Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla v Norsku

Dopravní předpisy a pravidla v Norsku

0

Norsko je zemí zaslíbenou pro všechny milovníky přírody, rybaření a historie. Kromě nižších rychlostních limitů se připravte na nízkoemisní zóny či početnou faunu, která může v odlehlejších oblastech vběhnout do vozovky. Na co dalšího si dát pozor? Seznamte se s dopravními předpisy a pravidly v Norsku.

Dopravní předpisy a pravidla v Norsku

Shrnutí

Norsko láká na krásnou přírodu a další aktivity. Dobrodruhy zajisté potěší, že smějí kempovat na divoko. Při výletu do země počítejte s nižšími rychlostmi na dálnicích a ekologickými opatřeními ve městech. Od 1. listopadu do 15. dubna jsou povinné zimní pneumatiky. Jezděte podle předpisů, Norové si na to potrpí a za přestupky padají vysoké pokuty.

Dokumenty, které vzít s sebou

Norsko není členem Evropské unie, ale patří do Schengenu. Jaké dokumenty si vzít na cestu?

  • Cestovní doklad (cestovní pas nebo občanský průkaz),
  • řidičský průkaz,
  • zelenou kartu,
  • technický průkaz vozidla.

Rychlostní limity

V Norsku jsou rychlostní limity mimo obec a na dálnicích nižší, než bývají řidiči zvyklí z jiných zemí Evropy. Tím víc se dodržování limitů hlídá, takže jezděte opatrně. 

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t508080100 až 110 (sledujte značení)
Motocykl508080100 až 110 (sledujte značení)
Nákladní vůz nad 3,5 t50808080
Autobusy508080100
Automobil + přívěs do 3,5t508080100 až 110 (sledujte značení)
Automobil + přívěs nad 3,5t50808080 (pokud má vůz schválenou rychlost 100 km/h, může jet až 100 km/h)
Obytný automobil do 3,5t50100100100 až 110 (sledujte značení)
Obytný automobil nad 3,5t50808080 (pokud má vůz schválenou rychlost 100 km/h, může jet až 100 km/h)

Ekologické zóny a další opatření

Norsko má dvě hlavní ekologické zóny, v Oslu a Bergenu. Kromě toho se v zemi vybírá také městské mýtné. 

Bergen

Když je tato nízkoemisní zóna v platnosti, smíte z předměstí Nattland na jihu do Nyhavnu na severu jezdit pouze tehdy, pokud máte příslušné registrační značky. V sudé dny smí jezdit dieselová a benzínová auta s lichým posledním číslem na poznávací značce, v liché dny pouze auta se sudým posledním číslem. Jedná se především o dopravní tepnu E39, která prochází celou ekologickou zónou.

Oslo

Druhá nízkoemisní zóna se nachází v Oslu. Zahrnuje celé město s výjimkou hlavních silnic, které městem procházejí. Pokud jsou zde překročeny limitní hodnoty (vysoké znečištění vzduchu výfukovými plyny), nesmí tudy jezdit nákladní vozidla s dieselovými motory s normami Euro 0 až 5. Jedná se o všechna nákladní vozidla, která byla poprvé v provozu do 1. ledna 2011. 

Pro osobní automobily, dodávky a autobusy jsou předpisy o něco přísnější. Dieselová vozidla těchto typů nesmí v době překročení limitů jezdit vůbec. 

Městské mýtné

Dalším ekologickým opatřením je městské mýtné. Týká se měst jako je Bærum, Forde, Grenland, Harstad, Haugesund, Kristiansand, Namsos, Nord-Jæren, Trondheim a dalších. Za průjezd některými ulicemi musíte zaplatit. Městské mýtné se vybírá také v Oslu.

Platby za vjezd do nízkoemisních zón můžete provést na čerpacích stanicích nebo předplacenou kartou, více informací najdete na autopass.no. Dále je možné platit na fakturu. Vždy se ale doporučuje registrovat se dopředu online, buď na autopass.no nebo na epass24.com.

Využijte aplikaci

Při cestách po Norsku můžete využít aplikaci Green-Zones-App, ve které najdete informace o jednotlivých nízkoemisních zónách. 

Dálniční poplatky

Dálniční poplatky se v Norsku vybírají formou mýtného. Platí se nejen za vjezd do velkých měst, jak už jsme zmínili, ale také právě průjezd dálnicemi, tunely a mosty. Elektromobily mají cenu mýtného sníženou. Hybridy v kombinaci benzínu a benzínová vozidla platí cenu průměrnou. Nejvíce zaplatí hybridy v kombinaci dieselu a klasické dieselové vozy. 

Povinná výbava

Norsko podepsalo Vídeňskou úmluvu o silničním provozu. V tomto dokumentu se přes 70 světových států ujednalo, že budou u aut registrovaných v cizině vyžadovat povinnou výbavu podle země registrace.

Takže pokud do Norska míříte s autem registrovaným v České republice, mějte kompletní výbavu podle českých pravidel. 

Jelikož ale v praxi narazíte na různé lokální výjimky, neuděláte chybu, když povinnou výbavu přizpůsobíte zemi, ve které se pohybujete. Při případné policejní kontrole budete mít jistotu, že se nedostanete do potíží. 

Do povinné výbavy v Norsku patří:

  • výstražný trojúhelník,
  • reflexní vesta.

Co dalšího byste si měli ohlídat?

  • Řidič i ostatní spolucestující musí mít zapnuté bezpečnostní pásy.
  • Řidič a spolujezdec na motocyklu mají nasazené bezpečnostní helmy. 

Doporučená výbava

Vzhledem k tomu, že musíte svítit po celý den, neměla by vám chybět náhradní žárovka do světlometů. Tím spíš, jestli vyrážíte do odlehlejších oblastí. Dále doporučujeme vše, co se po cestě může hodit: autolékárnička, deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní kolo, hever.

Pneumatiky a sněžné řetězy

V zimě (1. listopad až 15. duben) můžete kromě zimních pneumatik jezdit také na pneumatikách s hroty, ale není to povinné. V Nordlandu, Tromsu a Finnmarku je můžete nazout už 15. října. 

V případě, že by mimo zimní období byly na silnicích obzvlášť špatné podmínky, můžete pneumatiky s hroty opět použít. V centru Trondheimu a Osla se za průjezd s pneumatikami s hroty platí poplatek (kvůli znečištění prostředí). 

Můžete využít také celoroční pneumatiky, jen si dejte pozor na to, abyste dodrželi minimální hloubku dezénu. V zimním období lze samozřejmě použít i sněžné řetězy.

Povinnost svítit

Svítit musíte přes den i v noci, světla volte podle situace. Za perfektní viditelnosti během dne vám postačí světla pro denní svícení, jinak zvolte potkávací světla.

Pokuty

Norové dbají na dodržování rychlostních limitů a pokuty za rychlou jízdu jsou vysoké. Na neukázněné řidiče dohlíží kromě hlídek i velké množství radarů, které při cestách běžně potkáte.

Nejčastější pokuty v Norsku

Nejčastější pokuty v NorskuSazba
Špatné parkování330 až 990 NOK (závisí na situaci, např. parkování bez lístku vs stání na invalidech)
Nedodržování bezpečné vzdálenosti9700 NOK
Jízda na červenou9700 NOK
Telefonování za volantem9700 NOK

Pokuty za rychlost 

Pokuty za rychlost v NorskuSazba
Mezi 5-9 km/h nad rychlostní limit 60 km/h nebo nižší1 100 NOK 
10-14 km/h nad povolenou rychlost 60 km/h nebo nižší 3 000 NOK 
15-19 km/h nad povolenou rychlost 60 km/h nebo nižší 5 400 NOK 
Mezi 20-24 km/h nad povolenou rychlost 60 km/h nebo nižší7 800 NOK 
Více než 25 km/h nad povolenou rychlost 60 km/h nebo nižší 12 100 NOK
Mezi 5-9 km/h nad rychlostní limit 70 km/h nebo vyšší 1 100 NOK
Mezi 10-14 km/h nad povolenou rychlost 70 km/h nebo vyšší 3 000 NOK
15-19 km/h nad povolenou rychlost 70 km/h nebo vyšší 4 800 NOK
20-24 km/h nad povolenou rychlost 70 km/h nebo vyšší6 700 NOK 
25-29 km/h nad povolenou rychlost 70 km/h nebo vyšší9 100 NOK 
30-34 km/h nad povolenou rychlost 70 km/h nebo vyšší12 100 NOK 
Více než 35 km/h nad povolenou rychlost 70 km/h nebo vyšší14 500 NOK 
Pokud je rychlost na dálnici omezena na 90 km/h nebo vyšší a řidič jede rychlostí mezi 36 km/h a 40 km/h 15 100 NOK

Nový systém sčítání pokut

Nedávno byl zavedený také nový systém pokut pro ty, kteří se dopustí více přestupků najednou, například budou telefonovat a projedou semafor na červenou. Nejvyšší jednotlivá pokuta bude muset být zaplacena v plné výši, zatímco za další přestupky budou peněžité tresty sloučeny do jedné sankce ve výši 50 % plné pokuty. To ale neplatí, když penalizace v součtu přesáhnou 26 500 NOK.

Místní zvyklosti

  • V Norsku se dává přednost vozidlům přijíždějícím zprava, pokud nejedete po silnici s právem přednostní jízdy (která je označena žlutým kosočtvercem) nebo na kruhovém objezdu.
  • Pokud míříte do hor, pozor na úzké a klikaté silnice. Na strmých sjezdech se mohou přehřát brzdy. Jezděte raději pomaleji, ať nemusíte brzdit prudce a často. 
  • Ve vyšších horských oblastech může být i krátce před nebo po zimní sezóně stále sníh nebo led na vozovce.

Tolerance alkoholu

Tolerance alkoholu je v Norsku stanovená na 0,2 promile. Pokud plánujete roadtrip, podívejte se, jak jsou na tom okolní země – v našem článku Alkohol v zahraničí najdete vše, co vás zajímá. Pokuty za alkohol za volantem jsou vysoké. Jestli si nejste jistí, zda můžete usednout za volant, spočítejte si to. Využijte naši Alkohol kalkulačku

Použití autokamery a antiradaru

Autokamery se používat smí, záznam ovšem slouží pouze pro soukromé účely.

Policejní kontrola

Pokud vás policisté zastaví, zůstaňte ve voze a postupujte podle pokynů. Při policejních kontrolách běžně dochází také k dechovým zkouškám.

Záchranářská ulička

V případě, že stojíte v koloně a vozidlo s předností v jízdě se snaží projet (například policisté, záchranáři nebo hasiči), musíte utvořit záchranářskou uličku. Ta je určená výhradně k průjezdu vozidel s předností v jízdě, nikoliv pro ostatní řidiče.

Jak na to? Využijte mnemotechnickou pomůcku pravé ruky a zařaďte se ke správnému kraji vozovky.

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Cestování s dětmi

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

Všechny děti musí být připoutané pomocí schváleného bezpečnostního vybavení odpovídajícího jejich věku, velikosti a hmotnosti.

Děti menší jak 135 cm cestují v autosedačce. Děti nad 36 kg nebo 135 cm mohou používat normální sedačku, ale musí sedět na podsedáku. Malé děti do 4 let věku se doporučuje přepravovat proti směru jízdy. 

Nezletilí i miminka musí mít vlastní cestovní doklad – občanský průkaz nebo cestovní pas.

Jídlo, pití, kouření, telefonování za volantem

Žádné speciální zákony ohledně jídla a pití za volantem v Norsku nemají. Jelikož je Norsko celkem drahá země, můžete si na výlety připravit vlastní svačiny. Zkuste třeba naše tipy na jídlo na cesty. Kouření v autě nijak omezené není.   

Řízení naboso a v žabkách

Řízení naboso nebo v žabkách explicitně zakázané není, ovšem policisté by to mohli vyhodnotit tak, že nejste uzpůsobení k jízdě a nedokážete ovládat své auto. Raději proto zvolte spolehlivé obutí. 

Ceny pohonných hmot

V Norsku jsou jedny z nejvyšších cen za pohonné hmoty v Evropě. Pokud tedy jedete po vlastní ose, doporučujeme natankovat někde cestou. Benzín stojí v průměru 1,9 EUR za litr (23 NOK), nafta 1,6 EUR za litr (19 NOK). Před cestou si aktuální ceny raději zkontrolujte.

Dobíjení elektromobilu

Elektromobily tvoří cca čtvrtinu všech aut v Norsku. S nabíjením proto v této zemi není problém. Dobíjecích stanic je něco ke 20 000. Najdete je nejen u silnic a dálnic, ale i v hotelech, restauracích a nákupních centrech. Tam ve většině případů nabijete zdarma jako součást toho, že využíváte služby daného podniku.

Nejbližší stanici vyhledejte pomocí Googe Maps, přes PlugShare nebo Electromaps.

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Chystáte se v Norsku půjčit auto? Půjčovny aut jsou téměř na každém kroku. Především ve velkých městech a vnitrozemí.

V Norsku si můžete pronajmout vozidlo již od 19 let, ale platný řidičský průkaz byste měli mít po dobu nejméně jednoho roku. Závisí ovšem i na typu vozidla, které si chcete půjčit. Nejlepší bude, když se dopředu informujete u konkrétní autopůjčovny, jaká u nich platí pravidla.

Ač je Norsko pro spoustu cestovatelů drahé, pronájem vozů je celkem cenově dostupná záležitost. V létě raději auto rezervujte předem, do země míří hodně turistů. Ceny začínají někde okolo 40 EUR, ale záleží na typu vozidla a délce pronájmu.

V případě, že se do Norska vydáte autem, které není napsané na vás, vezměte si s sebou potvrzení o vypůjčení. Je jedno, jestli se jedná o auto vaší přítelkyně, firemní vůz nebo auto na leasing. V případě kontroly by totiž policie mohla mít podezření, že jste vozidlo ukradli. 

Cestování se zvířaty

Cestujete do Norska s pejskem, kočkou nebo fretkou? Musíte splnit následující požadavky:

  • zvíře musí mít vlastní cestovní pas zvířete v zájmovém chovu,
  • alespoň 21 dní před příjezdem do země jste ho nechali naočkovat proti vzteklině,
  • je označené mikročipem nebo tetováním. 

Zabezpečení domácího mazlíčka v autě není povinné, ale policie vyžaduje, aby byl veškerý náklad ve vozidle řádně zajištěný, což se týká i zvířat. V případě náhlého zabrzdění nebo nárazu může zvíře zranit nejen samo sebe, ale i ostatní členy posádky. Dejte si proto pozor na to, jak svého mazlíčka v autě přepravujete a zvolte co nejbezpečnější způsob. 

Kempování a spaní v autě

Spaní v autě a kempování na divoko je v Norsku povolené. Jedinou podmínkou je, abyste postavili stan minimálně 150 metrů od obydlí nebo soukromého pozemku (tím může být třeba i kemp nebo kabina v lese). Kempovat tedy můžete vlastně kdekoliv na neobdělávané půdě. Neměli byste ale zůstávat déle jak jednu noc na stejném místě – taková jsou pravidla.

Jestli si budete dělat oheň, dejte si pozor na to, abyste ho důkladně uhasili. To je důležité hlavně během sušších letních měsíců. Někde je rozdělávání ohňů zcela zakázané, stejně jako plavání ve vodě – sledujte značky. A nezapomeňte, že ve volné přírodě se musíte chovat tak, aby nebylo poznat, že jste tam byli.

Karavanem do Norska

Vzhledem k tomu, že je v Norsku povolené kempování na divoko a země nabízí úchvatnou přírodu, jedná se o takový malý ráj na zemi pro všechny karavanisty. 

Zatímco na volném prostranství nejsou téměř žádná omezení, na klasických parkovištích tak benevolentní nejsou. Spousta z nich má značku „No Camping“. Pokud byste chtěli přes noc zůstat na nějakém parkovišti, nejdřív se ujistěte, že nikde v okolí taková značka není. Jinak vám hrozí pokuta.

Kempy jsou v tomhle ohledu jistota. V Norsku jich je hodně, najdete je i přes Booking, ale upozorňují na ně i četné značky podél cest a silnic. 

Karavan si můžete půjčit až v Norsku, cena se pohybuje okolo 200 EUR za den. A malá rada na konec – nezapomeňte si zařídit správný řidičský průkaz na karavan.

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR v Norsku

Telefonní čísla

  • Hasiči: 110
  • Policie: 112
  • Ambulance: 113

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limity v Norsku?

V Norsku se jezdí o něco pomaleji než ve zbytku Evropy. V zastavěných oblastech je limit 50 km/h, mimo obec 80 km/h a na dálnicích průměrně 90 až 100 km/h. 

Jaké jsou nejčastější pokuty v Norsku?

Nejčastější pokuty v Norsku jsou následující: telefonování za volantem – 9700 NOK, jízda na červenou – 9700 NOK, nedodržování bezpečné vzdálenosti – 9700 NOK, špatné parkování 330 až 990 NOK (závisí na situaci, např. parkování bez lístku vs stání na invalidech). Překročení rychlosti o 5 až 9 km/h se pokutuje 1 100 NOK, o každých 5 km/h navíc řidič zaplatí v průměru o 2000 až 3000 NOK vyšší pokutu.

Jak se v Norsku platí průjezd dálnicemi?

Průjezd dálnicemi se platí formou mýtného. Mýto se platí i za vjezd do velkých měst, a průjezd některými tunely a mosty.

Je v Norsku povolené kempování na divoko?

Kempování na divoko je v Norsku povolené. Jedinou podmínkou je, abyste postavili stan minimálně 150 metrů od obydlí nebo soukromého pozemku.

Zdroje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články