Na Slovensku neotálejí: Přísná ruka nad mladými řidiči a telefony za volantem

0
3025
Foto: Sveriges Radio

Obrovský podíl na nehodách mají na Slovensku mladí řidiči a proto se rozhodli okamžitě zakročit. Nemyslete si ale, že by to bylo v České republice jiné. Tady jen výrazně déle trvá, než nějaká změna vejde v platnost. Na Slovensku přitom už ve velice blízké době začnou platit zákony, které výrazně zhorší postih za telefonování za volantem.

Telefonování za volantem je stejné jako opilost

Upravený zákon totiž myslí nejen na telefonování, ale i na používání kamer, tabletů a tak podobně. Pokud policie nachytá řidiče používajícího takové zařízení, tak ho může okamžitě odměnit pokutou 100 euro (zhruba 2 500 Kč). Ve správním řízení se může dostat až na částku dvojnásobnou. K odhalování hříšníků budou sloužit kamerové systémy umístěné na mýtných bránách, policejních vozidlech i motorkách. Mnohem více se také budou využívat takzvané fotodalekohledy, jež poskytují ostrý pohled až do vzdálenosti 1 kilometru. Ty budou využity nejen na dálnicích na Slovensku, ale i na okreskách a ve městech.

Divoké čerstvé řidiče čekají těžké časy

Jsou také velice blízko k zavedení pravidla „dvakrát a dost“. Co to znamená? Pokud řidič během prvních dvou let vlastnění řidičského průkazu dvakrát závažně překročí předpisy, tak se vrátí zase do autoškoly a bude ho čekat i setkání s dopravním psychologem. A setkali jste se někdy s podivně přemýšlejícími řidiči, kteří se zařadí hned za projíždějící vozidlo záchranářů, aby se rychleji dostali z kolony, která při tvorbě bezpečnostní uličky vytvoří? Tak ti budou nově pokutováni 300 eury, což je v přepočtu 7 710 Kč.

Po alkoholu ani za řidítka

Možná jste také zaregistrovali, že na Slovensku mohli cyklisté na cyklostezkách jezdit s 0,5 promile alkoholu v krvi. Tak tohle pravidlo končí. Jak se totiž dalo čekat, tak to zrovna nejlépe nedopadlo. Na kole už se tedy může mimo obec a na cyklostezky jedině za střízliva. A teď si představte, že v České republice by chtěla ODS povolit stejných 0,5 promile alkoholu řidičům za volantem.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno