se přitom jednat o kterak nízké částky. Pokud bude řidič zastaven ve vozidle, které dle svého technického stavu nemá na silnici co pohledávat (včetně chybějícího DPF filtru) může být řidič pokutován až do výše padesáti tisíc korun. Nebezpečí ale hrozí stejně jako řidičům i servisům, které by takové informace odmítli shromažďovat. Zde by se ale nejednalo o tisíce, ale o částky v řádu milionů korun.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno