Domů » Zajímavosti » Platby mýtného na dálnicích rostou

Platby mýtného na dálnicích rostou

0
Platby mýtného na dálnicích rostou

Na českých dálnicích se zvýšily platby za průjezd

Za první pololetí letošního roku se na dálnicích vybralo na elektronickém mýtném celkem 4,8 miliardy korun, to znamená, že meziročně se platby navýšily o 12%. Nárůst je způsoben zejména zvýšením cen za mýtné, k němuž došlo letos v lednu, ale také nárůstem objemu kamionové dopravy.

Nejvíc platí Češi

V průměru za průjezd dálničním úsekem platí kamiony ovšem méně – a to proto, že došlo ke zvýhodnění ekologických kategorií motorů. Největší podíl na platbách mají stále čeští dopravci, zaplatí přes padesát procent mýtného. Druhou pozici drží dopravci registrovaní v Polsku, kteří nesou na svých bedrech 13% plateb, dále pak Slováci s 11% a s pět procent mýtného platí u nás Maďaři.

Mýtné funguje už osm let

Elektronické mýtné se na našich dálnicích platí už osm let a vybírá jej firma Kapsch, její smlouva však vyprší na konci roku 2016 a tak by do konce července 2015 mělo ministerstvo dopravy předložit vládě základní parametry výběrového řízení na nového výběrčího mýta.

foto: mytocz.eu

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...