Benzín nebo nafta?

1
2550

ID-100199090Zvolit naftu nebo benzín?

Jedna z prvních otázek, kterou si řidiči při výběru vozidla pokládají je, zda zvolit benzínový, nebo naftový motor. Jednoznačná odpověď, co je výhodnější, není. Přinášíme vám porovnání obou verzí, přičemž se zaměřujeme na nové i ojeté automobily.

V dnešní době stále u českých řidičů převažuje zážehový motor, tedy benzín. Zdatně mu však konkuruje motor vznětový. Minoritní zastoupení pak mají vozy jezdící na LPG. V  předchozích článcích si můžete přečíst tipy, jak snížit spotřebu u obou nejpoužívanějších typů motorů, a také se podívat na srovnání cen benzínu a nafty.

Nafta pro dlouhé cestování

Vozy se vznětovým motorem jsou obecně dražší, avšak jejich vyšší pořizovací cena je vyvážena nižšími náklady na pohonné hmoty. Proto lze říct, že nafta se vyplácí v případě, že plánujete dlouhé cesty, případně budete vůz využívat jako služební automobil.

Nižší cena pohonných hmot je na druhou stranu vykoupena dražšími součástkami. Proto je třeba být obezřetný při výběru ojetého vozidla s naftovým pohonem. Například cena výměny čerpadla u vozu se vznětovým motorem se může vyšplhat až k 50 000 Kč.

Při jízdě na krátké trasy se zase častěji opotřebovává filtr pevných částic, jež se nestíhá regenerovat, a jeho výměna vyjde řádově na desetitisíce korun.

Pokud chcete automobil pro krátké dojíždění do práce, určitě zvolte benzín.

Jezdíme na benzín

Koupě stejného modelu automobilu se zážehovým motorem je v porovnání se svým naftovým kolegou výrazně levnější. Takovým automobilům nevadí dlouhé parkování, například přes zimu, ale ani cena náhradních dílů pro tento typ motoru nepředstavuje nijak výraznou zátěž.

Spotřeba benzínových motorů je však mírně vyšší. Spotřeba pohybující se okolo 8 a více litrů, oproti 5 u nafty je opravdu znát.

Jestliže plánujete s vozidlem ujet do 25 000 kilometrů ročně, je benzín tím správným typem paliva. Benzínová auta se hodí do městského provozu, kde působí ekologicky a klidně.

Shrnutí

V  tabulce si prohlédněte shrnutí nejčastějších výhod a nevýhod obou typů motorů:

Zážehový motor (benzínový)

Vznětový motor (naftový)

VýhodyVýhody
– Nižší pořizovací náklady– Nižší spotřeba
– Menší citlivost na kvalitu palivaNEvýhody
– Tichý chod– Hlučnost
NEvýhody– Dražší servis
– Vyšší spotřeba– Vyšší riziko poruch
– Slabý tah při nízkých otáčkách

 

Další článek vám ukáže, jak správně jezdit s naftovým motorem, aby vydržel.

 

1 komentář

  1. Autor při psaní článků vůbec nebral v úvahu to, že valná většina lidí, si kupuje auta ojetá. A v takovém případě je nafta vždy lepší volba… Benzín totiž už kolem 150 tis začíná být zralý na řadu oprav a výměn, nejen tím, že se s ním jezdí po městě často vybere kdejaký výmol apod. ale v souvislosti s tím také odchází po daleko kratší vzdálenosti…
    U nafty se daleko častěji najdou majitelé, kteří o to auto pečovali, a ten potenciál je tam za stejné nebo nižší peníze daleko větší… Např. nafta se 150 tis najeto má při dobré udržbě potenciálně dalších 150 tis před sebou bez jakýchkoliv větších oprav, a je v podstatě jedno, jestli s ní dotyčný jezdí pár km sem, pár km tam, nebo dlouhé cesty… prostě to vydrží…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here